"אצל יהודים זה לא היה קורה": הוריה של רזאן מספרים על החיים שאחרי הרצח

הוריה של רזאן מספרים על החיים שאחרי הרצח
לפני חודש בדיוק נרצחה רזאן עבאס בת ה-17 מכדור תועה שחדר לביתה בכפר כנא - והוריה לא מבינים איך עדיין אין כתבי אישום. אמה של רזאן מדברת לראשונה ומספרת על לילות של פחד ללא שינה מאז ועל ההחלטה לעזוב את הכפר. אביה אומר: החברה הערבית צריכה לטפל בבעיה מהשורש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פידא ועבאס עבאס, ההורים של רזאן
צילום: -

לפני חודש בדיוק נרצחה בביתה בכפר כנא הנערה רזאן עבאס בת ה-17. כדור תועה חדר לביתה במהלך חילופי יריות בין עבריינים שמשתייכים למשפחת עבאס המורחבת. אבל הוריה של רזאן לא רק שאינם קשורים אליהם בשום אופן, אלא שאינם מבינים איך זה שעדיין אין כתבי אישום ומתוך שישה חשודים נותרו רק שניים. בריאיון לגאולה אבן-סער ששודר אמש (שישי) ב"השבוע עם גאולה" בכאן 11, פידא, אמה של רזאן, מדברת לראשונה ומספרת על לילות של פחד ללא שינה, ואומרת - "אני לא יכולה להישאר פה".

"הילדים שלהם גדלו לשנוא אחד את השני", מספר עבאס עבאס, אביה של רזאן על משפחתו המורחבת המסוכסכת. "אנחנו לא חשבנו שזה יקרה לנו. כל הזמן היו יריות אבל לא חשבנו שזה יגיע אלינו", הוא אומר ומוסיף: "אנחנו מאשימים את שני הצדדים. שניהם באו להלווייה של רזאן", הוא מוסיף.

זוג ההורים עומדים במרפסת ומסתכלים על העצים והבניינים שמכיוונם נשמעו קולות הירי באותו הלילה - ובהרבה לילות אחרים קודם לכן. "אנחנו לא נשארים פה. מה אני אשב ואשתה קפה? איזה נוף את מדמיינת שאני אראה?", אומרת פידא ומוסיפה בכעס: "זה גן חיות פה. אלה חיות, חיות אדם". 

עבאס מספר כי כבר חזר לעבודתו, אבל פידא לא הצליחה לחזור לעבודתה בבית הספר, בו גם למדה ביתה. "חזרתי ליומיים, אבל ביום חמישי ראיתי את הבנות - היא הייתה אמורה להיות אחת מהן", היא משחזרת את הימים הקשים שלאחר הרצח. פידא מספרת שלא רק בית הספר מעלה בזכרונה את ביתה ומתארת: "אני מדמיינת אותה יושבת פה, בכל מקום".

אמה של רזאן מספרת כי המחנכת של רזאן אמרה לה שהיא שקטה, והיא ענתה לה ש"מים שקטים חודרים עמוק". היא ממשיכה ומתארת את ביתה ואומרת שהיא "אהבה לעזור, אהבה את האחרים. אהבה ללמוד, אהבה את החיים". זוג ההורים מספרים שרזאן אהבה לשבת במרפסת והאם מסבירה ש"היא אמרה שטוב פה טוב, שהנוף יפה ויש שקט".

"היא שמעה יריות, הלכה לאבא שלה ונפגעה" | האזינו לריאיון עם סבה של רזאן בכאן רשת ב

אבל הדי הירי הבלתי פוסק הפרו את השקט במרפסת. "היא אפילו אמרה לי: 'לא רוצה להישאר פה', היא פחדה", מספרת פידא. באותו ערב בו נורתה למוות מכדור תועה, משחזר עבאס, שנכח בבית: "היא שמעה יריות, היא פחדה. אמרתי לה אל תפחדי". ההורים הולכים ונעמדים במקום בו פגע הקליע בביתם ועבאס, שהיה ממש ליד רזאן, מספר ש"פתאום שמעתי כדור בא, נכנס מהחלון". פידא מספרת כי לאחר הירי "היא אמרה 'אמא מה זה'? ואז התמוטטה מול העניים שלי". ואז, היא ממשיכה, "פתאום היה חושך, הם פגעו בחשמל. היה חושך בכל הכפר".

עבאס מספר שבמשטרה יודעים מי הם היורים, שכבר חודשים מנהלים קרבות ירי בכפר. "אצל יהודים זה לא היה קורה ככה", הוא אומר. "מי שעושה ככה מוכן לעשות הכול. החברה הערבית צריכה לטפל בעניין הזה מהשורש", אומר עבאס ומסביר כי בחברה הערבית "אנחנו תמיד אומרים 'משטרה, משטרה, משטרה'. אבל המשטרה באה, עושה את העבודה שלה והולכת - גם אנחנו צריכים לטפל בזה"

חייה של פידא לאחר רצח ביתה קשים, והזכרונות אינם מרפים. "אני עדיין לא יכולה לישון, אני עדיין מפחדת בשעות הלילה - אנחנו ישנים עם אור כולנו ביחד", היא מספרת. "בכל פעם שאני מסתכלת על התמונות שלה אני משחזרת את הכול. זה תמיד בראש - זה חרות" מוסיפה האם, שהניחה בחדר של ביתה, על הכרית, את הבגדים שלבשה רזאן ברגעיה האחרונים.

הפופולריים