השוטרים התריעו - דבר לא נעשה: הקלטה מטלטלת מגלה לראשונה את המחדל באסון מירון

הקלטה מטלטלת מגלה לראשונה: המחדל באסון מירון
בהקלטות שנחשפו נשמע שהשוטרים זיהו את העומס, אך לא קיבלו מענה: "איפה כל הקצינים שישנים על האף?" • ועדת החקירה הזהירה שני קצינים שלא זיהו את הצטברות העומס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסון מירון
צילום: דוד, פלאש 90

"צריך תגבורת, איפה כל הקצינים שישנים על האף?": אסון מירון אירע לא רק כתוצאה מהזנחת תשתיות, לחצים פוליטיים ובעיות בטיחות, אלא גם בעקבות מחדל אדיר בהתנהלות המשטרה. בהקלטות שנחשפו הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11, נשמע כי השוטרים בשטח זיהו את העומס המצטבר ובמשך חצי שעה ביקשו שוב ושוב תגבורת, אך לא קיבלו מענה ואז אירע האסון.

 

 

 

הכוח בזירה: גזרה 41 יש פה עומס של כמות אנשים גדולה, צריכים מישהו, שכוח יגיע לכאן לסגור למטה שכולם רק ייצאו ולחסום את הכניסה כי עדיין יורדים במקביל

השעה חצות ו-14 דקות, לפני כמה רגעים החלה ההדלקה במתחם תולדות אהרון, שגשר דב, שמכונה נקודה 41, הוא היציאה ממנו. השוטרים שעומדים ברחבת הכניסה לגשר דב מבינים שאסון עומד להתרחש וזועקים לעזרה.

> צפוף פה מאוד, יש התקהלות. יש פה דחיפות, יש פה כמויות של אנשים

 

 

 

רשת הקשר היא של מרחב עמקים, שאחראי על גזרת אזור ההדלקות והקבר במירון. אמור להקשיב לה גם תת ניצב שלום אביטן, מפקד המרחב וכמובן החפ"ק שמנהל את כל המבצע המשטרתי, אבל שם מתעסקים בלהעלות רחפן מעל המקום, מה שלא ממש עוזר.

כשלוש דקות לפני הקריסה האנושית, החפ"ק הראשי מבין שמשהו לא בסדר ופונה לחפ"ק של מרחב עמקים. השוטר בשטח מבין שהקצינים לא מתפקדים.

> בתולדות יש משהו חריג שמה, איזה קריסת גג משהו. צריך תגבורת ל-41. איפה כל הקצינים שישנים על האף? שיעלו לפה

"יש מפולת של אנשים": כך נשמעו השוטרים בלב זירת האסון במירון

האסון במירון: הקלטות הקשר המצמררות של מפקד מחוז צפון עם קציניו נחשפות

כל הבקשות האלה לא עולות למעלה. גם החפ"ק לא מדווח על כך ברשת הקשר של המפקדים. בשעה 00:24, קצת יותר מ-20 דקות לפני האסון, גם השוטרים במתחם הקבר הסמוך מזהים את העומס  - הוא מצטבר במרפסת הכהנים שמעל גשר דב - וגם הם מזעיקים עזרה. 

> כוח פונה לחפ"ק: תסגרו למטה, אנשים עוברים, כולם רומסים פה אחד את השני. שמישהו יירד למטה לעצור את הכניסה

כמה דקות לפני הקריסה, השוטרים במרפסת הכהנים מצליחים להשתלט על העומס אצלם, אבל רואים את האסון שעומד להתרחש למטה.

> כוח בשטח: יש לחץ של המונים. מלא אנשים פה אחד על השני, ילדים קטנים

 

 

 

בחזרה לרשת הקשר המרחבית - החפ"ק לא מבין שצריך תגבורת כדי למנוע את הקריסה – ולא כדי לסייע אחרי שהיא תתרחש. בשעה 00:48 המתפללים מתחילים ליפול אחד על השני. השוטר שוב זועק לתגבורת.

חוסר הבהירות נמשך גם אחרי שהאסון מתרחש ובמד"א מתחילים לטפל בפצועים הרבים. אם 45 דקות לפני כן, הם היו קשובים יותר להתראות מהשטח, שעלו במשך חצי שעה, אולי האסון האזרחי הגדול בתולדות ישראל היה נמנע.

> חפ"ק: 3 כאן חפ"ק, מנסים להבין – האם יש לנו דיווח חריג עם עשרות פצועים בנקודה 41, כן או לא? אנחנו לא מצליחים להבין את זה

> חפ"ק: מה באמת קורה בנקודה שלכם, מה קורה שם?

> תעשה בדיקה נוספת לעומק, מד"א מדווחים על מחוסרי הכרה, עשרות מחוסרי הכרה שמה, אז בוא נעשה סדר בדיווחים

ישראל דיסקינד, ששכל באסון את אחיו, התייחס לחשיפה: "בניגוד לתמונה שניסו לצייר בדרג הבכיר, שכביכול הם עשו כל שביכולתם למניעת האסון, מתברר כי למרות זעקות השוטרים הזוטרים, בחרו בדרג הבכיר 'לישון על האף'. אך מי שבחר לישון בזמן האסון במקום לבצע את תפקידו מוזמן להמשיך לעשות זאת מאחורי סורג ובריח. עצוב שהדרג הבכיר מנסה להטיל את האחריות על הש"ג בשטח".

 

הפופולריים