החשד להונאת המיליונים של חברת ההשקעות בסדנו: כך עבדה השיטה

החשד להונאת המיליונים של בסדנו: כך עבדה השיטה
החברה, שפועלת בעיקר בציבור החרדי, חשודה בהטעיית משקיעים, הצגת מצגי שווא ושימוש בכספי המשקיעים שלא לטובת ההשקעה המובטחת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אליעזר גרוס מייסד בסדנו
צילום: כאן חדשות

הפרשה שמסעירה את העולם החרדי: בשבוע שעבר נחשפה חקירה שמתנהלת מזה חודשים נגד חברת השקעות בשם "בסדנו", בחשד להונאת משקיעים בהיקף של עשרות מיליונים, בעיקר מהציבור החרדי. הערב (ראשון) נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כיצד עבדה השיטה, מה הבטיחו אנשי המכירות ומיהו האיש שגרם למשקיעים רבים לשים אצלו את כל חסכונותיהם.

אליעזר גרוס, המייסד והמנכ"ל של חברת ההשקעות, חשוד כי גייס מיליוני שקלים מבלי שהמשקיעים ידעו לאן הכסף מיועד. זו לא הפעם הראשונה שגרוס מסתבך עם הרשות לניירות ערך - בשנת 2017 הקבוצה והוא נקנסו במאות אלפי שקלים על אותן החשדות.

חקירת הרשות לניירות ערך, העלתה חשדות של הטעיית משקיעים, הצגת מצגי שווא ושימוש בכספי המשקיעים שלא לטובת ההשקעה המובטחת. ראש תחום מיזמים לא מפוקחים של הרשות, רפי גולדשטיין, הסביר: "כשאתה בהשקעה לא מפוקחת, הסיכון הוא שאתה לא יודע לאן הכסף הולך ובמה הוא מושקע.  כאשר אין גילוי בצורה נאותה,. גם לא על ההתנהלות החברה - זה צריך להדליק נורת אזהרה".

בימים אלו, על אף שחלק מפעילות החברה מושעה בעקבות החקירה, העובדים ממשיכים לגייס כסף - בעיקר מאברכים צעירים ומשקיעים לא מנוסים בחברה החרדית.

מחברת בסדנו נמסר: "לא נאסר על קבוצת בסדנו לשווק השקעות באופן גורף. בהתאם לעמדת הרשות, חלק מההשקעות ששווקו על ידי בסדנו לא עמדו בכללי הרשות, וביחס לחלק זה של ההשקעות בסדנו לקחה על עצמה התחייבות שלא לשווק אותן.

"כתבה זו מתגלגלת על ידכם כבר למעלה משנה בעקבות יוזמה של אדם קנאי והחומר שבידכם הוא ישן ולא עדכני. קבוצת בסדנו עוסקת כבר עשר שנים במגוון רחב של השקעות אלטרנטיביות, והיא היחידה שכל השקעותיה כשרות. כמו"כ הקבוצה משקיעה רק במיזמים אתים, משום כך לא תשקיע בגימינג, בקנאביס, נשק וכו'.

"לקבוצה ציבור ענק של משקיעים בישראל ובארצות הברית בעיקר מהציבור האורתודוקסי, חלקם מנהלי תיקים, עורכי דין, רואי חשבון וכו'. מאז הקמת הקבוצה לא הוגשה בבמ"ש תביעה ממשקיע והיא נתבעה רק בארבע תביעות בבית דין רבני, כולן התנהלו ביושר ובהגינות ובית הדין אף נתן אישור לכך.

"אתם מוזמנים לפנות למזכירות בית הדין ולשוחח עמם על ההתנהלות המופתית שלנו. בשתי הפעמים היחידים שנפסק לרעתו, שילמנו מיידית. לא נוכל לענות על שאלות הנוגעות בפעילותנו העסקית, משום שחשיפת נתונים של כספי היקפי השקעות, תשואות עבר והצלחות אסורה לאור החקירה שנפתחה על ידי רשות ניירות ערך ועלולה לעלות לכדי שיבוש החקירה. לשאלה האם אנחנו נותנים הלוואות ומה התשואות – זהו אחד הנושאים שלא נוכל למסור התייחסות עקב מגבלות החקירה.

• ד"ר אילן כהן אכן שותף בבסדנו. בבדיקה פשוטה ברשם החברות תוכלו לראות את שמו לצד שמם של משקיעים חזקים אחרים, לדוגמת הטרסט של בית יעקב בארצות הברית, שגם הוא משקיע בבסדנו.

• עם כל אחד מהיועצים וחברי ועדת השקעות שלנו יש חוזה עבודה מוסדר. בנוסף, אכן קיבלתי השראה ממספר אנשים ואף פרסמתי זאת ברבים בספרים שחיברתי, אולם הם מעולם לא הוצגו כיועצים. נא פרטו עם מי דיברתם ואתייחס לכך נקודתית.

• בפרויקט ניו הייבן – בוצע באמצעות תשקיף. המשקיעים קבלו את מלוא הקרן שהשקיעו, משום שלקחנו אחריות על הכשלון ומימנו את כולו מכיסנו. לפי הידוע לנו, עדין לא היתה חברה ציבורית אחת שנהגה בצורה זו. משקיעים שסיפרו לכם שאנו מבטיחים 20% ויותר שיקרו אתכם. אני מפנה אתכם ל-13 העיקרים להשקעה שמפורסמים על ידינו בכל מקום. 

• לגבי תקציב השיווק – זהו אחד הנושאים שלא נוכל למסור התייחסות עקב מגבלות החקירה.

• לגבי כספי המשקיעים האם הוסטו להשקעות – זהו אחד הנושאים שלא נוכל למסור התייחסות עקב מגבלות החקירה.

• בכמה מיזמים השקיעה הקרן עד היום - זהו אחד הנושאים שלא נוכל למסור התייחסות עקב מגבלות החקירה.

• עודד אלישיב – הסכסוך ביננו הסתיים בפשרה והסכם סודיות, אנו מנועים מלתת עוד פרטים.

• בפרוייקט קליפטון שהסתיים, קיבלנו עד עכשיו את הרוב המכריע של הכסף מהיזמים, ו-90% ממנו העברנו למשקיעים. אנו עדיין בבירורים מול היזם והוא מעביר לנו מסמכים, בסיום התהליך נדע אם היה באמת הפסד ומי צריך לשאת בו.

הפופולריים