פרופ' גולדרייך: "הפרשה - צעד קטן בתהליך מתמשך של דה-לגיטימיציה של השמאל בישראל"

גולדרייך: "עוד צעד בדה-לגיטימיציה של השמאל"
במכון וייצמן התקיים טקס אלטרנטיבי, בו העניק חתן פרס ישראל פרופ' דוד הראל את הפרס שקיבל בשנת 2004 לגולדרייך • חתן פרס ישראל הפרופסור אלי קשת לכאן חדשות: "פרס ישראל מזוהם על ידי שיקולים פוליטיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופ' עודד גולדרייך
צילום: פרופ' עודד גולדרייך

על רחבת הדשא במכון וייצמן התקיים הבוקר טקס אלטרנטיבי, במסגרתו העניק היום (ראשון) חתן פרס ישראל פרופ' דוד הראל את הפרס שקיבל בשנת 2004 על חקר מדכי המחשב לפרופ' גולדרייך. באירוע המאולתר אמר פרופ' גולדרייך כי "לאלוף גלנט יש את הזכות לא לתת את פרס הליכוד, אבל פרס ישראל הוא לא פרס הליכוד".


פרופ' גולדרייך הוסיף כי "הפרשה הזו היא מזמן כבר לא עלי. היא גדולה ממני ונוגעת לכולנו. עמדת שר החינוך איננה אלא עוד צעד קטן בתהליך מתמשך של דה-לגיטימיזציה של השמאל בישראל. אנחנו נחושים להיאבק בתהליך הדה-לגיטימציה הזה, ואני שמח שנפלה בחלקי האפשרות לנסות ולתרום ישירות למאבק הזה". פרופ' הראל אמר לפרופ' גולדרייך: "אתה ניצל מלשמוע נאום של ראש ממשלה נאשם בפלילים, ומללחוץ את ידו של שר החינוך מחדש".

חתן פרס ישראל בחקר מדעי החיים לשנת תשפ"א, הפרופסור אלי קשת, אמר הבוקר כי הפרס מזוהם על ידי שיקולים פוליטיים ומדובר במצב בלתי נסבל. בריאיון שהעניק לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב' הוסיף פרופ' קשת כי פרופ' גולדרייך הוא פטריוט וקריאתו שלא שלא להשקיע במחקרים של אוניברסיטת אריאל אינה נוגדת לחוק.

גם נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים לשעבר הפרופ' רות ארנון סבורה שאסור ששיקולים פוליטיים יהיו מעורבים בשיקולים להעניק את פרס ישראל. בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב, אמרה הפרופ' ארנון כי השיקול היחיד צריך להיות הישגיו המקצועיים של הזוכה בפרס. "אם שיקולים פוליטיים ייכנסו לסל השיקולים בהענקת הפרס - לאן נגיע?", הזהירה.

עוד קודם לכן, אמר נשיא הטכניון הפרופ' אורי סיוון כי שיקולים פוליטיים בהענקת הפרס פוגעים ביוקרתו והעילה היחידה צריכה להיות מצויינות אקדמית. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר פרופ' סיוון כי הוא אינו מסכים עם דעותיו של פרופ' גולדרייך, אך הדברים הם חלק מחופש הביטוי ואינם יכולים להיות עילה לפסילתו מלקבל את פרס ישראל.

אתמול מחו פומבית חמישה ממקבלי הפרס לשנה זו, בהם הפרופ' קשת, על החלטת השר גלנט לעכב את ההכרעה אם להעניק את הפרס לפרופסור גולדרייך. במכתב שפרסמו אמרו מקבלי הפרס כי הפוליטיקה חדרה גם אל זירות שמקומה לא יכירן בהן. "פרס ישראל ניתן אך ורק על מצוינות ביצירה, במחקר ובשירות לחברה", הם הדגישו. מלבד פרופ' קשת נמנים על מפרסמי המכתב פרופ' ניצה בן-דב, מיכל בת-אדם, פרופ' יאיר זקוביץ ונורית זרחי. טקס הענקת פרסי ישראל יצולם הערב בבנייני האומה בירושלים וישודר במוצאי יום העצמאות.

הפופולריים