רוב הציבור סבור: החברה הישראלית מפולגת מאוד - וזה לא ישתנה

רוב הציבור סבור: החברה הישראלית מפולגת מאוד - וזה לא יש
לפי סקר הליגה נגד השמצה בישראל 75% מהישראלים חושבים שהסיבה לפילוג היא המנהיגות הפוליטית. רק מחצית בעד לשמור על הערבית כשפה השנייה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה מחוץ לחתונת מוסלמי ויהודיה בראשל"צ, 2014
צילום: צילום: פלאש 90

יותר ממחצית מהציבור (64%) סבור כי החברה הישראלית כיום מפולגת עד מפולגת מאוד, וחושב כי כך יהיה גם בעוד 30 שנה - כך עולה בסקר שפרסמה אתמול (רביעי) הליגה נגד השמצה בישראל. הסקר נערך על ידי מכון המחקר "מאגר מוחות" וכלל 510 נשאלים.

עיין ערך שנאה - מסע בעקבות השנאה בחברה הישראלית

לפי הסקר, הגורמים התורמים ביותר לפילוג בחברה הישראלית הם המנהיגות הפוליטית (75%), התקשורת המסורתית (73%), התקשורת החדשה (67%), הרבנים והממסד הדתי (67%) ומערכת המשפט. בנוסף לכך, 20% חושבים שיהדות התפוצות תורמת לפילוג בישראל. מנגד, רק 7% סבורים שהחברה הישראלית כיום מלוכדת. עוד עלה בסקר כי כ-50% מהציבור חושבים שאין סיכוי לשנות בעתיד את העמדות השליליות כלפי ערבים ישראלים, ויותר משליש חושבים כך גם כלפי חרדים ושמאלנים.

רק כמחצית מן הציבור בישראל (51%) בעד שמירת מעמדה של הערבית כשפה רשמית שנייה. גם יהודי התפוצות זכו ליחס קריר בסקר: 51% מהנשאלים השיבו שעל יהודי התפוצות להיות מעורבים רק במידה מועטה-מועטה מאוד בתהליכי קבלת ההחלטות במדינת ישראל.  

כמו כן, 44% מן הנסקרים חשבו שאמצעי התקשורת מייצגים במידה מועטה או מועטה מאוד את מגוון האוכלוסייה בישראל. 87% מהחרדים חושבים כי התקשורת מייצגת במידה מועטה או מועטה מאד את כלל הזרמים בחברה הישראלית, ו-56% מקרב הדתיים הלאומיים סוברים כך גם הם.

הפופולריים