בעירייה התריעו, ביטן השיב: "רוצים למכור את השטח ולגמור עם זה"

בעירייה התריעו, ביטן השיב: "רוצים למכור את השטח ולגמור
מסמכים מישיבה סגורה של עיריית ראשון לציון, שפורסמו בכאן רשת ב', חושפים כי חברי הנהלה הזהירו מפני "עסקאות תמוהות" של ראש העיר עם יזם פרטי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הקואליציה דוד ביטן
צילום: צילום: רועי עלימה, פלאש 90

חברי הנהלה בעיריית ראשון לציון פנו ליו"ר הקואליציה דוד ביטן והתריעו בפניו כמה פעמים על עסקאות שהעירייה מבצעת עם יזם המקורב לראש העיר דב צור, כך עולה ממסמכים שנחשפו הבוקר (שני) לראשונה בכאן רשת ב'. במסמכים, מתוך ישיבת הנהלה סגורה שנערכה בנובמבר 2014, משיב ביטן לשאלות החברים ומסביר כי "העירייה רוצה למכור את השטח ולגמור עם זה".

מהמסמכים עולה כי שניים מחברי הנהלת העירייה פנו בזמנו לביטן וטענו בפניו כי העירייה מפסידה מיליוני שקלים כתוצאה מעסקאות תמוהות עם היזם הפרטי ארז מוסצ'ו, הנחשב מקורב לראש העיר דב צור. בנוסף, בתרשומות מתוך הישיבה מתייחס ביטן לשטח המדובר כמיועד לנופש מטרופוליני, אף על פי שבפועל העירייה אישרה בנייה בשטח מסחר, מה שמגדיל את שוויו.

במסגרת החקירה, המשטרה מחזיקה גם כן בתכתובות פנימיות של גורמי מקצוע בעירייה שבהן התריעו בפני ביטן על עסקה בעייתית עם מוסצ'ו, המקורב לראש העיר דב צור. בתכתובות הללו ביטן אף נוזף בגורם המקצועי שמתח ביקורת על העסקה.

עוד עולה מהתכתובות שראש העיר צור עסק בעניינו של היזם מאחורי הקלעים אף שהצהיר כי יימנע מכך. צור אמר בתגובה כי קיבל חוות דעת משפטית שאפשרה לו לעסוק בנושא, ואילו מוסצ'ו אמר כי מדובר בטענות ממוחזרות שנבדקו והופרכו.

אתמול נחקר יו"ר הקואליציה במשך יותר מ-13 שעות בחשד לקבלת שוחד מגורמים הקשורים לארגון פשיעה, שכיסו לכאורה את חובותיו לשוק האפור. המשטרה חושדת כי סכומי עתק הועברו למקורבת לביטן וסכומים אחרים שימשו לכיסוי החובות. בתמורה, ביטן וראש העיר דב צור היטו מכרזים ב"מתחם האלף" הסמוך לסופרלנד בראשון לציון.

חוסאם ג'רושי בבית המשפט הבוקר

הבוקר התראיין יועצו של ראש העיר דב צור לשעבר, אבי ארזי, ב"קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' וסיפר על קשריו עם ח"כ ביטן. "ראש העיר לא היה זז אפילו סנטימטר בלי להתייעץ עם ביטן", העיד ארזי. "מהעבודה מול דב אני יכול להגיד שדוד תמיד היה נוכח שם". על החקירה אמר היועץ לשעבר כי "ידענו שזה יתפרץ מתישהו. קצת תמוה בעיניי שעד היום מערכת אכיפת החוק לא נכנסה לעובי הקורה ובדקה מה קורה שם".

עו"ד אפרים דמרי, המייצג את ביטן, אמר בתכנית כי מרשו חש הקלה בעקבות חקירתו בלהב 433. "אחרי חרושת השמועות הגדולה בעניינו, הוא שמח על ההזדמנות למסור את גרסתו", טען דמרי. לדבריו, ביטן "ענה על כל שאלות החוקרים ואפילו רצה להמשיך בחקירה. פרקליטו של ביטן סרב להתייחס לעיתוי החקירה, על רקע הסערה סביב חוק ההמלצות, ואמר: "אם המשטרה צריכה לחקור - שתעשה זאת בכל זמן שתחפוץ".

הבוקר התרחב מעגל החשודים בפרשת השחיתות הגדולה בעיריית ראשון לציון, כשבכיר בעיריית תל אביב עוכב לחקירה ביחד עם שלושה חשודים נוספים. בין המעוכבים לחקירה נמצא גם קבלן מוכר מראשון לציון, ששמו נקשר בעבר לפרשת החובות של ביטן. גורם אחר שנחקר הוא עבריין מוכר בעל עסק להמרת מטבע (צ'יינג'), החשוד אף הוא במעורבות בפרשת החובות של ביטן בשוק האפור.

בנוסף, בית המשפט התיר לפרסם כי חוסאם ג'רושי הוא החשוד הקשור לארגון פשע שמעורב בפרשה. על פי החשד, ג'רושי סייע לכסות את חובותיו של ביטן, ובתמורה קיבל כספים מקבלנים עבור ביצוע עבודות ב"מתחם האלף". משפחת ג'רושי נחשבת לאחד מעשרת ארגוני הפשיעה הגדולים ביותר בישראל ומקושרת בעיקר לתחום הסחר בסמים.

אתמול הוארך מעצרם של עשרה חשודים בפרשה, כולל ראש עיריית ראשון לציון דב צור. צור נשאל בחקירתו, בין היתר, על עסקה למכירת נכס עירוני ליזם המקורב אליו, ארז מוסצ'ו. במהלך היום צפויים להיערך בבית המשפט המחוזי בלוד דיונים בערעורים של חלק מהחשודים על ההחלטה לפרסם את שמם ולהאריך את מעצרם.

הפופולריים