בג"ץ בביקורת על המדינה: ממליץ לממשלה להחליט בעצמה האם להקפיא את קיצור התורנויות

בג"ץ לממשלה: החליטו בעצמכם על מתווה התורנויות
השופטים פוגלמן, יצחק וסולברג הדנים בעתירת קופ"ח כללית ציינו כי התיק אמור היה לידון בפני בית הדין לעבודה. על רקע הודעת המדינה כי תסכים לדחות את יישום המתווה בחודש לפחות המליצו השופטים למדינה לשקול לקבל החלטה בעצמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת מתמחים לקיצור תורנויות מול העליון
צילום:

קיצור תורנויות המתמחים: בג"ץ דן הבוקר (רביעי) בעתירת קופת חולים כללית המבקשת לדחות את יישום מתווה קיצור התורנויות שאמור היה להתחיל בתחילת החודש ברקע היעדר הסכמות בין משרדי הבריאות, האוצר והכלכלה, והארגונים המייצגים את הרופאים המתמחים.

במהלך הדיון ביקרו השופטים את החלטת כללית להביא את העתירה בפני בית המשפט העליון ולא בפני בית הדין לעבודה. נוכח תגובת המדינה לעתירה ולפיה היא מסכימה לדחייה של חודש לפחות ביישום המתווה - המליצו השופטים למדינה לשקול לקבל החלטה בעצמה במקום שבית הדין יידרש לסוגיה.

בארגון המתמחים "מרשם" ביקשו להביא בפני בית המשפט את מכתבם של שרי הבריאות והכלכלה שנשלח ליועצת המשפטית לממשלה ובו פירטו את עמדתם התומכת ביישום מיידי של מתווה הקיצור ובמסגרתו ביקשו ממנה להביא את עמדתם במהלך הדיון. השופטים דחו את הבקשה וגרסו כי עמדת הממשלה מובאת על ידי היועצת המשפטית לממשלה, וזו בחרה שלא להביא בפני בית המשפט את מכתבם של השרים.

בשבועיים האחרונים נערכו דיונים בהובלת מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אך לפי תגובת המדינה לבג"ץ עדיין ישנם פערים שאינם ניתנים ליישוב בעת הזאת. כזכור, היתר ההעסקה החדש שלפיו משך יום העבודה של מתמחים בעשרה בתי חולים בפריפריה לא יעלה על 18 שעות אמור היה להיכנס לתוקף ב-1 באפריל. החלטת השופטים - עוזי פוגלמן, עמית יצחק ונעם סולברג - צפויה להימסר בשעות הקרובות.

מתמחים מארגון מרשם שנאבקים להתחיל בקיצור התורנויות הקימו הבוקר מיצג מחוץ לבית המשפט העליון בירושלים שכולל בובות של חולים ועליהם השלטים ״מכרתם אותנו״. ד״ר ריי ביטון, יו"ר ארגון מרשם, אמרה לפני הדיון כי מדובר באירוע בלתי נתפס: "אנחנו צריכים להגיע עד לפתחו של בג"ץ כדי להילחם על היתר, שהוא במעמד חוק. זו בושה וחרפה. ואת החרפה הזו מובילה ביד רמה, מדינת ישראל, על משרדי הממשלה שלה, שבפעם המי יודע כמה בוחרת להתנער מאחריות ולהפקיר את המתמחים והמתמחות שלה". בשונה מארגון מרשם - פורום המתמחים של ההסתדרות הרפואית מצדד בדחייה ובהמשך עבודת מטה לגיבוש מתווה מוסכם וישים לשיטתם. 

לפני כשבועיים אמר מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, בריאיון לכאן רשת ב, כי לפי המתווה המתמחים צריכים לעבוד 50 שעות פחות בחודש, אך תהה איך עולה על דעתם של חלק מהם שיעבדו פחות 50 שעות בחודש והשכר לא ישתנה? "על דעתי זה לא יעלה. איך אפשר לעבוד 50 שעות פחות ולהמשיך לחלום על אותו שכר?", אמר בלניקוב בתוכנית משחקי הכיס.

הפופולריים