אנגלמן, אל תתבלבל: הביקורת שלך חייבת להישמע בזמן אמת

אנגלמן, הביקורת שלך חייבת להישמע בזמן אמת
אדם סביר ושוחר חוק היה מברך על קריאה לבצע ביקורות בסמוך לאירועים, במקום לחבר דוחות מאובקים שנים מאוחר יותר. נתניהו לא אוהב אמירות כאלה, ונותר רק להזכיר למבקר הנכנס: אתה שומר סף ראשי - לא בובה. דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתניהו אנגלמן ביום היבחרו למבקר המדינה, יוני 2019
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביום שני השבוע, בשעות הצהריים, הסביר מי שהסביר בכאן 11, ברדיו ובטלוויזיה, שהמבחן החשוב ביותר של מבקר המדינה הנכנס, מתניהו אנגלמן, יהיה עריכת ביקורת בזמן אמת. רוצה לומר: המשך מדיניות המבקר המנוח מיכה לינדנשטראוס, שקבע בשעתו כי ביקורת יש לקיים סמוך לאירועים. אין לה שום ערך כשהיא מתפרסמת כעבור שנים. היא לא מייצרת  הרתעה.

אדם סביר, שוחר חוק, רגיש לכללי המנהל התקין – היה מברך על הדברים. הוא היה מחבק אותם, מוחא כפיים למורשת המבקר המנוח, מזהיר שלא לפגוע בה. הוא היה מגן עליה בכל כוחו.

לא ראש הממשלה בנימין נתניהו, החשוד במעשים פליליים חמורים. נתניהו לא אהב את האמירות האלה, את נורת האזהרה למבקר החדש, את הקריאה לא לחזור לימים בהם דוחות מבקר המדינה היו מעלים אבק במגירות משרדי הממשלה. הוא לא אהב ולא אוהב דוחות שהעובדות בהם צועקות לשמים. שהתקשורת נותנת להם ביטוי הולם.

ואכן, שעות ספורות בלבד אחר שהדברים נאמרו בתקשורת, מיהר נתניהו להגיב עליהם. הוא עשה זאת בשיחה עם כתב מערוץ מתחרה בה תמך בהצהרת הכוונות של המבקר החדש: אין לקיים ביקורת בזמן אמת.

אין? למה בדיוק?

הסברו של ראש הממשלה: "אתה חושב שמישהו בעולם עובד ככה? אין דבר כזה".

יש דבר כזה, אדוני ראש הממשלה, כי לינדנשטראוס נפגש עם מבקרי מדינה מעבר לים ולא המציא שום גלגל חדש. לא הוא, ולא כמה מקודמיו בתפקיד. כולם הבינו שמבקר המדינה אינו צריך לעסוק בארכיאולוגיה, שאין להפוך את 600 עובדי המבקר לארכיאולוגים, שבדיקה מאוחרת אינה אפקטיבית. שהרי חלק מהמנהלים ומקבלי ההחלטות פרשו כבר, איבדו זיכרון, נפטרו. אין עם מי לדבר.

יש דבר כזה, אדוני המבקר הנכנס, כי יש תופעות חמורות הנמשכות שנים (לדוגמה סירוב בתי ספר חרדיים לקלוט תלמידות ממוצא ספרדי), יש עוולות ומעשים בלתי נסבלים שהופכים לנורמה, יש מחדלים מתמשכים, שנזקם עצום וחייבים לגדוע אותם. מתי בדיוק תיכנס לתמונה? כמה שנים תמתין?

מבקר המדינה המנוח עורך הדין יצחק טוניק, שנדרש פעם לנושא, אמר בין היתר: מה אני צריך לעשות כשאני רואה סלע גדול מתחיל להתגלגל – להמתין עד שייעצר מעצמו? להמתין עד שיגרום  נזקים כבדים ורק אחר כך לבדוק מה גרם לאסון והאם ניתן היה למנוע אותו? נטרפה דעתו של מישהו?

על הרקע הזה, אדוני המבקר הנכנס, לפני שאתה מצהיר הצהרות, תכין שיעורי בית. תלמד היטב את הנושא, רד לשטח, תבין מה שמבינים אחרים: מישהו מנסה לקשור את ידיך בחקיקה שאתה אמור להיות הראשון להילחם בה. אסור לך לשתף איתה פעולה.

אתה שומר סף ראשי של עובדי המדינה, לא בובה של ח"כ סמוטריץ, של מיקי זוהר ושל אחרים מסוגם. גם לא של ראש ממשלה החשוד בשלושה תיקים פליליים חמורים. אתה לא הפה של נתניהו, אתה לא חייל שלו, אתה לא חייב דבר לנושאי כליו. אתה המבקר שלהם. אל תתבלבל.   

הפופולריים