אמי פלמור על הירי בטקה: שוטר מקצועי היה מתמודד גם בלי נשק

אמי פלמור: שוטר מקצועי היה מתמודד בלי נשק
מנכ"לית משרד המשפטים מתחה ביקורת על המשטרה בעקבות הירי בצעיר יוצא אתיופיה, ואמרה כי יש הרבה צדק בביקורת של יוצאי אתיופיה על התנהלות המשטרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים במחאת יוצאי אתיופיה
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור התייחסה אמש (שני) למותו של סלומון טקה, ואמרה כי שוטר מקצועי, ובוודאי קצין, היה יודע להתמודד עם אירוע כזה "גם ללא נשק": "קצין מקצועי שהיה נתקל באירוע כזה כשהוא לא נושא נשק היה יודע להתמודד איתו". את הדברים אמרה בשיח "מדברים מחאה" ברשת החברתית פייסבוק עם כמה ממובילי מחאת יוצאי אתיופיה.


עוד אמרה פלמור כי יש הרבה צדק בביקורת (מצד יוצאי אתיופיה), אך ישנם תהליכים שאין ברירה אלא להאמין בהם, לשפר אותם ולתמוך בהם. היא הוסיפה כי לא ניתן לשנות את החברה הישראלית ברגע אחד.

בהמשך אמרה כי בזכות המחאה של 2015, החליטה ממשלת ישראל בפעם הראשונה לגעת בנושא הגזענות. לדבריה, קורה פה משהו, אך לא קורה מספיק."יש טעם בלדפוק על השולחן". פלמור הוסיפה כי היא מאמינה שהמשטרה עושה תהליכים, אך חסרה מצדה אמירה מפורשת וגלויה שהתנהגות כזו לא תתקבל ותזכה ליחס מידי וחד משמעי מצד המפקדים.

אתמול אמר השוטר החשוד בירי לאחר שחרורו ממעצר בית כי מה שקרה לא קשור לצבע עורו או למוצאו של טקה, ושלא הייתה לו כל כוונה לפגוע בו או בכל אדם אחר. את הדברים אמר השוטר לקרובי משפחתו, והוסיף כי הוא חש שמחה על כך שבית המשפט קבע שלא נשקפת ממנו סכנה.


על אף ששוחרר, השוטר החשוד לא חזר לביתו מחשש שיש סכנה לחייו ועלולים לפגוע בו. קהילת יוצאי אתיופיה בקריית חיים, שם אירע הירי בטקה לפני כשבועיים, קיבלו את הידיעה על שחרורו של השוטר באכזבה, ואמרו כי ממזמן איבדו את האמון במח"ש.

החקירה בתיק הסתיימה והוא הועבר לפרקליטות מח"ש. על השוטר עדיין חלים תנאים מגבילים של איסור הגעה לאזור האירוע ואיסור על קשר עם גורמים מעורבים אחרים, וכן ערבות כספית ואיסור יציאה מהארץ. החשד כלפי השוטר בשלב הזה הוא המתה בקלות דעת.

במקביל, נערכה אמש הפגנה באזור הכנסת ובית המשפט העליון בירושלים, נגד ההחלטה לשחרר את השוטר. "הם כאן עם אקדחים ונשקים ומחכים לטעות שלנו כדי לירות", אמר אביו של סלומון טקה במהלך ההפגנה. שבעה מפגינים, שירדו אל צומת הרחובות רבין וזוסמן והחלו לחסום את התנועה במקום, נעצרו.

הפופולריים