המחאה נמשכת: מאות מפגינים ברחבי הארץ על הרג סלומון טקה

מאות מפגינים ברחבי הארץ על הרג טקה
מפגינים בקריית חיים ניסו לפרוץ לתחנת משטרה, השוטרים השליכו רימוני הלם. הפגנות גם בקריית אתא, חיפה, ב"ש, אשדוד, אשקלון ועוד; העדויות והממצאים שבידי החוקרים מחזקים את ההערכה כי הירי של קצין המשטרה לא היה מוצדק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בקריית אתא במחאה על הרג סלומון טקה, יולי 2019
צילום:

מאות בני אדם מפגינים הערב (שני) ברחבי הארץ במחאה על הרג הצעיר סלומון טקה אמש בקריית חיים. ליד תחנת משטרת זבולון שבקריית חיים פרצו עימותים בין יוצאי העדה האתיופית לשוטרים. כמה מפגינים ניסו לפרוץ לתחנה והשוטרים הגיבו בהשלכת רימוני הלם. כמה בני אדם קיבלו טיפול רפואי לאחר שנחבלו במהלך המהומות. מהמשטרה נמסר כי שלושה נפצעו קל. 


בצומת קריית אתא הפגינו מאות בני אדם והכביש נחסם לתנועה. הפגנה נוספת נערכה מחוץ לקניון חיפה, גם שם חסמו המוחים צומת סמוך. בהמשך נחסם גם כביש החוף במחלף אולגה. 


מחאות נוספות התקיימו גם בדרום: בבאר שבע חסמו מפגינים את צומת הרחובות שדרות טוביהו ויגאל ידין, ובאשדוד נערכת מחאה מול תחנת המשטרה בעיר. גם באשקלון ובנתיבות הפגינו יוצאי אתיופיה. במרכז הארץ, מפגינים חסמו קטע בכביש 40 באזור רחובות, ואת המחלפים יבנה וראשון לציון בכביש 4. 

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מכחול לבן, שהייתה בהפגנה ליד משטרת זבולון, אמרה לליאן וילדאן בכאן רשת ב' כי המשטרה משתמשת בכוח מופרז ומפעילה אלימות קשה שלא לצורך מול מפגינים שבהם גם ילדים בני שש וקשישים. לדבריה, היא פנתה אל מפקד התחנה וביקשה שיפסיק את ירי רימוני ההלם אך הוא דחה אותה בבוז. חברת הכנסת תמנו שטה הוסיפה כי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אינו עונה לה בטלפון, אך ייתכן שהיה עונה לו היה מחפש אותו חבר כנסת ממגזר אחר.

במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) נמשכת חקירת ההרג. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי העדויות והממצאים שבידי החוקרים מחזקים את ההערכה כי הירי של קצין המשטרה לא היה מוצדק. זאת, מפני שטקה לא סיכן את חיי השוטר ולא היה בידו אמצעי מסכן חיים. כך, קשה לקבל את גרסת השוטר במלואה.ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, קרא אחר הצהריים לגלות איפוק ואחריות במקרה הרג הצעיר סולומון טקה בקריית חיים, וציין: "יש לאפשר לגוף החוקר למצות את החקירה עד תום". 

לפי הודעת המשטרה, כהן אמר בביקורו בתחנת מחוז חוף כי המשטרה "משתתפת בצער משפחת טקה על האובדן הטראגי. מדובר באירוע שתוצאותיו קשות ולפיכך מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית. על כן החלה כבר אמש חקירת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש)". ממלא מקום המפכ"ל הוסיף: אנו נמצאים בקשר רצוף עם גורמי הקהילה גם ברגעים קשים אלו ונעשה כל מאמץ להמשך הדרך המשותפת. הקשר שמשטרת ישראל בונה ומטפחת בשנים האחרונות עם קהילת יוצאי אתיופיה במגוון צעדים ותהליכים המתבצעים בתוך הארגון ומחוצה לו, הוא משמעותי, חשוב וחיוני לכל הצדדים ועלינו לשמר את ההישגים המשמעותיים שהושגו.


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח הערב תנחומים למשפחתו של טקה. "שוחחתי על כך עם מ״מ המפכ״ל היום שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרי" אמר. "העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות״.

השתתפו בהכנת הידיעה: רום ליאור, רועי ינובסקי, הדס גרינברג, אורלי אלקלעי, משה שטיינמץ ואיציק זוארץ

הפופולריים