שנתיים מאסר לראש עיריית כפר סבא לשעבר יהודה בן חמו

שנתיים מאסר לראש עיריית כפר סבא לשעבר
בן חמו קיבל גם 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 200 אלף שקלים • הוא הורשע לפני כחצי שנה בעבירות שחיתות, בהן גניבה ומרמה. ראש עיריית כפר סבא לשעבר הורשע שהקים מערך תרומות של תווי קנייה - מהם לקח חלק לעצמו ולעובדי לשכתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יהודה בן חמו
צילום: מילום: הדס פרוש, פלאש 90

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד גזר היום (ראשון) שנתיים מאסר על ראש עיריית כפר סבא לשעבר, יהודה בן חמו, שהורשע לפני כחצי שנה בעבירות שחיתות שונות, בהן גניבה, מרמה והפרת אמונים. בנוסף בן חמו קיבל 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 200 אלף שקלים.

השופט עמי קובו אמר בהקראת גזר הדין: ״מעשים אלה של הנאשם פגעו בטוהר תפקידו. קיימת חומרה רבה שבה נבחרי ציבור מנצלים את מעמדם לטובתם האישית. הענישה מחייבת עונש מאסר מאחורי סוגר ובריח לתקופה משמעותית. הנאשם הנחה את עוזריו למי לפנות לקבלת התרומות, אך הוא העומד מאחורי הפעולות ולא הם. המעשים נעשו במשך שמונה שנים, הוא שלח ידו לכספים של נזקקים ונכשל בכך שהתיר לעצמו להשתמש בהם כרצונו. לקחנו בחשבון את התרומה לנזקקים בעברו ותרומתו לציבור".

יהודה בן חמו אמר לאחר קבלת גזר הדין: ״אני חושב שבית המשפט נסחף מעט, מעט הרבה. לאחר שנלמד את גזר הדין יחד עם עורכי הדין נקבל את ההחלטה, נרצה להבין תחילה את גזר הדין ואת ההשלכות.״ לשאלה האם מתכוון לערער, ענה: ״שוקלים את זה״. 

בית המשפט קבע שבן חמו פיתח בלשכתו בעירייה מנגנון של איסוף תרומות בתווי קניה מאנשי עסקים שפועלים בכפר סבא. לאורך השנים התקבלו מהתורמים תווי קניה לנזקקים בסכום של כ-600 אלף שקלים. חלק מהתווים אכן הגיעו למשפחות נזקקות, אך תווים בסך של כ-250 אלף שקלים חולקו לאנשי לשכתו של ראש העיר ולבן חמו עצמו. בפני התורמים הוצג מצג שווא של סיוע לנזקקים, ללא הבהרה כי הכסף מחולק לקרובים ומכרים.

עובדי הלשכה קיבלו באופן קבוע תווים מראש העיר לראש השנה ולפסח, מתוך התווים שנתרמו. לפי האישום, בן חמו החזיק חלק מהתווים בביתו ובלשכתו. הוא שילם חלק משכרה של עובדת משק בית שעבדה בביתו במשך כשלוש שנים באמצעות התווים. היא אף ערכה עבורו קניות של מוצרי מזון לביתו, באמצעות תווים שמסר לה, כל זאת בסכום מצטבר של אלפי שקלים. 

מסע בין עיריות ואבסורדים: מה קורה בפריפריות? | ארץ עיר

באישום נוסף, הורשע ראש עיריית כפר סבא לשעבר בעבירה לפי פקודת מס הכנסה, בנוגע לסכום שקיבל במרמה מתווי הקנייה - בסך של כ-250 אלף שקלים, עליהם לא דיווח. 

באישום שלישי, הוכח שבן חמו עסק באופן פעיל בענייניו של חברו רפי כחלון, וקידם אותם, תוך ניגוד עניינים. כחלון היה הבעלים של כמה מגרשים בכפר סבא, באמצעות חברה שבבעלותו, ובשל כך נזקק לשירותי העירייה בנושא תכנון ובנייה. בן חמו פנה לגורמים הכפופים אליו בעירייה ולגורמים נוספים, וביקש מהם לקדם ולזרז את הטיפול בענייניו של כחלון. גרסתו של הנאשם בעניין זה נדחתה. עם זאת, לא נטען על-ידי התביעה שכחלון קיבל היתר כלשהו שלא כדין עקב התערבות ראש העיר. 

הפופולריים