בר-לב על חשיפת כאן חדשות: ייתכן שנראה עלייה במקרי הרצח בחברה הערבית

בר-לב: ייתכן שנראה עלייה במקרי הרצח במגזר
רודף אחרי הרכב, יורה - ונמלט: תיעוד רצח בן ה-26 הלילה באום אל-פחם • טיוטת התוכנית שהופצה למשרדי הממשלה, ונחשפה אמש בכאן חדשות, מפרטת את הקמתו של חמ"ל בין-ארגוני שכולל את המשטרה, שב"כ, צה"ל ורשות המסים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד הרצח באום אל פחם 20.10.21
צילום: תיעוד הרצח באום אל פחם 20.10.21

האלימות בחברה הערבית: הבוקר (רביעי) נרצח ביריות באום אל-פחם עמרו ג'בארין, תושב העיר בן 26. הוא נורה כשנסע במכונית עם צעיר נוסף, בן 24. חברו נפצע קשה ונותח בבית החולים "העמק" בעפולה. ג'בארין הוא הנרצח ה-102 בחברה הערבית מתחילת השנה. במקביל, בהנחיית ראש הממשלה נפתלי בנט, שתי פלוגות של מג"ב יגויסו למאבק בפשיעה במגזר הערבי בדרום הארץ.

 הנרצח ה-102 מתחילת השנה: עמרו ג'בארין, בן 26 מאום אל-פחם

בתיעוד מהרצח נראים חמושים רצים אחרי המכונית שבה נסע ג'בארין, יורים ונמלטים. בסרטון מהאירוע נשמע אחד מהחמושים שואל חמוש אחר "הבאת את השני?" (הכוונה אם הרג את מי שהיה עם הקורבן במכונית). כמה שניות לאחר מכן שומעים את הפצוע צועק: "אנשים, יש פה מישהו? שמישהו יעזור לנו". 

בר-לב: ייתכן שנראה עלייה במקרי הרצח במגזר

מוקדם יותר התייחס השר לביטחון הפנים עמר בר-לב לתוכנית הממשלתית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, שנחשפה אמש בחדשות הערב בכאן 11. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר השר בר-לב כי היעד לסוף 2022 הוא לרדת בלפחות 10% במספר אירועי הרצח. לדבריו, היות שהמשטרה פועלת בצורה יותר נחושה, ייתכן שבחודשים הקרובים תהיה דווקא עליה. "זה לא עניין של שבועות, זה ייקח חודשים", אמר.

האזינו לריאיון עם השר בר-לב בכאן רשת ב

השר בר-לב הוסיף שחלקו של שב"כ בתוכנית למיגור הפשיעה במגזר יהיה מאוד מוגבל. "אין כוונה שהוא יעסוק בפשיעה. במקרים שיש איום על ריבונותה של מדינת ישראל, שב"כ ישתף את משטרת ישראל", הוא הוסיף. על החוק שיעניק למשטרה סמכות להיכנס לבתי אזרחים בלי צו של בית משפט, אמר בר-לב כי "אי אפשר להתנהג לפי אותם כללים ולצפות שהמציאות תהיה אחרת".

טיוטת התוכנית, שהוכנה שלשום במשרד ראש הממשלה, הופצה אתמול למשרדים. התוכנית כוללת, בין השאר, פרטים על שילוב חסר תקדים של צה"ל ושב"כ במאבק. עוד נכתב בטיוטה כי יוקם חמ"ל מודיעיני-מבצעי בין-ארגוני בראשות משטרת ישראל ובהשתתפות שב"כ, צה"ל ורשות המיסים לשיפור המאבק בתופעת הנשק הבלתי חוקי בחברה הערבית. המשטרה תגבש בתוך 30 יום, ובהסכמת הגופים, תוכנית עבודה מפורטת לפעילות החמ"ל הבין-ארגוני ותחל להפעילו בתוך 60 ימים. 

הממשלה תקצה 200 מיליון שקל לצבא במשך שנתיים לצורך מניעת הברחות מגבול ישראל-ירדן. התוכנית מתייחסת גם לחלקו של משרד המשפטים והשר גדעון סער בתוכנית - כשהיא מפרטת את חבילת החקיקה שתוקדם.

השתתפו בהכנת הידיעה: אורלי אלקלעי, סולימאן מסוודה, עמיחי שטיין, גילי כהן ואיציק זוארץ

הפופולריים