ביהמ"ש העליון הפך את החלטתו הקודמת: היישוב מצפה כרמים לא יפונה

העליון הפך את החלטתו: מצפה כרמים לא יפונה
התושבים טענו בדיון: קיבלנו מהסוכנות היהודית זכות להחזיק במקרקעין, אין חולק על תום ליבנו • לפני שנתיים הכריע בג"ץ - המאחז יפונה בתוך 3 שנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההתנחלות מצפה כרמים
צילום: צילום: נועם מוסקוביץ, פלאש 90

בית המשפט העליון הפך היום (רביעי) את ההחלטה הקודמת - היישוב מצפה כרמים בבנימין לא יפונה. בדיון המורחב, בהשתתפות שבעה שופטים, נדונה השאלה אם ניתן ליישם את "תקנת השוק" בנוגע לאדמות היישוב, או במילים אחרות - אם הממונה על הרכוש הממשלתי הנטוש נהג בתום לב כשמכר את אדמות המקום לסוכנות היהודית.

מתיישבי מצפה כרמים טענו בדיון כי קיבלו זכות להחזיק במקרקעין מהסוכנות היהודית ואין חולק על תום ליבם, וכי בנסיבות העניין הממונה על הרכוש הממשלתי הנטוש נהג בתום לב, ולפיכך יש להחיל את "תקנת השוק" על אדמות היישוב. עורכי הדין שייצגו את התושבים, ירון קוסטליץ ואביעד שאולזון ממשרד קוסטליץ ושות', מסרו: "אחרי מאבק ארוך, יוכלו המתיישבים להישאר בבתיהם, ואין שמחה גדולה מזו".

שר המשפטים גדעון סער בירך על ההחלטה: "פסק דין חשוב בו נעשה צדק. דעת הרוב הפכה את פסק הדין הקודם וקבעה שתושבי הישוב לא יפונו מבתיהם, כיוון שהם נשלחו למקום על ידי המדינה והסתמכו עליה".

45 בתי היישוב מצפה כרמים לא יפונו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

באוגוסט 2020 הורה בית המשפט לפנות בתוך שלוש שנים את היישוב שבבנימין. לאחר שניתן פסק הדין אמר ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, כי בג"ץ קיבל החלטה שגויה, וכי ימוצו כל ההליכים כדי להשאיר את התושבים במקומם. 

בשנת 2018 קבע בית המשפט בצעד תקדימי כי יש להסדיר את המאחז באמצעות החלה של "תקנת השוק". זו הייתה הפעם הראשונה שבה הורה בית משפט להחיל את התקנה, שקובעת שאין לפסול התיישבות על קרקע פרטית – אם העסקה בוצעה בתום לב. בפסק הדין היום נקבע כי תקנת השוק אינה חלה במאחז היות והתברר כי הוקם לפי צו תפיסה צבאי, משמע מדובר בשטיםח צבאיים ולא של המדינה.

הפופולריים