השופט מלצר נפרד מהעליון: אמי ז"ל היתה כנראה אומרת 'חבל ששר המשפטים איננו'

מלצר נפרד בעקיצה: חבל ששר המשפטים איננו
מלצר בן ה-70 אמר את הדברים בטקס פרישתו - לאור הסחבת במינוי שר משפטים, והוסיף: "תקופה קשה של התקפות לא מוצדקות על בית המשפט. המערכה לא נסתיימה ועליכם חברותיי וחבריי להמשיך בה" • הנשיאה חיות: סכנות אורבות לכל חברה מתוקנת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר, אפריל 2019
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

טקס פרישת המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, התקיים היום (שני) בבית המשפט העליון בנוכחותם של שופטי בית המשפט העליון בהווה ובעבר, ובנוכחות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובכירים נוספים.

"התכנסנו היום לציין את סיום כהונתו החבר כאח לי", פתחה את דבריה הנשיאה אסתר חיות והוסיפה: "התקופה האחרונה – ובייחוד השנה האחרונה, שבה התרגשה עלינו מגפת הקורונה – היא שעת מבחן לכל אחד ואחת מאיתנו ולכולנו כחברה. כהורים, כמחנכים, וגם כשופטים – אנו נבחנים בעת הזו על יכולתנו לגלות אחריות וסולידריות חברתית. אנו נבחנים על יכולתנו לשמור ולהגן על ערכי הדמוקרטיה, אשר בתקופה כזו מצריכה איזונים עדינים במיוחד. כמו כן, אנו נבחנים בתקופה חריגה ויוצאת דופן זו על יכולתנו לכבד את מוסדות השלטון, את שלטון החוק ואת העיקרון המרכזי שהוא משמיע לנו, ולפיו – הכל שווים בפני החוק. השמירה וההקפדה על ערכי יסוד אלה, יש בהן להבטיח שהרקמה העדינה אשר ממנה מורכבת הדמוקרטיה הישראלית לא תיפרם, ולא תתממשנה כתוצאה מכך, חלילה, הסכנות האורבות לכל חברה מתוקנת".

"בדרכו": אנושיות, רגישות ואהבת אדם באשר הוא אדם

היועמ"ש מנדלבליט צבע את דרכו של מלצר בשירו המפורסם של פרנק סינטרה "בדרכי" והוסיף כי "דרכו של מלצר מאופיינת בתכונות של העמקה, יסודיות ומקוריות". מנדלבליט ציין כי מלצר פעל רבות בתחומי המשפט הצבאי וכי לאחר כברת דרך במשפט האזרחי, לאחר עשורים רבים בהם זה לא קרה - מלצר מונה לשופט בעליון, במעבר מהשוק הפרטי. עוד ציין מנדלבליט את "עקרון הזהירות המונעת" שאפיין את מלצר ואת רגישותו לזכויות האדם: "פסיקותיו הן מסע בין הגנה בלתי מתפשרת על זכויות האדם, אנושיות, רגישות ואהבת אדם באשר הוא אדם".

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי אמר בטקס למלצר: "לא אחת נותרת במעמד מיעוט אך לא נתת לכך לרפות את ידיך. לצערי אתה נפרד היום מבית משפט עליון המצוי תחת מתקפה מתמדת וחסרת תקדים, כך בית המשפט העליון וכך יתר מוסדות החוק אשר מותקפים בין היתר על ידי פוליטיקאים, מתוך אסטרטגיה, אף פוליטית". חימי הוסיף כי "עצמאותה של הרשות השופטת היא שאיפשרה לנשים להשתתף בקורס טייס, לבני זוג מאותו מין להירשם כנשואים ועוד. כמובן מדובר בפסיקותיו של השופט מלצר", ציין והבטיח: "לא ניתן לגדוע את הענף הזה ונמשיך להכות שורשים".

מלצר הודה למברכים ואמר: "אמי זכרונה לברכה, לו היתה זוכה – היתה כנראה אומרת 'חבל ששר המשפטים איננו בנמצא כאן', וכידוע אין לנו היום שר משפטים, כי אם היה נוכח וודאי היה מוסיף לתשבחות. אבי זכרו לברכה, היה, כנראה, מפטיר בתגובה – לא היה בזה צורך, כי גם ככה המברכים הגזימו".

השופט מלצר הביע דאגה מההתקפות על בית המשפט: "אני וחברתי הנשיאה חיות עבדנו בשיתוף פעולה מלא בתקופה קשה של התקפות לא מוצדקות על בית המשפט. ידענו כי סוף האמת, החוק והצדק לנצח, ואולם המערכה לא נסתיימה, ועליכם חברותי וחבריי להמשיך בה. בכל הפעילויות הללו כשניסנו להדוף את ההתקפות – ייעצנו לנשיאה מה לעשות, אבל היא היתה זו שהחליטה ולקחה את הסיכונים והאחריות, ולדעתי בהצלחה. זו הנהגה".

מלצר בן ה-70 כיהן בבית המשפט העליון מאז שנת 2007 והוא יוכל לסיים את פסיקותיו האחרונות במהלך שלושת החודשים הקרובים. הוא מונה לתפקיד המשנה לנשיא בית המשפט העליון משנת 2017 ונחשב לשופט אקטיביסט וליברלי. בין תפקידיו האחרונים שימש כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית בכנסת ה-21 ובכנסת ה-22.

קודם לטקס הודיע השופט מלצר על דחיית עתירתם של מרכז עדאלה ושל האגודה לזכויות האזרח שטענו לאכיפה וולונטרית שמבצעת מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. מלצר הקריא חלקים מפסק הדין שניתן בהרכב הנשיאה, השופטת אסתר חיות, והשופט אלכס שטיין.

הפופולריים