"מחליט ללא הבנה": פרי הגליל נגד שר החקלאות

"מחליט ללא הבנה": פרי הגליל נגד שר החקלאות
אחרי שאיים לפטר מאה עובדים בגלל ביטול המכס ברפורמה בחקלאות - מנכ"ל החברה אושיק אפרים תוקף את שר החקלאות בריאיון למשחקי הכיס: "לא מתייעץ איתנו ולא יושב איתנו. הם פשוט שולפים מהמותן" • שר החקלאות פורר הגיב לאיום החברה: "הנהלת המפעל מנהלת מאבק על גב העובדים" • בקואליציה טוענים: ליברמן ופורר פרסמו את טיוטת הרפורמה בניגוד להסכם עמם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפעל פרי הגליל, 28.06.2009
צילום: צילום: אביר סולטן, פלאש 90

שר החקלאות פורר ושר האוצר ליברמן פרסמו הבוקר (חמישי) טיוטת צו לשימוע ציבורי בנוגע להפחתות המכסים על פירות וירקות. הנהלת "פרי גליל", המייצרת ירקות ופירות קפואים, הודיעה שתשלח ביום ראשון מכתבי פיטורים ל-100 עובדים. ההנהלה תלתה את הפיטורים בצעד שהוכרז היום בממשלה.

אושיק אפרים, מנכ"ל חברת "פרי גליל", יצא נגד ההחלטה ונגד שר החקלאות עודד פורר בריאיון במשחקי הכיס בכאן 11: "יושב פה שר שאחרי חודשיים בכיסא החליט החלטות כאלה גדולות שאין לו בהן שום הבנה. הוא לא מתייעץ איתנו ולא יושב איתנו. הם פשוט שולפים מהמותן". 

אפרים התייחס לאיום שלו בפיטורים של מאה עובדים: "מי שמחזיק את הצרכנים הישראלים כבני ערובה זה לא אני. מי שהלך וחיסל את כל הרפתות זה לא אני. זאת הרפורמה האחרונה שהם עשו. הוזילו לציבור 30 אגורות וחיסלו אלף רפתות. הרפורמות האלה הן פופוליסטיות". 

"הם רוצים שכולם יהיו יבואנים ורוצים לרכז את העסק אצל חמישה יבואנים כמו שעשו בבשר ובחלב", טען אפרים. "אם אני יבואן אני לא צריך עובדים. לא ניתן להם לעשות מה שהם רוצים". 

מוקדם יותר, הגיב השר עודד פורר לאיום של הנהלת החברה בריאיון בתוכנית כאן הערב בכאן רשת ב: "צר לי שבחוסר תום לב הנהלת המפעל מנהלת מאבק על גב העובדים. אולי המפעל חושב שאם יוציא מכתב פיטורים לעובדים, זה יהיה יותר חזק מטיעונים לא מספיק טובים".

הצו המוצע כולל ביטול מיידי של המכס, בין השאר על אבוקדו, שום, פטריות אפונה, שעועית, תאנים, אננס ארטישוק ועוד. שאר המכסים על כלל הפירות והירקות הטריים, הקפואים והמשומרים, יופחתו באופן הדרגתי על פני שש פעימות במרחק של חמש שנים, כדי לאפשר לחקלאים להסתגל למצב החדש. כמה מחברי הקואליציה פרסמו מכתב ובו התנגדות להחלטה.

ברקע, בקואליציה תוקפים את ליברמן ופורר על כך שפרסמו את טיוטת הרפורמה בחקלאות, בטענה כי המהלך מנוגד להסמכים המוקדמים איתם מתקופת התקציב. ח"כים בכחול לבן, העבודה ומרצ שוקלים "לנקום" בישראל ביתנו על פרסום המהלך. בין הצעדים שנשקלים - שיתוק של ועדת הכספים או התנגדות לחקיקה של המפלגה. 

מלשכתו של פורר נמסר כי "המתווה מקודם בהתאם להחלטת ממשלה, ואנו מצפים להשלים את הדיונים מול נציגי החקלאים בשבועות הקרובים עד לחתימת הצו". עם זאת, לא השיב לטענות על הפרת הסיכום עם עמיתיו לקואליציה.  

הפופולריים