תיעוד: כך הופקרה עמדת המשטרה בנקודה שבה אירע האסון במירון

כך הופקרה עמדת המשטרה בנקודת האסון במירון
4 שוטרים הוצבו על גשר דב, בדיוק במקום שבו אירעה המפולת האנושית. התפקיד שלהם היה לשחרר את העומס במעבר. אבל, הם שוחררו להפסקה קצת יותר משעה לפני האסון - ולא חזרו | תיעוד בלעדי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
האסון במירון, מירון, אסון מירון
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

על גשר דב, בדיוק במקום שבו אירעה המפולת האנושית שהובילה למותם של 45 מתפללים במירון, הוצבו ארבעה שוטרים, התפקיד שלהם היה לשחרר לחץ, לדרבן את העוברים בגשר. אבל, כפי שנראה בתיעוד שנחשף הערב (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, השוטרים שוחררו להפסקה קצת יותר משעה לפני האסון - ולא חזרו.


השוטר צליל חנוני, אחד מהארבעה שהוצבו בעמדה, העיד: "אני עמדתי, יש את המסדרון איפה שהם נפלו, איפה שהמדרגות, אז היה את הכמה מדרגות האלה למטה, אני הייתי בדיוק מעל המדרגות". כשהתגבר העומס, השוטרים לא היו שם, ואז התרחש האסון. חנוני אמר כי מפקדו, אסף שייך, לא הגדיר להם זמן להפסקה. "אני לא זוכר שהוא הגדיר לנו זמן, כאילו אמר לנו כמה דקות להתרעננות וירדנו למטה לחפ"ק".

ועדת החקירה שיגרה לפקד שייך מכתב אזהרה על שלא דאג שהשוטרים ישובו לעמדתם. הוועדה כתבה כי זה היה בין הגורמים המשמעותיים להיעדר שליטה במעבר.

חנוני נשאל בוועדה אם משהו היה משתנה אם השוטרים היו בעמדה. הוא ענה: "לא יודע להגיד לך בדיעבד, אבל הכול יכול להיות. יכול להיות שזה היה עוזר ויכול להיות שלא". שייך ציין בפני הוועדה - "אני רוצה לומר שאם לא היו שם שוטרי נוף הגליל זה היה נגמר ב-145 הרוגים".

הפגישה הסודית של צמרת המשטרה יומיים אחרי אסון מירון

פרסום ראשון: עדויות השוטרים שקראו לתגבור וזכו להתעלמות באסון מירון

"יש מפולת של אנשים": כך נשמעו השוטרים בלב זירת האסון במירון

עדות דרמטית: ״מקורבי השר המיועד לאחריות על הילולת מירון ניסו לשחד במיליוני דולרים״

בראשו של חנוני כל הזמן היו שתי מחשבות - אם יכול היה למנוע את האסון, או היה נפגע בעצמו: " המחשבה הראשונה שעברה לי בראש, זה שאם אני הייתי שם יכול להיות שאני הייתי נפגע מזה, כי אני הייתי בדיוק בירידה. אנשים פשוט היו נופלים עליי. זה הדבר היחיד שעבר לי בראש, שמזל שיצאתי להפסקה".

בשבוע שעבר נחשפו בכאן חדשות הקלטות הקשר של השוטרים שהיו מוצבים בכניסה לגשר, זיהו את העומס שמצטבר וזעקו לתגבורת שלא הגיעה. השחרור של הכוח מתחתית הגשר הוא עוד אחד מהמחדלים הטקטיים של המשטרה, שאם לא היו מתרחשים, האסון יכול היה להימנע.

הפופולריים