משרד הבריאות באזהרה לציבור: לא להגיע לחופים לפעילות רחצה, ספורט ונופש

משרד הבריאות באזהרה לציבור: לא להגיע לחופים
רכז ים בעמותת "צלול": "ישראל בחרה לקבל נתונים בדיעבד, היה פה מחדל" • השרה גילה גמליאל השיבה לטענות: "בזמן אמת לא הייתה אזהרה". על פתיחת עונת הרחצה אמרה: "זה צפוי לקרות בקרוב, ואנחנו רוצים להסיר את סימן השאלה בנושא" • הלווייתן שנסחף לחוף ניצנים נטמן, המכון הווטרינרי: בגופתו נמצאו חומרים שמקורם בזיהום הזפת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קבורת הלויתן שנפלט לחוץ ניצנים 21.02.21
צילום: צילום: ד"ר עוז גופמן

זיהום הזפת בחופי ישראל: משרדי הפנים, הגנת הסביבה והבריאות הוציאו היום (ראשון) הודעה משותפת הקוראת לציבור שלא להגיע לחופים לפעילות רחצה, ספורט ונופש, מראש הנקרה ועד חופי המועצה האזורית חוף אשקלון - עד להודעה חדשה. הסיבה להודעה - זיהום הזפת החמור בחופי ישראל.

ראש הממשלה סייר בחוף הים באשדוד, מלווה בשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ובראשי הערים אשדוד, אשקלון ובת ים. נתניהו אמר כי: "השרה גמליאל תביא מחר לממשלה תוכנית עם תקציב לניקוי החופים". עוד ציין כי דיבר עם שר האנרגיה המצרי, המבקר בישראל, בנושא והשניים הציעו שכל האוניות הנראות בים התיכון יפעלו על גז טבעי במקום דלק. "אני חושב שאם יהיה איגוד של כמה מדינות, אנחנו יכולים להביא תוך כמה שנים לשינוי עצום, כדי שיהיה ים נקי, מדינה נקייה וחופים נקיים", אמר.

לבית החולים לחיות בר בספארי הגיעו בעלי חיים שנפגעו בזיהום הזפת. הרופאים עושים מאמצים לנקות שחף וחרדון באמצעות שמנים מיוחדים. השחף והחרדון מצטרפים לבעלי חיים נוספים שכבר נמצאים באשפוז.

בתוך כך, בנתיחת גופת הלווייתן שנפלטה לחוף ניצנים ביום חמישי האחרון נמצאו חומרים שמקורם בזיהום – כך הודיעו רשות הטבע והגנים, והמכון הווטרינרי בבית דגן. הלווייתן, שמשקלו לפי הערכות הוא כ-25 טונות, נקבר בבור שנחפר עבורו בחוף ניצנים. היום נטמן הלווייתן, וגופתו תוצא ותועבר לשימור בעוד שנתיים.

ד"ר יובל ארבל, רכז ים של עמותת "צלול", האשים הבוקר את ההתנהלות של המדינה בנושא וטען: "ישראל בחרה לקבל את הנתונים על זיהום הנפט רק בדיעבד". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן הוא הסביר כי "אפשר לקבל את המידע מהר יותר ולדעת מראש, בישראל כנראה חוסכים עלויות. יש פה מחדל". 

"זה אסון ברמה עולמית שלא היה בישראל עשרות שנים", הוסיף ד"ר ארבל. "אנחנו לא ערוכים מספיק טוב כדי לטפל באירוע בסדר גודל כזה, הרשויות המקומיות לא מספיק ערוכות".  

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר יובל ארבל בכאן רשת ב

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הגיבה על הטענה בריאיון לכאן רשת ב, ואמרה שמשרדה לא קיבל שום אזהרה מראש. עם זאת, היא הוסיפה כי "אין ספק שצריך לנהל את המערך הימי בצורה אחרת, צריך להקים רשות ימית שתתכלל את כל הצרכים בנושא". השרה גמליאל טענה שיש חסכים בחוק בנושא, וציינה: "הסמכות לנקות את החופים היא בידי הרשויות ובהן נמצאות בחוסר ודאות לגבי כמה תקציבים הן יקבלו בשביל זה". 

האזינו לריאיון המלא עם השרה גילה גמליאל בכאן רשת ב

על השפעת האירוע על פתיחת עונת הרחצה הבהירה גמליאל: "עונת הרחצה צפויה להיפתח בקרוב, ואנחנו רוצים להסיר את סימן השאלה מהציבור – שכל כך רוצה להגיע לים אחרי שנת קורונה. אנחנו נדאג לזה". השרה הוסיפה שנעשים מאמצים לאיתור המזהמים, ושבתמונות הלויין מהאזור נצפו עשר אוניית שעברו בנתיב שבו הופיע הכתם – מה שהופך אותן לחשודות.

המשרד להגנת הסביבה עדכן אתמול שכ-160 ק"מ של חופי ישראל זוהמו באופן משמעותי מכתם הנפט. מרשות הטבע והגנים נמסר שהחלק הצפוני של החופים נפגע יותר מהדרומי. בין השמורות שנפגעו: שקמונה, הבונים, ראש הנקרה, תל דור, פלמחים, ניצנים, זיקים, אשקלון, גדור וחוף השרון. בשל הזיהום החמור, בעלי חיים רבים נפלטו מן הים כשהם מכוסים בזפת. 

הפופולריים