שורה תחתונה - תכינו בייביסטר: יפה בן דויד בריאיון לשאול אמסטרדמסקי

יש בייביסטר ל-1 בספטמבר? יפה בן דויד בריאיון
היא מאמינה ש-1,500 שקלים יותר ממה שהאוצר מציע יעשו הבדל, מתריעה שכל מה שהאוצר מציע זה הלוואה ולא העלאה ולא מוכנה שיגידו לה שמי שנמצא רק 10 שנים במקצוע הוא מורה ותיק. עם ספל נס קפה על הספה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יפה בן דויד בריאיון לשאול אמסטרדמסקי, אוגוסט 2022
צילום: -

1 בספטמבר ממש מעבר לפינה ואנחנו עדיין לא יודעים אם שנת הלימודים תפתח או לא. יש רק בן אדם אחד שמחזיק את המפתחות לתשובה הזאת – מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד. בריאיון לשאול אמסטרדמסקי משיבה בן דויד בכנות, שבקצב הנוכחי, כדאי להורים להכין תוכניות חלופיות לפתיחת השנה.

"אנחנו דרשנו שכר התחלתי של 10,500 ואני חושבת שזה שכר שיגרום לאנשים לרצות להיכנס למערכת". המזכ"לית מסתייגת מההפרדה של האוצר בין מורה ותיק למורה שכיר, ומספרת שהאוצר רוצה לראות במורה שנמצא 10 שנים במערכת כמורה ותיק.

"אנחנו רואים היום אנשים שנוטשים את המערכת אחרי 10 שנים, 15 שנה ואפילו 25 שנה". בן דויד מגדירה את ההצעה של האוצר כמעין "הלוואה" למורים חדשים - במקום לתת להם אופק קידום, באוצר רוצים לתת שכר גבוה יותר כאן ועכשיו.


אבל אולי זה מה שרוצים בשוק העבודה של היום? "הבעיה שלכם, היא שאתם מסתכלים על החינוך כמו כל עבודה אחרת. אי אפשר להכניס רובוטים, אי אפשר להחליף אנשי חינוך. צריך דמות יציבה מול התלמידים".

אמנם המשא ומתן על השכר נמצא במרכז עשייתה של בן דויד היום, אבל היא לא רואה את השכר כבעיה היחידה במערכת. "יש הרבה בעיות במערכת החינוך, זה לא רק שכר. אבל בראש ובראשונה צריך צריך לטפל בשכר, אחר כך לטפל בנושא המעמד וביחס של ההורים, ההתערבות הנוראית של ההורים כלפי עובדי ההוראה. צריך לעשות את זה כמה שיותר מהר יחד עם משרד החינוך. ההורים צריכים להבין את מקומם".

אז מה הלאה בשביל יפה בן דויד, מה היא רוצה לעשות "כשתהיה גדולה"? "אם הייתי רוצה להיות פוליטיקאית הייתי כבר נכנסת למערכת הפוליטית, היו הצעות, אבל אני אוהבת את מה שאני עושה. יש לי עוד יעדים למען ציבור עובדי ההוראה. לא אתקע פה שנים כמו אחרים".

הפופולריים