הסטודנטים חוזרים לקמפוסים - האם הם מרוצים מזה?

הסטודנטים חוזרים לקמפוסים, האם הם מרוצים מזה?
פתיחת שנת הלימודים האקדמית: לצד גידול במספר הנרשמים ללימודים גבוהים, סקר מקיף של התאחדות הסטודנטים מצביע על הקשיים איתם מתמודדים הסטודנטים, ועונה על השאלה - לימודים מרחוק או בקמפוס?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אוניברסיטה, קמפוס, תלמיד, סטודנט
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שנת הלימודים האקדמית נפתחת הבוקר ב-59 המוסדות להשכלה גבוהה. כ-350 אלף סטודנטים צפויים ללמוד בשנת הלימודים תשפ"ב, גידול מתון של 4% לעומת השנה שעברה. לראשונה מאז התפרצות מגפת הקורונה יפתחו הסטודנטים באופן מלא את שנת הלימודים בלימודים בקמפוסים במסגרת התו הירוק.

על פי נתוני המל"ג, בשנים האחרונות ישנה עלייה במספר הסטודנטים החרדים והערבים שנרשמים לאקדמיה, אך שיעורם של סטודנטים אלה בקרב הנושרים מהלימודים גבוה בכ-10% מהאוכלוסייה הכללית.

על פי סקר התאחדות הסטודנטים לקראת פתיחת השנה, 79% מהסטודנטים אינם מרוצים מההיבט החברתי של למידה מרחוק, ו-43% מהסטודנטים סבורים שהבנת החומר נחלשה במהלך הלמידה המקוונת. כמעט מחצית מהסטודנטים השיבו בסקר שהם מעדיפים שילוב בין למידה מקוונת ללמידה בקמפוס.

על סקר שביעות הרצון של התאחדות הסטודנטים הארצית. בשנת הקורונה, שהייתה רובה מרחוק, המכללות שאינן מתוקצבות זכו לציון הממוצע הגבוה ביותר (3.75), ואילו האוניברסיטאות זכו לציון הממוצע הנמוך ביותר (3.45).

עוד עולה מהסקר כי בעקבות המעבר ללימודים מקוונים, רבע מהסטודנטים שינו את תוכניות המגורים שלהם ולא יעברו לדירה שכורה, או יחזרו לבית ההורים. רוב גדול מהסטודנטים במדגם (70%) חוששים לעתידם הכלכלי/תעסוקתי בעקבות משבר הקורונה.

היכן הסטודנטים הכי מרוצים? דירוג הסקר של התאחדות הסטודנטים:

האוניברסיטאות המובילות:

o האוניברסיטה הפתוחה (3.87)

o אוניברסיטת בר אילן (3.62)

o אוניברסיטת תל אביב (3.6)

המכללות המתוקצבות המובילות:

o המכללה האקדמית אחווה (3.63)

o המכללה האקדמית ספיר (3.62)

o המכללה האקדמית גליל מערבי (3.62)

המכללות הלא מתוקצבות המובילות:

o המרכז האקדמי פרס (3.87)

o הקריה האקדמית אונו (3.82)

o המכללה למינהל (3.61)

המוסדות לחינוך המובילים:

o המכללה לחינוך ע"ש א.ד. גורדון (3.98)

o מכללת סמינר הקיבוצים (3.93)

o אורות ישראל המכללה האקדמית לחינוך  (3.81)

המוסדות עם ציון שביעות הרצון הממוצע הנמוך ביותר הם: המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה (2.81), המכללה לחינוך ע"ש קיי (3.17) ואוניברסיטת בן גוריון שבנגב (3.20).

 

הפופולריים