משרד המשפטים יוזם: שינוי בחוק ברית הזוגיות יאפשר לרשום בני זוג מאותו מין

משרד המשפטים יוזם: ברית הזוגיות לבני אותו מין
תזכיר חוק חדש: המרשם ייפתח לכלל התושבים, ברית הזוגיות תתקיים לצד מוסד הנישואין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד הגאווה, להט"ב
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משרד המשפטים יוזם שינוי בחוק ברית הזוגיות, כך שהמרשם ייפתח לכלל תושבי ישראל ואף יוכלו להירשם בו גם בני זוג מאותו המין. כך עולה מתזכיר חוק שפורסם אמש (ראשון). עד עתה המרשם נועד רק לבני זוג חסרי דת, איש ואישה. מעתה יוכלו לבוא בברית הזוגיות גם מי ששניהם בני אותה עדה דתית, או שהם בני עדות דתיות שונות וכמו כן בני זוג בני אותו המין.

בתזכיר החוק שהפיץ משרד המשפטים נכתב כי מוסד ברית הזוגיות יתקיים לצד מוסד הנישואין. כמו כן, על בני זוג שיבואו בברית הזוגיות יהיה להצהיר במפורש שאין בכוונתם להינשא זה לזו לפי הדין הדתי שחל עליהם. זאת כדי שהתקשרותם בברית הזוגיות לא תחשב כנישואין לפי הדין הדתי.

בין הנימוקים לשינוי הועלתה גם התקופה שבה מתמודדת מדינת ישראל עם הקורונה. תקופה שבה האפשרות לטוס לחו"ל מוגבלת ובזמנים מסוימים אף מנועה כליל. כך, אזרחים ותושבים רבים אינם יכולים לממש את רצונם למסד את הקשר הזוגי ביניהם במשך תקופה ארוכה.

במפלגת הציונות הדתית תקפו את היוזמה, ויו"ר המפלגה בצלאל סמוטריץ' מסר: "‏הנה עוד תזכורת למי שמנסה לשכנע אותנו שממשלה עם השמאל זה לא נורא אם ראשות הממשלה בימין. תראו כמה נזקים גרמה השליטה של ניסנקורן במשרד המשפטים לזהות היהודית של המדינה, לערכי המשפחה, למשילות, ועוד". 

עמותת חדו"ש הגיבה לפרסום ומנכ"ל העמותה עו"ד אורי רגב ברך על היוזמה, אך גם ביקר בחריפות את גישתו של חוק ברית הזוגיות ואמר כי "אין לו מקבילה בעולם הדמוקרטי כולו. לממסד הדתי האנכרוניסטי ממשיך להיות מונופול על נישואין בישראל, והצעת החוק ממשיכה למנוע מזוגות הרוצים להינשא מחוץ לרבנות את הזכות לעשות זאת".

הפופולריים