מדד יחסי יהודים-ערבים: יותר הקצנה ופחות דו-קיום

מדד יחסי יהודים-ערבים: הקצנה ופחות דו-קיום
פחות מחצי מהערבים מכירים בלגיטימיות של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; כמחצית מהיהודים לא רוצים שכנים ערבים או ילדים ערבים בבית הספר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אירוע תפילה משותף של מוסלמים ויהודים בגוש עציון
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

יחסי יהודים-ערבים בישראל נמצאים בהידרדרות, כך עולה מהמדד שהתפרסם הבוקר (רביעי), אותו עורך פרופ' סמי סמוחה מאוניברסיטת חיפה זה למעלה מ-40 שנה. לפי נתוני המדד, למעלה ממחצית מערביי ישראל ב-2017 אינם משלימים עם כך שישראל תהיה מדינה בעלת רוב יהודי ואינם מכירים בה כמדינה יהודית ודמוקרטית, ירידה משמעותית לעומת נתוני 2015.

אצל היהודים נרשמה ירידה בנכונות לגור ליד שכן ערבי, לאפשר לילדיהם ללמוד בבית הספר יחד עם תלמידים ערבים או להיכנס ליישוב ערבי. ועדיין, רוב ערביי ישראל חושבים שישראל היא מדינה שטוב לחיות בה, ורוב היהודים מוכנים לנקוט צעדים שיגבירו את השיוויון כל עוד אינם פוגעים בצביונה היהודי של ישראל.

"יש החרפה חדה בשנתיים האחרונות ביחסים שבין יהודים וערבים בישראל, אלא שהחרפה זו אינה מבטאת 'שבירת כלים'. רוב היהודים ורוב הערבים בישראל מאמינים בחברה משותפת", אמר פרופ' סמוחה. סקרי המדד השנתי על יחסי ערבים-יהודים בישראל נערכים החל משנת 1976. בסקר הנוכחי, שנערך בחודשים מאי-אוגוסט 2017, השתתפו 700 ערבים ו-700 יהודים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת של כל קבוצה.

הפופולריים