בנט: ביטול הגירוש - גן עדן למסתננים; כחלון: הממשלה צריכה לחשב מסלול מחדש

כחלון נגד נתניהו: "לחשב מסלול מחדש"
שר החינוך תקף את נתניהו: "זו כניעה מוחלטת לקמפיין שקרי". שר האוצר בתגובה מאוחרת: "המתווה אינו מספיק, היקף המסתננים שיקבלו מעמד - בלתי מתקבל על הדעת". ארגוני זכויות אדם בירכו: "יום חג". גבאי, שתמך בגירוש: "המבחן - בביצוע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט וכחלון
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאס 90

הודעת הממשלה על ביטול הגירוש של מבקשי המקלט לרואנדה ולאוגנדה עוררה היום (שני) גל תגובות בעד ונגד המהלך. בזמן שהיו מי שבירכו על המתווה החדש, שהוסכם מול נציבות האו"ם לפליטים, פעילים בדרום תל אביב הביעו זעם רב על ההודעה וטענו כי מדובר ב"בכייה לדורות" ו"מתווה שעוד נצטער עליו". מעל כולם בלטו פוליטיקאים ושרים מהימין, שתקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו על המהלך.

שר החינוך, נפתלי בנט, תקף את נתניהו, ואמר כי "הסכם מתן מעמד ל-16,250 מסתננים בישראל יהפוך את ישראל לגן עדן למסתננים, ומהווה כניעה מוחלטת לקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת בחודשים האחרונים. המתווה המקורי שגובש בממשלה בנושא המסתננים מוסרי וצודק, ויש לפעול על פיו בלבד: פליטים ממקומות סכנה - יקלטו בישראל, מסתנני עבודה – יוחזרו. יובהר: במתווה החדש ישראל תקלוט מהגרי עבודה שכלל לא הגישו בקשת מקלט".


יו"ר הבית היהודי הוסיף כי "בחתימה על הסכם זה אנו מעבירים מסר מסוכן לכל העולם: מי שיצליח להסתנן לישראל באופן בלתי חוקי, זוכה בפרס של תושבות כאן או במדינה מערבית. זוהי קריאת כיוון למיליוני מהגרי עבודה פוטנציאליים להגיע לישראל. אני קורא לראש הממשלה להביא את ההסכם שגובש עם האו"ם לאישור הממשלה כבר בישיבתה הקרובה".

שר האוצר משה כחלון הגיב שעות לאחר פרסום המתווה ואמר כי לא היה מעורה בפרטים, וכי הממשלה צריכה לחשב את דרכה לאור ההסכם המתגבש. "שמעתי היום לראשונה על החלטת ראש הממשלה לסגת מהחלטת הממשלה על הוצאת המסתננים מישראל. המתווה המוצע אינו מספק. היקף המסתננים שיקבלו מעמד של תושבות זמנית גדול ובלתי מתקבל על הדעת. על הממשלה להתכנס ולחשב מסלול מחדש".

גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס למתווה החדש להוצאת מבקשי המקלט, ואמר כי "ההבנות החשובות יאפשרו למדינת ישראל להשיב את שגרת החיים הראויה לאזרחי דרום תל אביב, החיים במציאות בלתי מתקבלת על הדעת וזאת באמצעות העזיבה חסרת התקדים עליה סוכם במתווה".  הנשיא הוסיף: "בד בבד יסדירו הבנות אלה את מעמדן של אוכלוסיות העונות להגדרות הבינלאומיות שמאפשרות את השתלבותן במדינת ישראל כמדינה איתנה, ערכית ובעלת עוצמות, אליה נושאת הקהילה הבינלאומית כולה עיניים".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה כי "אכן נעשו צעדים משמעותיים בנושא בלימת ההסתננות הלא חוקית לישראל. עם זאת, ההחלטה שפורסמה היום דרמטית ואני בהחלט מודאגת מהוויתור המהיר על פניו, על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה של הממשלה".

השרה רגב אמרה עוד כי "לא מדובר בפליטים, אלא באנשים שהסתננו באופן לא חוקי. לכן ההתדיינות עם נציבות האו"ם לפליטים לטעמי היא לא במקום. גם התוצאה הסופית על פיה עשרות אלפי מסתננים יישארו בישראל מדאיגה מאוד מבחינת הזהות של המדינה והמרקם החברתי שלה".

יו"ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר תל אביב, שלמה מסלאוי, אמר בתגובה למתווה החדש כי "הפתרון המוצע על ידי ממשלת ישראל הוא בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך למדינה. ממשלת ישראל ביצעה מחטף מתחת לאפם של תושבי דרום תל אביב. הממשלה הבטיחה כל הזמן כי יהיה שיתוף של תושבי דרום תל אביב, וזה לא קרה. הזלזול בתושבים פשוט זועק לשמים".

על פרטי המתווה אמר מסלאוי: "אנחנו מצפים שאותו פתרון שנמצא לכ-16 אלף מסתננים, יימצא גם לשאר המסתננים. כל הדיבורים על הסדרת מעמדם, על פיזור שלהם ברחבי הארץ ועל תוכנית לשיקום דרום תל אביב הם דיבורים ריקים. עד שלא יגורשו כל המסתננים, לא תהיה שום תקווה לשכונות דרום תל אביב, לא תהיה שלווה ולא יהיה ביטחון לתושבי דרום תל אביב".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, בירך על המתווה בנוגע למבקשי המקלט אך הוסיף: ״שנים אנחנו דורשים שממשלת ישראל תנקוט אמצעים להקלת הבעיה שיצרה בעבר בעת ששלחה את רבבות הזרים לתל אביב יפו. גם תושבי השכונות שבעי הבטחות שלא מומשו. המתווה המוצע מבורך אך יביא הקלה אמיתית רק אם הממשלה תעמוד ביעדים שהציגה במספר הנקלטים במדינות המערב ויעדי פיזורם ברחבי הארץ. עיריית תל אביב-יפו תשמח לשתף פעולה ולעזור ככל הנדרש בקידום התכנית".

כצפוי, ארגוני זכויות אדם, בהם המוקד לפליטים ולמהגרים, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, ורופאים לזכויות אדם, גם הביעו שביעות רצון: "סמלי שבחג הפסח, חג החירות, אנו מתבשרים כי מדינת ישראל הורידה מסדר היום את תכנית הגירוש ותאפשר למבקשי המקלט להגיע למקום מבטחים במדינות בטוחות. אנחנו נעקוב בדריכות אחר ההסכם שנחתם כדי לוודא שכל מבקשי המקלט יקבלו מעמד, זכויות וביטחון, הן בישראל והן במדינות האחרות".

הפרסום הבלעדי ב"חדשות הערב" שחשף: גירוש מבקשי המקלט – לא אפשרי:

מנכ"ל הקרן החדשה מיקי גיצין מסר: "זהו יום ניצחון לארגוני החברה האזרחית ולציבור הישראלי שהובילו מאבק עיקש נגד הגירוש. טענו לאורך השנים שסוגיית מבקשי המקלט חייבת להגיע להסדר מתוך תפיסה הומנית ולשמחתנו אחרי שנים של מאבק, הצלחנו. חג חירותנו הוא תזמון מצוין להעביר את המשאבים שנועדו לגירוש, להשקעה בדרום תל אביב".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, שהביע בעבר תמיכה בגירוש, בירך על המהלך: "‏אחרי שנים של התעלמות מהבעיה, סוף סוף מסתמן מתווה שגם מכיר במעמד מבקשי המקלט, גם מניח פתרון לשיקום השכונות של דרום תל אביב וגם קובע מדיניות מוסדרת למהגרי העבודה. המבחן – בביצוע".

מפלגת מרצ מסרה: "המילה 'מסתננים' יצאה מהלקסיקון. סוף סוף ממשלת ישראל הפנימה את הצורך לקלוט פליטים. משבר הפליטים העולמי הוא משבר אמיתי וחריף".


הפופולריים