על ראש שמחתנו: ירושלים מתקרבת למיליון תושבים

על ראש שמחתנו: ירושלים מתקרבת למיליון תושבים
ירידה במספר התושבים היהודים, גל הגירה שלילי ושיעור עוני גבוה: לקראת יום ירושלים - כל הנתונים העדכניים על בירת ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירושלים
צילום: צילום: פלאש 90

נתונים חדשים שמתפרסמים הבוקר (חמישי) לקראת יום ירושלים שיצוין ביום ראשון הקרוב מצביעים כי ירושלים מתקרבת למיליון תושבים. לפי נתוני השנתון הסטטיסטי של מכון ירושלים לחקר מדיניות, כ-950 אלף תושבים חיים בירושלים, יותר ממחצית מהם במזרח העיר. אוכלוסיית העיר מהווה כעת עשירית מאוכלוסיית המדינה, והיא גדלה בעשור האחרון ביותר מ-250 אלף תושבים. 

שיעור התושבים היהודיים בעיר נמצא בירידה מתמדת מאז 1990 ונכון לשנת 2020, 61% מתושבי העיר הם יהודים, והשאר מוסלמים ונוצרים. החרדים בעיר מהווים כעת 28% מהאוכלוסייה, ורבע מכלל החרדים בישראל. 

עוד עולה מנתוני המכון כי ירושלים מתפתחת למטרופולין השני בגודלו בישראל שכולל 86 ישובים שבהם חיים יותר ממיליון ושלוש מאות אלף בני אדם. ובדומה לערים מטרופוליניות אחרות - גם בעולם, ירושלים מאופיינת במאזן הגירה שלילי. בשנת 2020 המאזן היה מינוס 7,800 תושבים. כמעט 40% מהעוזבים עברו לישובי המטרופולין ובין היתר גם לתל אביב ולבני ברק. 

בקרב הגברים החרדים והנשים הערביות ניכר שיעור השתתפות נמוך מאוד בשוק העבודה מה שמוביל את ירושלים לממוצע של 65% בשיעור המשתתפים, נתון נמוך מאוד בהשוואה לתל אביב ולחיפה. כ-83 אלף עובדים נכנסים לירושלים מידי בוקר ומספרם עלה בשנתיים האחרונות בכ-4,000 בני אדם. גם במדד העוני ירושלים נמצאת מאחור - בשנת 2020 חיו מתחת לקו העוני 38% מהמשפחות בעיר. אם נסתכל על התיירות בעיר שספגה מכה קשה בעקבות משבר הקורונה- המגפה הביאה גם בשורה: מספר שיא של לינות ישראלים בעיר. 

הפופולריים