אלפי מבקשי מקלט הפגינו נגד הגירוש מול שגרירות רואנדה

אלפי מבקשי מקלט הפגינו מול שגרירות רואנדה

חלק מן המפגינים בהרצליה הגיעו כשפניהם צבועות: "אם הייתי לבן עדיין הייתי מגורש אל מותי?". המוחים התייחסו להקלטות שפורסמו בכאן חדשות, ובהן סגנית השר ציפי חוטובלי אומרת כי לא יהיה ניתן לוודא שחיי מבקשי המקלט שיגורשו לא יהיו בסכנה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבקשי מקלט מפגינים מול שגרירות רואנדה בהרצליה
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אלפי מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה הפגינו היום (רביעי) מול שגרירות רואנדה בהרצליה נגד כוונת ממשלת ישראל לגרשם למדינה האפריקנית. המפגינים הגיעו כשפניהם צבועים בלבן והחזיקו שלטים שעליהם היה כתוב בין השאר: "אם הייתי לבן עדיין הייתי מגורש אל מותי?". אל מבקשי המקלט הצטרפו גם לא מעט ישראלים.

ראובן אברג'יל מהפנתרים השחורים בהפגנת מבקשי המקלט:


עוד קראו המפגינים: "לא ניפול לייאוש, נעצור את הגירוש", ו"הכרה בפליט זו חובה מוסרית". ראובן אברג'יל, ממקימי תנועת הפנתרים השחורים שהצטרף למחאת מבקשי המקלט, אמר כשהוא פונה לממשלת ישראל: "אתם שייסדתם במדינה הזו את המושג "חסידי אומות עולם", ונתתם לאנשים תעודות על זה שהסתירו יהודים מהרוצחים הנאצים. אתם לא יכולים להיות חסידי אומות עולם בעצמכם?".

עוד אמר אברג'יל כי ״לפני שבאו הפליטים לדרום תל אביב, דרום תל אביב הייתה על הפנים, אז שלא יבלבלו את המוח. אם הם חושבים שאם השחורים האלה יזוזו המצב שלהם יהיה יותר טוב אז הם טועים. שיסתכלו במראה ויראו את כל השנים שהם היו הקורבנות של השלטון הזה בדיוק כמו הפליטים".

המפגינים התייחסו גם להקלטות שפורסמו אמש בחדשות הערב בכאן 11, בהן סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אומרת כי יהיה בעייתי לוודא שחיי מבקשי המקלט שיגורשו לא יהיו בסכנה. לפי ההקלטות, במהלך החלק הסגור של ישיבת הליכוד שנערכה השבוע, פנתה חוטובלי לראש הממשלה בנימין נתניהו והסבירה לו כי מתווה הוצאת המסתננים מישראל דווקא אינו עונה על הדרישות של בית המשפט העליון.

חוטובלי ציטטה בישיבה דברים של מנכ"ל משרד החוץ, ואמרה כי כל עוד נושא המעקב אחר קליטת המסתננים במדינות שאליהן יישלחו, רואנדה ואוגנדה, לא יוסדר – תהיה לישראל בעיה לעמוד בדרישות שהציב בג"ץ להוצאת המסתננים. "כרגע יש נקודה שאנחנו חייבים לעמוד עליה לפני בג"ץ", אמרה. "בעצם אין לנו שום דרך היום ואין לנו שום אמצעי לעקוב אחרי האנשים שמגיעים לשם. אם הם מגיעים לרואנדה או אוגנדה, זה לא משנה, אין לנו דרך לעקוב אחריהם. יש כל מיני הצעות שיכולות לתת מענה לזה".

סגנית שר החוץ הוסיפה: "אפשר לבדוק, כמו שעשינו בעבר, חודש אחרי שהם מגיעים למדינת היעד שהם באמת מתאקלמים שם ושהמדינות עומדות בהסכם. הבנתי שזאת אחת הדרישות של בג"ץ מאיתנו במהלך התהליך הזה כדי שהתהליך יהיה תקין".

מבקשי המקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

מבקשי המקלט מול שגרירות רואנדה בהרצליה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

לקראת סוף דבריה, ביקש נתניהו להבין כיצד אמורה ישראל לעקוב אחר מצבם של המסתננים באפריקה וחוטובלי השיבה: "בכל מקרה, בוודאי שלמשרד החוץ אין כוח אדם ואין לנו אפילו שגריר...". נתניהו טען כי "צריך לבדוק מה הציפייה של בג"ץ", וסגנית השר הדגישה בתגובה: "אני מסכימה איתך, אבל צריך לעמוד בדרישה הזאת, כי זאת אחת הדרישות שהוצגה בוועדה היום".

חוטובלי מסרה בתגובה לפרסום ההקלטות: "סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי דיווחה בישיבת הסיעה על דברי מנכ"ל משרד החוץ בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה בכנסת בסוגיית המסתננים. אחת הטענות שעלתה בדיון היא דרישת בג"ץ היא על הבקרה של מדינת ישראל על אכיפת ההסכמים במדינות עמן הושג הסכם, ולשם כך יש להקים צוות פעולה בין משרדי שידאג לנושא הבקרה.

"סגנית שר החוץ ציינה בדבריה שמתקיים קמפיין תקשורתי שקרי בנושא, וחשוב להציג לציבור את העובדות, מאחר שרוב מסתנני העבודה אינם עונים להגדרת פליטים על פי המשפט הבינלאומי, ובית המשפט העליון אישר שלא נשקפת סכנה לחייהם במדינות אליהן הם נשלחים".

 שר אוגנדי על גירוש הפליטים: "אצלנו יותר טוב?"

שר התיירות של אוגנדה, אפרים קמונטו, אמר הבוקר (רביעי) כי הוא אינו מבין מדוע ישראל מעוניינת לגרש מסתננים. "מדובר באנשים שברחו ממלחמות מחוסר ברירה", אמר קמונטו במשדר "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

"למה לאוגנדה יש יכולת טובה יותר לקלוט אותם?" תהה השר שהגיע לישראל לרגל תערוכת התיירות הבינלאומית 2018 IMTM. "אני לא מבין למה ישראל לא רוצה לאפשר להם להישאר. אין לי תשובה לכך".

עוד אמר קמונטו כי מי שטוען שאוגנדה אינה בטוחה "מפיץ פייק ניוז". לדבריו, אם אוגנדה לא הייתה בטוחה, האו"ם לא היה מביא אליה פליטים ממדינות אפריקה שנמצאות במצב של מלחמה. "אוגנדה היא אחת המדינות היציבות ביותר. אני לא מבין מאיפה לקחו את זה שאנחנו לא בטוחים", אמר השר.

הפופולריים