"ניסו להרוס את חייו": הטרנסג'נדר בן ה-8 ואימו נחשפים ומדברים לראשונה בריאיון בלעדי

הטרנסג'נדר בן ה-8 ואמו נחשפים ומדברים לראשונה
זהותו המגדרית של בנה של מינדי לוין נחשפה בקיץ האחרון להורים בביה"ס הממלכתי-דתי שבו הוא לומד והדבר הפך לסערה שנמשכת כבר חודשים ארוכים. עכשיו, בפעם הראשונה, אמו פותחת את הדלת למצלמות ומספרת על השנה המטלטלת בחייהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הילד מדבר
צילום: הילד מדבר

שמחת החיים של רועי, שם בדוי, לא עוזבת אותו גם בשנה המטלטלת בחייו. "הילד הטרנסג'נדר מגבעת שמואל", כך הוא כונה בכותרות. שינוי זהותו המגדרית של רועי בן ה-8, שנחשף בקיץ האחרון להורי הילדים האחרים בבית הספר הממלכתי-דתי שבו הוא לומד, הפך לסערה שנמשכת כבר חודשים ארוכים.

עכשיו, בפעם הראשונה, משפחתו פותחת את הדלת למצלמות ואימו של רועי התיישבה לשיחה בפנים גלויות. בריאיון ששודר היום (חמישי) בכאן חדשות מינדי לוין סיפרה על הרגע שבו בנה חשף בפניה שהוא טרנסג'נדר, הרגע בו גילו על כך בבית הספר וההפגנות נגדו מצד הורי התלמידים - שעד אז ראתה כחבריה.

לוין סיפרה שהיא גדלה בבית דתי-לאומי בארצות הברית. היא הגיעה לארץ בשנת שבתון, ויום אחד רועי, אז בן 3.5 בלבד, חזר מהגן ואמר: "חשבתי במוח שלי - ועכשיו אני יודע שאני בן, אתם צריכים להתייחס אליי כבן". "לא ידעתי בכלל מה לעשות, זאת האמת", שיחזרה.

אחרי שחזרו מהשבתון למסצ'וסטס, האם לקחה את בנה למיטב המומחים. לדבריה, כולם אמרו לה את אותו הדבר: "הוא ילד בריא. הוא חושב שהוא בן, הוא מתאר את עצמו כבן. הכי חשוב זה שהוא ירגיש שאתם מאמינים לו ומקבלים אותו כמו שהוא. הכי חשוב שהילד יהיה בריא ומאושר".

באוגוסט 2019 לוין הצליחה להשיג משרה כפרופסורית לכימיה באוניברסיטת אריאל שבשומרון. היא ארזה את המזוודות ואת שלושת ילדיה, נחתה בגבעת שמואל והגשימה את חלום העלייה ארוך השנים שלה.

לוין מספרת שכשלקחה את ילדיה להירשם לבתי ספר, בעירייה אמרו שייתקשרו לבית הספר אליו נרשם רועי, "מורשת נריה", ויסבירו להם את המצב. "היא דיברה עם מי שאחראי על חטיבה צעירה ואמרה שהיא תהיה אחראית לספר למנהלת וגם למחנכת של הכיתה שזה לא משהו שרלוונטי להורים. גם רועי לא רצה, כי הוא רצה להיות בן רגיל כמו כולם", המשיכה מינדי לתאר את השתלשלות האירועים.

אחרי שלוש שנים של פריחה בגן ובכיתות א' ו-ב' בבית הספר הממלכתי-דתי, ובזמן שרועי ושני אחיו הגדולים מבלים בחופשת קיץ אצל אביהם בארצות הברית, הטלפון של מינדי צלצל. "קיבלתי טלפון מהמנהלת של בית הספר, והיא אמרה: 'אני יודעת ששלוש שנים הכול היה רגוע ושקט'. אמרתי: 'כן, ואני מעריכה את זה', והיא ענתה - 'עכשיו כולם יודעים'".

השמועה פשטה כאש בשדה קוצים והשטח בגבעת שמואל בעבע. הידיעה על רועי דלפה לתקשורת המגזרית וקבוצת הוואטסאפ של הורי הכיתה הפכה למשפט שדה. לוין סיפרה כי סבלה בקבוצה מ"אלימות מילולית לא נורמלית", וחזרה על ההודעות שקיבלה: "את מתעסקת במעשה סדום", "את משקרת לנו שלוש שנים, לא יכולים לסמוך עלייך בשום דבר"ף "את חושבת שאת דתייה? אז את לא דתייה". "לכי לתל אביב, שם הם יקבלו אותך".

"מבחינתי, הם לא יכולים להגיד גם 'אנחנו לא מכירים' וגם 'זה לא מקובל עלינו'. אם לא מכירים, אז בסדר, שיכירו. יש לכם הזדמנות מקסימה פה ועכשיו ללמוד ולהבין", אמרה האם. "הערך הכי חשוב בדתיות זה לכבד אנשים. 'ואהבת לרעך כמוך'".

שנת הלימודים בבית הספר מורשת נריה בעיר יצאה לדרך, ובזמן שבן ה-8 נכנס בשער, בדרך ללמוד תורה ודרך ארץ, בחוץ נערכה הפגנה. לוין שיחזרה בדמעות: "אנשים שבאמת חשבתי שהם חברים שלי; בכל הלב שלי חשבתי שהנשים האלה, האימהות, הן חברות אמיתיות שלי - פתאום הם עומדים שם בשער בית הספר ומפגינים נגד הילד שלי, ומנסים פשוט להרוס את כל החיים שלו כדי שהם יוכלו לשמור על הערכים שלהם. זה החברים שלי?".

הסערה שיצרו ההורים המתנגדים הביאה גם פעולת נגד. לוין מספרת שרועי "קיבל הרבה תמיכה מקבוצות להט"ביות". לדבריה, "הוא קרא את כל המכתבים שקיבל ואמר לי: 'אני לא בדיוק מבין למה בכל המכתבים קוראים לי ילד גיבור ואמיץ, כי אני הולך כל יום לבית ספר והכול רגיל שם'".

חלק מהורי הילדים שהתנגדו ללימודיו של רועי בבית הספר הקימו כיתה פיראטית בעידוד רבנים ועתרו לבית המשפט בדרישה להוציא את הילד הטרנסג'נדר מבית הספר. העתירה נדחתה. אלא שהלחץ של ההורים על משרד החינוך עשה את שלו והמפקחת המחוזית החליטה להעבירו לבית ספר אחר, חילוני, תוך כדי שנת הלימודים.

את שנת הלימודים הנוכחית יסיים רועי בחינוך הממלכתי-דתי. ניצחון שלו ושל משפחתו. בשנה הבאה הוא יעבור לבית ספר למחוננים התואם את מידותיו הפדגוגיות, אבל לא את אורחות חייו כילד דתי. "אני  דואגת שהוא לא יישאר דתי בכלל, אמרה מינדי והסבירה: "למה הוא צריך להיות דתי אם זה מה שהוא מכיר מהעולם הדתי? אנשים מבוגרים שארגנו הפגנות בשער של בית הספר שלו. לא אאשים אותו אם הוא לא ירצה להישאר דתי, אם זאת החוויה שלו". 

לדברי מנכ"ל ארגון "חברותא" ללהט"בים דתיים, נתנאל שלר, שמלווה את המשפחה, "הוא פורץ דרך גם בקהילה הלהט"בית הדתית וגם בקהילה הלהט"בית בכלל. האירוע הזה גרם להמון פניות למערך הליווי והתמיכה שלנו. ברגע שיצרנו אינטראקציה עם המשפחה, וראו שיש ארגון שיודע לתת גב המון, הבינו שיש להם בית".

הפופולריים