פרשת משי זהב: המשטרה פתחה בחקירה, מידע על עבירות הגיע כבר לפני 20 שנה

פרשת משי זהב: מידע על עבירות הגיע בשנת 2000
כבר בשנת 2000 בדקה המשטרה מידע על עבירות מין מצד משי זהב, אך הנפגעים סירבו להתלונן • אחד הנפגעים שהעיד בתחקיר הארץ אמר לכאן חדשות כי לא יפנה מיוזמתו למשטרה: "אני לא מת על זה שייכנסו לי לתחתונים לפרטי פרטים, חלק מהדברים אני בוודאי לא זוכר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עקיבא וויס//יהודה משי זהב
צילום: עקיבא וויס//יהודה משי זהב

פרשת יהודה משי זהב: מידע על עבירות מין מצד יו"ר זק"א המושעה הגיע לידי המשטרה כבר בשנת 2000 - כך פורסם בחדשות הערב. באותה תקופה היה למשטרה מידע אך הנפגעים סירבו לשתף פעולה.

המשטרה הודיעה הערב (ראשון) כי היא פותחת בחקירה נגד משי זהב, בחשד שביצע עבירות מין. זאת, אחרי פרסום העדויות נגדו. הבדיקה הפכה לחקירה בלי שהתקבלו במשטרה תלונות כלשהן, אלא על בסיס התחקיר שהתפרסם בעיתון "הארץ" בלבד.

בתוך כך, אחד הנפגעים שהעיד בתחקיר "הארץ" אמר היום לכאן חדשות כי לא יפנה מיוזמתו למשטרה: "אני לא מת על זה שייכנסו לי לתחתונים לפרטי פרטים בדיוק איך וכמה ולמה כי חלק מהדברים אני בוודאי לא זוכר. אני יודע בגדול מה נעשה לי, יש לי חלקים שלמים שלצערי מחוקים לי מהזיכרון שצפים לי עם החיים והשנים". הנפגע העיד על מעשים מגונים ומעשי סדום שביצע בו משי זהב כשהיה קטין, לפני כשני עשורים.

"נכון לרגע זה אף אחד מהמשטרה לא פנה אלי", המשיך. "בוודאי שאשתף פעולה. אם יפנו אלי אני אגיד כל מה שאני זוכר ויודע ואת האמת שלי, אבל אם אני מיוזמתי אפנה - לא בטוח".

סמנכ"ל חקירות בארגון "מגן", צביקי פליישמן, שליווה כמה מהמתלוננות נגד יו"ר ארגון זק"א, אמר הבוקר כי ארגונו קיבל כעשר עדויות חדשות על מעשי אונס ותקיפה מינית שעשה לכאורה משי זהב, ושעל חלקן לא חלה התיישנות. לדבריו "התבנית היא אותה תבנית: שימוש בכוח שלו ומעמדו כדי לפגוע. חלק מהדברים זה פגיעות מהרף הגבוה ביותר. לא הטרדה. אני מקווה שלמשטרה תהיה מוטיבציה לקדם את זה מבחינה פלילית".

בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר פליישמן כי השמועות על מעשיו של משי זהב היו ידועות לארגונו ולמשטרה כבר בשנת 2013, אך הן לא הבשילו לכדי חקירה. "המשטרה ידעה, חקרה אותו ולא עשתה דבר. הייתה תלונה אבל התיק לא הגיע לשום מקום. מספר העדויות שצצות עכשיו מעיד עד כמה לא קשה לאסוף עדויות על אותו אדם. אני בטוח שגם הסביבה שלו לא מופתעת. יש למשטרה מקורות. המשטרה קיבלה את משי זהב לחקירה וסגרו את התיק עם החשדות נגדו. נשמע לי תמוה לנוכח העדויות הרבות שעכשיו מתפרסמות. מאמץ קטן של המשטרה יכול היה להביא לחקר האמת כבר לפני הרבה שנים.

פליישמן תהה אם סגירת התיק נגד משי זהב נבעה מקשריו עם משטרת ירושלים. "לא יודע אם זה קשור לסגירת התיק  נגדו. יכול להיות בגלל פעילות זק"א ואולי בגלל קשרים אישיים. לא יודע מה היה שם". הוא ציין כי הנפגעים בטוחים כי לא יאמינו להם. "איך אפשר להתלונן על אדם מוכר עם תדמית טובה לכאורה? צריך להוכיח פה בגרות ולהבין שלמרות ההערכה לאיש, יש לו גם צדדים אחרים וצריך להאמין לנפגעים. יש כאן סיבה לבדוק למה תלונות שהוגשו לא הבשילו לכדי חקירה אמיתית. אם ימצאו שהיה משהו לא כשר צריך לבדוק. מח"ש צריכה לבדוק את התנהלות המשטרה בתיק שסגרה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ביום שישי פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי המשטרה, טרם יצרה קשר עם הנפגעים לכאורה שהעידו נגד משי זהב. כמה מהנפגעים מתכוונים לשתף פעולה עם המשטרה, אך ההערכה היא כי על חלק מהמקרים תחול התיישנות.

על פי התחקיר של העיתונאים אהרן רבינוביץ ושירה אלק שפורסם ב"הארץ" ביום חמישי, במשך כמה שנים נהג משי זהב להשתמש בכוחו כדי לנצל נשים וקטינים למטרות מין. בתחקיר הובאה עדות לפיה משי זהב נגע באיבר מינו של ילד בן 5 במספר הזדמנויות שנפרסו על פני כשנתיים בבית כנסת בירושלים. לפי עדות נוספת, משי זהב תקף מינית נער בן 14 במהלך ביקור במקווה ובהזדמנויות נוספות. לאחר פרסום התחקיר, הודיע משי זהב כי הוא משעה עצמו מזק"א ומוותר על קבלת פרס ישראל.

הפופולריים