מדורגת בסיכון גבוה: תופעת הפרוטקשן רק מתגברת

מדורגת בסיכון גבוה: תופעת הפרוטקשן רק מתגברת
סחיטה של עד עשרות אלפי שקלים בחודש מקורבנות, הטיית מכרז לטובת העבריין ואיומים לפגוע בחיי אדם: הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים עם הנתונים על תופעת דמי החסות - שהפכה בשנים האחרונות למכת מדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אזיקים
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

המלחמה בפשיעה: תופעת סחיטת דמי החסות גברה בשנים האחרונות ומדורגת בסיכון גבוה בהערכת הסיכונים הלאומית. כך נמסר מהרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים, במסמך שפרטיו פורסמו הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

במסמך של הרשות נכתב כי על פי הערכות גופי האכיפה, סכומי הגבייה מכל קורבן נעים בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים בחודש, ומצטברים לכל הפחות למאות מיליוני שקלים מידי שנה. אותם סכומי עתק משמשים את ארגוני הפשיעה להמשך הפעילות הפלילית, או מולבנים על ידם בשיטות שונות לרבות שימוש במערכת הפיננסית.

בין הסוגים השונים של סחיטות דמי חסות - סחיטה גלויה ומפורשת כלפי עסקים שונים, סחיטת דמי חסות בכסות של מתן שירותי שמירה וכן סחיטה כלפי מוסדות ציבור, גופי שלטון מקומי וחברות ממשלתיות, לדוגמא בהטיית מכרז לטובת העבריין.

לעיתים הזוכים במכרז מאוימים רק אחרי שזכו בו. במקרה אחד עלה חשד כי גורמים עבריינים הקשורים למשפחת פשע פנו לזוכים במכרז פינוי והטמנת אשפה באזור הצפון, והעבירו להם מסרים כי ייפגעו אם לא ישלמו להם מאות אלפי שקלים בעקבות זכייתם במכרז. על פי החשד שנחקר, נאלצו הזוכים לסגור את המפעל ולשלם לסוחטים בשל חשש ממשי לחייהם ולחיי עובדי המפעל.

לפני כשבועיים נעצר אחד מראשי משפחת הפשע חרירי, בחשד לסחיטה באיומים של זוכים בקרקעות באזור טייבה וקשירת קשר לפשע. לפני כשלושה חודשים עצרה המשטרה את השייח מאלק, גם הוא ממשפחת חרירי. העבריין נעצר יחד עם עוד דמויות בכירות בעולם התחתון באותה העת. לפי הערכות המשטרה, בין 50 ל-60 עבריינים השייכים לארגוני פשיעה בחברה הערבית ברחו מהארץ, ומסתתרים בטורקיה ובירדן.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

מפקד כוח המשימה ביחידת יחב"ל בלהב 433, רב פקד ירון בנימין, סיפר כי המעצרים הנוכחיים, ביחד עם המעצר של ראש המשפחה השני מאלק לפני כחודשיים, "מהווים פגיעה חזקה בארגוני הפשע". בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב אמר רפ"ק בנימין כי "מעבר להרתעה יש גם שינוי תועדתי - מסר שאמור לעבור בכל מה שקשור למלחמה בעולם הפשיעה, ובדגש על העולם הערבי".

הפופולריים