אחרי העימותים: המפכ"ל קובי שבתאי הנחה להסיר את הגדרות משער שכם

המפכ"ל הנחה להסיר את הגדרות משער שכם
גורם במשטרה – הרעיון הוא לתת הזדמנות להרגעת ההתפרעויות • אחרי הסרת המחסומים: המונים בשער שכם • בדיקת כאן חדשות: למרות דברי שבתאי על כך שחסימת המדרגות הן חלק מסטטוס קוו של שנים, בשנים האחרונות הן לא נחסמו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שער שכם אחרי הסרת הגדרות 25.04
צילום:

מהומות בירושלים: מפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, הורה הערב (ראשון) להסיר את הגדרות שתחמו את מתחמי הישיבה בשער שכם. הגדרות הוצבו בתחילת חודש רמדאן, ולטענת צעירי מזרח ירושלים, הפרות הסדר בלילות האחרונים מתקיימות בשל חסימת מרחב השער בו הם נוהגים לשבת. מוקדם יותר היום הייתה פנייה של גורמים במזרח ירושלים למפכ"ל בעניין.

גורם במשטרה אומר כי הרעיון מאחורי הסרת המחסומים הערב הוא לתת הזדמנות להרגעת ההתפרעויות. בשעה זו מתכנסים מאות אנשים במתחם שער שכם.

אתמול התייחס המפכ"ל לסוגיה הנפיצה סביב רחבת המדרגות, ואמר כי המשטרה חוסמת אותן כל חודש רמדאן בשנים האחרונות. עם זאת, מבדיקת כאן חדשות עולה כי אמירה זו אינה מדויקת. מתחם המדרגות בשער שכם נותר פתוח במקרים רבים בחודש רמדאן בשנים האחרונות, מלבד מקרים בודדים בהם נסגרו.


המתיחות בבירה נמשכת גם הערב. כוחות משטרה סמויים שפעלו באזור שער יפו עצרו שני חשודים תושבי מזרח ירושלים שתקפו שני בלשים שהתהלכו במקום מחופשים לחרדים, כדי לבצע מעצרי מנע. קודם לכן עובדי ניקיון ערבים של עיריית ירושלים הותקפו במרכז העיר על ידי שישה בני אדם, שלטענתם התנפלו עליהם בקריאות "מוות לערבים". לצד זאת טענו כי אחד מהם החזיק בסכין. המשטרה הגיעה לנקודה והחלה לחפש אחר חשודים במעשה.


במשטרה מעריכים כי שיא האלימות בירושלים נמצא כעת מאחורינו אך חוששים מאירוע אלים שיצית מחדש את השטח, למשל פיגוע של אדם בודד, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. המודיעין המשטרתי לא מצביע לעת עתה על הפרות סדר גדולות שמתוכננות בקרוב, אך המשטרה תשמור על היקף גדול של כוחות באזור שער שכם ובשאר העיר.

בלילה שבין שבת לראשון כמה שוטרים ולוחמי מג"ב נפצעו בהתפרעויות במזרח ירושלים ובמוקדים נוספים בעיר. סמוך לשער הפרחים נפצע לוחם מג"ב בפניו ונזקק לטיפול רפואי. חשוד במעשה נעצר לחקירה. שני שוטרים נפצעו קל מזיקוק שנורה ואבן שהושלכה לעבר ניידת בצומת רוקפלר. בנוסף, המשטרה פיזרה תהלוכה של עשרות רעולי פנים בשכונת עיסאוויה שביצעו ירי זיקוקים.

במקביל, לוחמי מג"ב עצרו 4 מתפרעים בחשד שיידו אבנים לעבר מתחם קבר רחל. כמו כן, לוחמי מג"ב פיזרו התפרעות שהחלה במעבר קלנדיה. על פי דיווחים פלסטיניים 8 בני אדם נפצעו קל מירי אמצעים לפיזור הפגנות. הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי 12 מפגינים נפצעו במהלך העימותים בבירה. על פי הדיווח אחד הפצועים פונה לבית חולים.

הפופולריים