לא להתבוללות: ערבי תושב לוד ביקש לרשום את בנו לבית ספר מעורב וסורב

ביקש לרשום את בנו לבית ספר מעורב וסורב
עלי עוקבי שבנו וביתו למדו בבית הספר רצה לרשום לשם גם את בנו הצעיר. בבית הספר ובעירייה התנגדו בטענה שהמוסד הפך לבית ספר לתגבור לימודי יהדות. אחת המורות הסבירה: "יש פה התבוללות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עלי עוקבי בפתח בית הספר ספיר בלוד
צילום:

עלי עוקבי, ערבי מלוד, ביקש לרשום את בנו הצעיר לכיתה א' בבית הספר הממלכתי "ספיר" בלוד, בית ספר מעורב שבו לומדים לצד תלמידים יהודים גם כ-40 תלמידים ערבים. בנו הבכור של עלי כבר למד בבית הספר ובתו לומדת במקום בכיתה ג'. אולם, כשהגיעה העת לרשום את בנו לכיתה א', התברר לעלי כי העירייה אינה מאפשרת זאת.

עלי מחה על המצב בפני הנהלת בית הספר, ובעקבות זאת זומן לפגישה עם מחלקת החינוך בעירייה. בפגישה הוסבר לו כי בית הספר שינה את אופיו והפך מבית ספר ממלכתי מעורב לבית ספר תל"י - תגבור לימודי יהדות. עלי לא ויתר וטען כי בתו שבכיתה ג' לומדת במקום כבר כמה שנים והוא לא הבחין בשום שינוי במקום או בתכני הלימוד. בעירייה הסבירו כי השינוי בבית הספר נעשה השנה והציעו לו לכתוב מכתב לוועדה מיוחדת שתדון בנושא.

האזינו לראיון ב"סדר יום"

"לא ראינו שום ששינוי בתכנית הלימוד", אמר היום (ראשון) עלי בראיון לתכנית "סדר יום", עם קרן נויבך בכאן רשת ב'. "לא רק הילדים לא ראו את השינוי, אלא גם הורים ובהם גם יהודים וגם ערבים שלא הבינו מה זה תל"י. נתלה בבית הספר שלט לפני שנתיים שבית הספר הופך להיות תל"י, בלי שום הסבר. אני בדואי, אזרח ישראל. יש לי שלוש יחידות בגרות בתנ"ך. אנחנו בני דת שמכבדת את שלוש הדתות ולא הייתה לי שום בעיה עם הרחבת הלימודים של בתי בתנ"ך".

עלי זומן לפגישה נוספת, הפעם עם סגן ראש עיריית לוד יוסי הרוש ועם מנהלת אגף החינוך בעיר. שם הוסבר לו כי בית הספר אינו מתאים לילדיו. "הציעו לי שלושה בתי ספר מעורבים אחרים אבל סרבתי. בני הגדול למד בבית הספר. בית הספר קרוב לסבתם של הילדים. אני מממן מכיסי את ההסעה של הילדה לבית הספר. הייתי מוכן לעשות הכול כדי שילדיי יהיו שם. מנסים לעשות כל דבר כדי שלא נהיה שם", אמר עלי. "מתבצעת בעיר הפרדה בין שתי האוכלוסיות. אני מתנגד לכך. זה מורגש, לא רק בחינוך. זו עיר מעורבת וכל אדם יבחר ללמו כמו שהוא בוחר".


בצעד מחאה הפגין עלי עם שלט מול שער בית הספר. "ספרתי בכל בית הספר אולי שתי כיפות על הראשים. אפילו המורות בלי כיסויי ראש. אחת המורות אמרה לי: "יש פה התבוללות ואני רואה את זה כל יום".

בעקבות פניית כאן חדשות פתחה מנהלת מחוז המרכז במשרד החינוך בבדיקת הנושא. במשרד החינוך מסרו בתגובה: "בית הספר המדובר הוא בית ספר שבו לומדים יחד יהודים וערבים והמשרד עומד על כך שימשיך ככזה הן מבחינת התכנים הן מבחינה ניהולית. רישום התלמידים הוא באחריות הרשות המקומית ואנו בוחנים בימים אלה את הנעשה בבית הספר הן מבחינת תכנית תל"י הן מבחינת תהליכי הרישום".

תגובת עיריית לוד: "עיריית לוד אינה מפלה רישום לבתי ספר ממלכתיים על רקע דתי. לכל הורה ללא יוצא מן הכלל יש הזכות לבחור את זרם החינוך שבו ילמדו ילדיו בהתאם לחוק חינוך חובה. בבתי ספר ייחודיים בעלי אופי חינוכי מוגדר מתבקשים הורי התלמידים שמבקשים ללמוד בו לאשר בחתימתם את התקנון ולהתחייב לנהוג על פיו.

"במקרה דנן נקט מר עוקבי אלימות מילולית כלפי הנהלת בית הספר. בניסיון לפתור את הבעיה הוזמן לפגישה עם גורמי החינוך בעיר ובמהלכה ביקש לשבץ את שני ילדיו באחד מבתי הספר בחינוך היהודי בלוד. לפיכך נפתחו בפניו אופציות נוספות המתאימות לבקשתו - בית הספר 'המעפילים', או 'הראל', אליהם הביע את הסכמתו ובהתאם לכך ישובצו ילדיו. באשר ל'ספיר' שבו לומדים ילדים גם מהחברה הערבית החל בית הספר את ההכרה כבית ספר תל"י כבר בתשע"ו. למהלך זה היו שותפים ועד הורי בית הספר, צוות המורים והנהלת בית הספר. ההכרה כבית ספר תל"י התקבלה בשנת הלמודים תשע"ז על ידי קרן תל"י".

הפופולריים