החוק הפולני שימנע תביעות להשבת רכוש יהודי מעורר סערה

הסערה עקב החוק הפולני שימנע תביעת רכוש יהודי
הבית התחתון בפרלמנט הפולני אישר חוק שקובע התיישנות של 30 שנה לתביעות השבת רכוש שהוחרם בתקופת הנאצים ובתקופת הקומוניסטים • לפיד הזהיר - החוק עלול לפגוע ביחסים בין המדינות • גורם במשרד החוץ הפולני לכאן חדשות: מגנים את דברי לפיד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
החוק הפולני פולנים שואה ניצולי שואה
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש90

מתיחות בין ישראל לפולין בשל הצעת חוק שלדברי ישראל תמנע השבת רכוש יהודי, או מתן פיצוי תמורתו, לידי שורדי השואה וצאצאיהם. הצעת החוק אושרה אמש (חמישי) בבית התחתון של הפרלמנט בפולין והיא טעונה את אישור הסנאט.

ההצעה קובעת התיישנות של 30 שנה על הגשת תביעות להשבת רכוש. שר החוץ יאיר לפיד הזהיר כי החוק יפגע קשות ביחסי המדינות. "שום חוק לא ישנה את ההיסטוריה. החרפה הזאת לא תמחק את הזוועות ואת זיכרון השואה", אמר לפיד.

גורם בכיר במשרד החוץ בפולין אומר לכאן חדשות כי צריך לגנות את הודעתו של שר החוץ לפיד וכי  היא "הראתה על חוסר ידע, כיוון שכמו היהודים, גם הפולנים היו יעד למעשים איומים מצד הנאצים, והחוק שאושר אתמול למעשה מגן על היורשים של אותם פולנים מפני תביעות מזוייפות ויצירת אי צדק".

גורם ממפלגת השלטון אמר לכאן חדשות כי "המטרה בחוק היא בעצם להפסיק את רוב תביעות הרכוש, שברובן הגדול אין קשר בין התובע עצמו - לבין מי שלכאורה נפגע. וכי אי אפשר לאפשר תביעות כאלה ללא הגבלת זמן".

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, הגיבה: "על חברי הפרלמנט הפולני להרכין ראש ולהתבייש בצעד בו נקטו אמש. הצעד שאושר אמש בבית התחתון של הפרלמנט הפולני עונה במלואו על האשמתו של אליהו הנביא –  'הרצחת וגם ירשת?'". 

אמש שלח נשיא המדינה ריבלין מכתב לנשיא פולין דודה שבו כתב ש"אם החקיקה תאושר סופית, היא עלולה לפגוע בזכויות ניצולי השואה ולהכביד מאוד על עבודתנו המשותפת לחיזוק יחסי שתי המדינות, והבטחת השותפות בין האומות".

בארגון היהודי להשבת רכוש (איל"ר) טענו שאם החוק יאושר, תהיה לכך השפעה על 90% מתביעות השבת הרכוש. אחת הסיבות להשפעה הגדולה של החוק היא היותו רטרואקטיבי, מה שיפסול לא רק תביעות עתידות, אלא גם כאלה שכבר נדונות.

הארגון שיגר מכתב לראש ממשלת פולין מטאוש מורייבצקי בנושא, וכתב כי "החקיקה המוצעת, אם תתקבל, תמנע אפילו ממספר מוגבל של ניצולי שואה ובני משפחותיהם לקבל בחזרה רכוש שנגזל מהם בתקופת השואה או המשטר הקומוניסטי או לקבל פיצוי עבורו". 

הפופולריים