מח"ש לבני משפחת טקה: לא נמסור את חומרי החקירה טרם החלטה על העמדה לדין

מות סלומון טקה: חומר חקירה יימסר לאחר ההחלטה
במחלקה לחקירות שוטרים השיבו על טענות בני המשפחה בעניין חקירת נסיבות מותו של בנם ואמרו כי עיון בחומרי החקירה לפני שמתקבלת החלטה אם להעמיד לדין או לא עשוי לסכל או להקשות על ניהול משפט אם יוחלט להגיש כתב אישום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

המחלקה לחקירות שוטרים השיב היום (חמישי) לבני משפחתו של סלומון טקה כי יוכלו לבקש את חומרי חקירת מותו של בנם רק לאחר שתתקבל החלטה בתיק. במכתב שהעבירה מח"ש בתגובה לטענותיהם ביחס לחקירה ולקבלת חומרי החקירה לבחינה עצמאית נכתב כי העברת החומר לפני קבלת החלטה בתיק עלולה לסכל ניהול משפט, אם יוחלט להגיש כתב אישום נגד השוטר היורה.

ביחס לטענה על קיום הבדיקה הבליסטית במעבדת משטרת ישראל, נכתב כי מדובר במעבדת מומחים שאין להטיל דופי בעבודתם, וכי הקביעה שטקה נפגע מנתז מתבססת גם על קביעות המכון לרפואה משפטית שאינו חלק מהמשטרה. במכתב צוין עוד, כי למח"ש אין מעבדות משלה והיא נסמכת מיום הקמתה על מעבדות משטרת ישראל.

בנוגע לעובדה שמדובר היה בנתז מהירי בקרקע שפגע במנוח, נכתב כי נתון זה מבוסס הן על הבדיקה הבליסטית, הן על חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, שכידוע אינו חלק ממשטרת ישראל. "נוסף על כך, כאשר מדובר בחוות דעת מסוג זה קיימים גם תיקי עבודה ובהם תיעוד הבדיקות שנערכו. כל אלה יוצגו בבוא היום בפני מי שיהיה זכאי לכך, ובאופן זה ניתן יהיה לבחון ולבקר את תהליכי העבודה ואת תוצריה", נכתב.
באשר לטענה המשפחה על הדלפות מתוך החקירה, נאמר במענה מטעם מח"ש כי "אנו תמימי דעים כי מדובר בפרסומים חסרי אחריות שיש לגנותם. יודגש שוב, כי אין בכוונתנו לגבש עמדה בנוגע לתיק בטרם תיערך בדיקה ובחינה של החומר כולו, הליך המצוי בעיצומו בימים אלה וטרם הושלם".

נציגי המשפחה ביקשו, בין השאר, לבצע שורה של פעולות חקירה. במענה מטעם מח"ש לפנייה זו נאמר, כי "במהלך החקירה נערכו מספר רב של בדיקות והתקבלו חוות דעת של מומחים מתחומים שונים, והכול בשים לב לצרכים החקירתיים, ובמטרה להגיע לחקר האמת". צוין, שהתיק עבר לאחרונה לטיפול הפרקליטים במח"ש, ושבקשות בני המשפחה ייבחנו בתשומת לב, "כאשר כל החלטה תתקבל בהתאם לחומר הראיות שכבר נאסף והמצוי בתיק ובהתאם לצרכי החקירה".

אביו של סלומון טקה קיים היום מסיבת עיתונאים על רקע פרסומים שליליים אודות בנו שנורה למוות על ידי שוטר. הוא פנה לעיתונאים ואמר: "אני פה לספר לכם שסלומון היה ילד שדאג לחבריו. המוות שלו הותיר חלל ריק. הוא יצא לגן השעשועים ולא חזר. אנחנו מרגישים את חסרונו".


טקה האב המשיך במונולוג כואב: "אני מאחל לעם ישראל שלא תרגישו את הכאב שלי. כל מה שאני מאחל לישראל שילדיכם יצאו מהבית ויחזרו בשלום. מותו של סלומון החשיך את התקווה שהייתה לנו. הייתה לנו תקווה שרשויות החוק יגיעו לאמת, אבל במקום זה פוגעים בשמו הטוב. אין לכם חמלה? אין לכם רחמים לאנשים? איך אתם מתאכזרים לאנשים כמוני? איך אפשר להכתים שם של אדם שנמצא באדמה ולא יכול להגן על עצמו. מבחינתי הורגים את הבן שלי פעם שנייה".

הפופולריים