נשיאת העליון חיות נגד הרפורמה של לוין: "מתקפה שלוחת רסן לריסוק המערכת"

הנשיאה חיות: "מתקפה שלוחת רסן לריסוק המערכת"
היועמ"שית בהרב מיארה: עמדת היעוץ המשפטי תהיה כמו עוד עמדה, השר יכול להתעלם ממנה • השר לוין הגיב: זו אותה אג'נדה פוליטית שקוראת להבעיר את הרחובות • מוקדם יותר, 11 יועמ"שים ופרקליטי מדינה בעבר חתמו על גילוי דעת נגד הרפורמה המשפטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסתר חיות, יריב לוין ינואר 2023
צילום: צילום: שיר תורם ויונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תקפה הערב (חמישי) את הרפורמה המשפטית אותה מתכנן שר המשפטים יריב לוין. בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל, אמרה חיות כי מדובר בתוכנית לריסוק מערכת המשפט. "היא מיועדת להנחית מכה אנושה על עצמאותה ואי-תלותה של הרשות השופטת ולהפוך אותה לרשות שותקת".

"השנה תציין מדינת ישראל 75 שנות עצמאות כמדינה יהודית ודמוקרטית", ציינה הנשיאה חיות. "זהו ציון דרך חשוב בחיי המדינה – אך לצערי, ככל שתוכנית השינויים שהוצגה תתממש, תיזכר שנת ה-75 כשנה שבה נפגעה זהותה הדמוקרטית של המדינה פגיעה אנושה".

"תוכנית השינויים של השר מבקשת ליטול מידי השופטים את הכלים המשפטיים המשמשים אותם להגנה על זכויות הפרט ועל שלטון החוק", אמרה חיות. "התכנית מדברת על פסקת התגברות שתשלול מבית המשפט את האפשרות לבטל חוקים שפוגעים באופן בלתי מידתי בזכויות אדם חוקתיות. פסקת ההתגברות המתוכננת נותנת הכשר לכנסת, בתמיכת הממשלה, לחוקק באין מפריע חוקים שיפגעו בזכויות אלה. לכן טועה מי שחושב שפסקת ההתגברות 'מתגברת' על בית המשפט. לאמיתו של דבר מדובר בהתגברות על זכויות אדם של כל פרט ופרט בחברה הישראלית".

גם היועצת המשפטית לממשלה תקפה הערב בכנס את החוקים החדשים ואמרה - "הם ישנו את המשטר בישראל". "לשיטת המציעים, עמדת היועמ"ש תהיה כמו עוד עמדה, שהשר יכול להתעלם ממנה. ההצעות מבוססות על המוסכמה ששלטון הרוב הוא בסיס בדמוקרטיה. זה בסיס אך לא מספיק. הפרדת רשויות, שמירה על זכויות הפרט, ועל המיעוט מפני הרוב - לא מספיקה. עקרון שלטון הרוב ידחוק לפינה את יתר הערכים הדמוקרטים".

"שמענו הערב רטוריקה מוכרת מהפגנות הדגלים השחורים", אמר בתגובה לדברים שר המשפטים יריב לוין. "זו אותה אג'נדה פוליטית, זו אותה קריאה להבעיר את הרחובות. ההצטרפות האוטומטית של כבוד נשיאת בית המשפט העליון לדבריהם של יאיר לפיד ויאיר גולן, היא ההוכחה הטובה ביותר לאובדן הדרך של מערכת המשפט, ולצורך להחזיר אותה למקום בו הייתה בימיהם של ענקי המשפט לנדוי ואגרנט".

מוקדם יותר היום, 11 יועמ"שים ופרקליטי מדינה בדימוס, בהם אהרן ברק, אליקים רובינשטיין, מני מזוז, יהודה וינשטיין, אביחי מנדלבליט ודורית ביניש חתמו על גילוי דעת נגד הרפורמה המשפטית: "בית המשפט העליון הוא מוסד מפואר, מהטובים ביותר בעולם. ההישגים שלו קידמו את החברה, ונתונים עכשיו בסכנה חמורה".

במסגרת הרפורמה, הלילה הופץ התיקון לחוק היועמ"שים שהגיש יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן, שקובע כי הייעוץ המשפטי יהיה בלתי מחייב עבור ראש הממשלה והשרים. צעד זה נחשף בכאן חדשות ביום שני, לאחר פרסום הקלטות השיחה בין שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לח"כ שמחה רוטמן.

סעיפים משמעותיים נוספים ברפורמה שהופיעו בטיוטה הם: פסקת התגברות ברוב של 61, ביטול עילת הסבירות בפסילת החלטות הממשלה, שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים כך שיהיה רוב לפוליטיקאים בוועדה, ביטול שיטת הוותק ושימוע פומבי למועמדים לתפקיד שופטים בבית המשפט העליון. עדיין מדובר בטיוטה והצעת החוק עוד לא הונחה על שולחן הכנסת.

הפופולריים