"החניכים פחדו פחד מוות": העדויות שחושפות התעללות במעון החוסים

"החניכים פחדו פחד מוות": התעללות במעון החוסים
עובדים וחוסים לשעבר בהוסטל לבעלי מוגבלויות "מעון השלושה" מספרים על התעללות קשה, שכללה הזנחה קשה מצד מנהלי המקום. במקרה החמור ביותר, אחד המדריכים במעון ביצע מעשים מגונים בחוסה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סיוון סיסאי / ההתעללות בחוסים
צילום: סיוון סיסאי / ההתעללות בחוסים

עובדים וחוסים לשעבר בהוסטל לבעלי מוגבלויות "מעון השלושה" מספרים היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11 על התעללות קשה, שכללה הזנחה קשה מצד מנהלי המקום. במקרה החמור ביותר, אחד המדריכים במעון ביצע מעשים מגונים בחוסה, נגדו הוגש בחודש שעבר כתב אישום.

כתב האישום החמור מגולל שורה של מקרים בהם המדריך, שעבד במעון שלוש שנים, היה בחדרו של החניך, נגע באיבר מינו וביצע בו מעשים מגונים. במקרה אחר הוא אף לקח אותו למלונית, ביקש ממנו ללבוש בגדי נשים וביצע בו את המעשים. במסגרת הסדר טיעון, בו הודה הנאשם, הוחלט שיקבל חמישה חודשי מאסר, שירוצו במסגרת עבודות שירות, ובני המשפחה של הקורבן יפוצו ב-25 אלף שקלים.

הצעיר שנפגע ובני משפחתו כועסים על הסדר הטיעון המקל שקיבל המדריך, וזועמים גם על ההנהלה, שלדבריהם הייתה לה יד בדבר ולא לקחה אחריות. הם אף מבקשים להזהיר שמה שקרה להם עלול לקרות גם לאחרים.

ג'וליאן לוינסון, פעיל חברתי שעבד שנים רבות במעון בזמן שהמקרים המזעזעים קרו, התריע פעמים רבות למשרד הרווחה שמשהו לא מתנהל כשורה במקום. "יש דיסוננס ענק בין כל המערכת היח"צנית המשומנת והכתבות לבין התפקוד היום-יומי של המקום", הוא אמר. "המנהל היה מגיע אחת לכמה שבועות, עושה סיבוב עושה 'פוצי מוצי' עם החניכים. הם היו מפחדים ממנו פחד מוות".

ט', צעיר בעל מוגבלות שעזב את המסגרת, סיפר: "הייתי חוזר בסופי שבוע בוכה. התעללו בי, איימו עליי. כל הזמן צעקו כל הצוות שם". ט' שהיה במסגרת עשר שנים, מספר שחווה התעללות רגשית קשה מצד ההנהלה. "היה לי מאוד רע. דיברו אליי לא יפה, בתוקפנות, איימו שיוציאו אותי מהמסגרת. היה יחס מגעיל דוחה כל הזמן. היו מגיעים לדירה, צועקים עלינו להיות בשקט. הרגשתי שאני בכלא. היה יום אחד בערב שניקינו ועשינו טיפה רעש. אחד המנהלים הגיע ואיים עלינו שיסגור את הדירה. כולם מפחדים ממנו".

עו"ד קובי מרגולוב ממשרד "כץ מרגולוב הראל", שמייצג את החניך הפגוע, מסר: "גם כשנודע להנהלת המקום על המקרה, הם אפילו לא בדקו לשלומו, התקשרו או באו לבקר אותו - משהו אנושי ובסיסי. הדבר היחיד שעשו זה לשלוח הודעה שיחזיר את הציוד שברשותו, למרות שידעו שהוא לא במצב טוב".

ב"מעון השלושה" הגיבו: "מייד עם קבלת המידע על הפגיעה בדייר, הנהלת המעון שיתפה פעולה באופן מלא עם כל הגורמים, כאשר בשום שלב הנהלת המעון לא נחשדה על ידי רשויות החוק. בעקבות האירוע החמור, גובשו נהלים חדשים שיבטחו ככל הניתן שמקרים חריגים שכאלו לא יישנו".

ממשרד הרווחה נמסר: ״בעקבות התלונה, נערכה בדיקת עומק שכללה גם צפייה במצלמות, לצד שיחות טיפוליות עם הדיירים. יצוין כי מלבד מקרה זה, לא הוגשו לפיקוח תלונות נוספות ואנו קוראים לעובדים, לדיירים ולבני משפחותיהם לדווח למפקחי המשרד או למשטרת ישראל על כל פגיעה אם הייתה כזו".

הפופולריים