הפרקליטות סגרה את תיק חקירת אסון המעלית בתל אביב

הפרקליטות: לא יוגשו כתבי אישום על אסון המעלית
בינואר 2020 טבעו סתיו הררי ודין שושני מהצפה במעלית בחניון ביתם בדרום תל אביב. המשטרה חקרה את מתכנני הבניין וחברת המעליות וכן את תפקוד כוחות ההצלה אך לא מצאה מקום להעמיד מי מהם לדין על רשלנות. הפרקליטות: "לא נמצא אדם, גורם או רשות שניתן לייחס להם רשלנות". אביו של דין שושני: ציון שושני, אבא של דין, בשיחה איתנו: "אני בשוק. איפה אנחנו חיים?"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סתיו הררי ודין שושני שנהרגו באסון המעלית
צילום:

אסון המעלית: הפרקליטות הודיעה היום (רביעי) שהחליטה כי לא יוגשו כתבי אישום כלפי אחראיים למותם של סתיו הררי ודין שושני שטבעו במעלית בחניון ביתם בינואר 2020. "לאחר בחינת כלל הראיות בתיק החקירה, הוחלט לסגור אותו, מאחר שלא נמצא אדם, גורם או רשות אשר ניתן לייחס להם רשלנות ברף הנדרש במשפט הפלילי, שהביאה למותם של המנוחים", נכתב בהודעה. 

אביו של דין שושני אמר לכאן חדשות אחרי הודעת הפרקליטות: "אני בשוק. לפני עשר דקות יצאתי מהפרקליטות. אני נוסע באוטו ואומר שזה הזוי. איפה אנחנו חיים. באיזו מדינה אנו חיים. שמענו את הפרקליטות. עורכי הדין שלנו יגיבו בהתאם".

עורכי הדין ד"ר קובי קפלנסקי וחן גלעד ממשרד משה קפלנסקי שמייצגים את משפחות ההרוגים מסרו: "המשפחות קיבלו בצער את החלטת הפרקליטות לפיה אין כביכול אשמים בפלילים באסון הנורא בו סתיו ודין ז"ל קיפחו את חייהם. המשפחות נדהמות מהעובדה, שבדיקת המשטרה התמקדה רק בחלק מצומצם מהשתלשלות האירועים שהובילה לאסון והזניחה לחלוטין היבטים משעותיים שלו, שלא נבדקו ולא נחקרו כלל, כמו כישלון מערך הניקוז העירוני, שהוא שורש האסון. המשפחות דרשו לקבל את חומרי החקירה כדי לשקול הגשת ערר ובקשתם נענתה בחיוב. בד-בבד, להערכת המשפחות, הראיות המצויות בידיהן יובילו למיצוי אחריותם של כלל הגורמים שהתרשלו וגרמו למותם של סתיו ודין ז״ל, הן בפן הפלילי ובוודאי שבפן האזרחי".

החקירה בחנה את תכנון הבניין ואחזקתו, את טכנאי המעלית ואפילו את תגובת גורמי ההצלה לאירוע. אולם מול אף אחד מגורמים אלה לא הגיעו בפרקליטות למסקנה לפיה מי מהם פעל ברשלנות. בהודעה צויין כי כמות המשקעים הרבה שירדה בתל אביב באותו היום עלתה על כל התחזיות. 

"על רקע נתונים חריגים אלו ובשל מורכבות החילוץ ביום האירוע, לא ניתן היה לקבוע שניתן היה למנוע את התוצאה הטראגית, ולהגיש כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות", נכתב. ההודעה על סגירת התיק נמסרה למשפחות ההרוגים בפגישה שנערכה עימם בפרקליטות. 

משפחותיהם של שושני והררי הגישו בחודש אוקטובר תביעה אזרחית לבית המשפט המחוזי מרכז נגד הגופים שהמשפחות רואות כאחראים לאסון. בכתב התביעה, שהוגש על ידי עורכי הדין ד"ר קובי קפלנסקי וחן גלעד ממשרד משה קפלנסקי, נתבעים חמישה גופים, בראשם עיריית תל אביב-יפו, שינדלר מעליות, שירותי הכבאות, בעל הבניין בו אירע האסון וחברת הביטוח של עיריית ת"א-יפו.

הפופולריים