משרד התרבות מבטל את התמיכה לתיאטרון אל-מידאן

משרד התרבות מבטל את התמיכה לתיאטרון אל-מידאן
ועדת התמיכות תבטל את התמיכה על סך 1.1 מיליון שקלים לתיאטרון לשנת 2016 ו-2017. הסיבה: התנהלות לא תקינה של אל-מידאן, שהעלה הצגה על רוצחו של החייל משה תמם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיאטרון אל-מידאן
צילום: צילום: Hanay, מתוך ויקיפדיה

תמיכת משרד התרבות בתיאטרון אל-מידאן לשנת 2016 תבוטל, בגלל התנהלות בלתי תקינה שלו - כך פורסם הבוקר (שני) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. ועדת התמיכות במשרד החליטה גם לדחות את בקשת התמיכה של התיאטרון לשנת 2017.

יש לציין כי בפועל משרד התרבות לא העביר כספים לתיאטרון כבר מיולי 2015. באותה תקופה עלתה באל-מידאן ההצגה "הזמן המקביל", המבוססת על סיפורו של המחבל שהיה מעורב ברצח החייל משה תמם, ובעקבות כך החלה הבדיקה על הנעשה במקום. בגלל הפסקת התקצוב עתר התיאטרון לבג"ץ, ובמסגרת העתירה הוגשה ההחלטה. 

סכום התמיכה השנתי לתיאטרון עמד על 1.1 מילון שקלים, וממצאי ההחלטה הועברו לרשם העמותות ולחשב הכללי באוצר. לטענת משרד התרבות הסיבה הרשמית להחלטה היא התנהלות לא תקינה ואין קשר לתכנים המוצגים בתיאטרון.

על פי המסמך שהוגש לבג"ץ קובעת הוועדה שהתאטרון לא עמד בתנאי הסף לקבלת התמיכות. בין היתר, בשנת 2016 קיים התאטרון חמש הרצות של הצגות או הפקות. זאת בעוד שהיה עליו לקיים לפחות מאה הרצות כדי לקבל את התמיכה.

במסמך גם צוין כי הוצאות הפרסום והשיווק של התאטרון בשנת 2016 היה 136 אלף שקלים. הוועדה כתבה בהחלטתה: "לא מובן כיצד התיאטרון לא קיים פעילות תיאטרלית נתמכת בשנת 2016 - אך הוציא הוצאות פרסום ושיווק".

יו״ר הועד המנהל של תיאטרון אלמידאן, ז׳וזף אטרש, מסר בתגובה: "תשובת חברי וועדת התמיכות צפויה והוכתבה להם מראש על ידי השרה רגב כבר ב-2015. אנו נמתין להחלטת כבוד בית המשפט ונפעל בהתאם".

ח"כ איימן עודה הגיב על ביטול התמיכה וטען: "משרד האנטי תרבות ממשיך לעשות ככל יכולתו על מנת לפגוע ביצירה מקורית ערבית במדינה. לאחר שסימנו את תיאטרון אל-מידאן, ומנעו ממנו תקציבים וכל אפשרות לפעול בצורה תקינה, המשרד מנצל את הבור שהוא עצמו יצר בתקציב התיאטרון, כתירוץ להמשך התעמרות בו ולגזילת התקציבים שמגיעים לתיאטרון בפרט ולציבור הערבי ככלל".

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "ועדת התמיכות של משרד התרבות והספורט היא ועדה סטטורית הפועלת מכוח החוק, ומורכבת מהיועצים המשפטיים, החשבים ואנשי המקצוע המופקדים על הנושא. הוועדה בחנה בצורה יסודית את נתוני התיאטרון, איפשרה להנהלתו, לפנים משורת הדין, להגיש נתונים משלימים פעם אחר פעם ומצאה שהוא לא עומד בתנאי הסף לקבלת התמיכה. החלטת הוועדה המנומקת והמפורטת הועברה לבית המשפט". 

הפופולריים