בנו של חלל צה"ל שהוחלט להעביר את עצמותיו: "זה היה מסע ארוך"

בנו של חלל צה"ל שעצמותיו יועברו: "מסע ארוך"
בתחילת השבוע הוחלט להעביר את גופתו של דוד אור לבית העלמין כנרת שם ביקש להיקבר. בנו אמר בכאן רשת ב: "שמח שבסוף זה הסתדר. אחיו של אור שהתנגד: "זאת לא הייתה בקשתו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

עידן אור, בנו של דוד אור שנפל במלחמת יום הכיפורים ונקבע שעצמותיו יועברו לבית העלמין בכנרת לאחר מאבק משפטי ממושך, אמר היום (שלישי) בכאן רשת ב כי "זה היה מסע ארוך של 13 שנה שנגמר לפני יומיים". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן", סיפר אור על השתלשלות האירועים ואמר: "זה לא שמישהו מרוויח או מפסיד. אני שמח שבסוף זה הסתדר".

לפני יומיים הכריעו שופטי בג"ץ שעצמותיו של החייל אור, שנקבר בבית העלמין בנס ציונה ב-1974, יועברו לבית העלמין בקיבוץ כנרת. זאת בהתאם לבקשת אלמנתו ובנו וכפי שביקש לפני מותו. הבקשה להעברת הקבר הוגשה לראשונה ליחידה להנצחת החייל ב-2008, אז דחה אותה הרב הצבאי הראשי אביחי רונצקי מנימוקים הלכתיים. בעקבות ההחלטה עתרו אלמנתו ובנו לבג"ץ נגד אחיו של החייל, שהחזיר אותה ליחידת ההנצחה. לאחר פנייה נוספת קבע הרב הצבאי הראשי אייל קרים שאין איסור הלכתי על כך. לאחר עתירה נוספת לבג"ץ, הפעם מצד האחים, הוחלט לאשר את ההעברה.

עידן אור סיפר בכאן רשת ב על אביו שעלה בגיל 4 ממרוקו, התגורר בנס ציונה ולאחר שחרורו מצה"ל עבר עם אשתו לקיבוץ כנרת. בעת שירותו במילואים, הוא נפצע במלחמת יום הכיפורים ואושפז בבית החולים רמב"ם, שם נפטר אחרי כשלושה שבועות. "במהלך האשפוז אבא שלי השביע את אמא שלי שאם הוא לא שורד היא מחזירה אותו לקבורה בכנרת", הוסיף. "שהגיעו מקצין העיר היא חתמה על הטופס וכתבה שייקבר בכנרת. אז התחילה מערכת לחצים מצד אחים שלו. בסוף סבא שלי אמר לה – הם לא יתנו לך מנוח. תוותרי להם ואני אסיע אותך כל פעם לנס ציונה.

"מאז שאני זוכר את עצמי, היה את השיח הזה והאמירות שהיא לא קיימה את ההבטחה שלו. זה פשוט גומר אותה. לפני 13 שנה היה איזה אירוע שנתן לה את הכוחות לפעול בעניין הזה", סיפר אור על מה שגרם לתחילת התהליך.

אחיו של דוד אור, שמעון אילוז, הגיב לדברים בריאיון ל"קלמן ליברמן" ואמר: "זה קברי אבות. ההורים שלי קבורים שם, גם אח של אמא שלי. כולם קבורים אחד ליד השני. אנחנו מתכחשים לזה שזה היה הרצון שלו להיקבר בכנרת. אמא שלי ואחותי היו בבית החולים כל הזמן והם לא שמעו את זה בשום שלב. עד היום הם לא הביאו מכתב או הכחשה בנושא. המהלך היה לא תקין".

הפופולריים