סערת הנישואים בזום: משרד המשפטים פתח בבדיקה; הוגשה תלונה להאג

סערת הנישואים בזום: משרד המשפטים פתח בבדיקה
בעקבות חשיפת כאן חדשות: הזוגות שרישומם הוקפא - ננקוט צעדים נוספים נגד שר הפנים כבר בימים הקרובים • מטעמו של השר דרעי נמסר: "ביקש לקיים בדיקה מעמיקה של התהליך, ביחד עם גורמי המקצוע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שם עלייה טבעת בחתונה, אילוסטרציה. 14.12.20
צילום: אי-פי

סערת הנישואים האזרחיים בזום: בעקבות פניות שהגיעו למשרד המשפטים מאז חשיפת הסיפור בכאן חדשות, משרד המשפטים התערב והעביר את הנושא לבדיקה של מחלקת יעוץ וחקיקה. הבדיקה שמתקיימת מול משרד הפנים, נעשית בהיבטים העובדתיים והמשפטיים של הנושא. כך פורסם היום (שני) לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

עוד פורסם לראשונה כי בעקבות הקפאת ההליכים, הוגשה הבוקר לוועידת האג תלונה נגד מדינת ישראל ושר הפנים אריה דרעי. בתלונה שהוגשה על ידי עורך הדין ולאד פינקלשטיין, המייצג כמה מהזוגות שנישאו ביוטה שרישום הנישואים שלהם הוקפא על ידי שר הפנים, נטען כי מדינת ישראל מפרה את אמנת "אפוסטיל" משנת 1961 שעליה היא חתומה. עותק של התלונה נשלח למשרד המשפטים האמריקני ולמשרד המשפטים הישראלי.

בית המשפט העליון קבע כבר ב-1962 כי פּקיד הרישום של משרד הפנים מחויב לרשום בני זוג שנישאו נישואים אזרחיים במדינה זרה, כנשואים גם במדינת ישראל. בהיותה חלק מאמנת "אפוסטיל" (אישור כי התעודה המוצגת היא רשמית ), ישראל מכירה בחותמת של כל מדינה זרה שחתומה אף היא על האמנה מ-1961, ובה כמובן ארצות הברית.

הפנייה של עורך הדין פינקלשטיין להאג לא צפויה להוביל לסנקציות או לפעולה כלשהי. המטרה היא להציף את סירובו של השר דרעי להכיר בנישואים חוקיים שנרשמו בארצות הברית, ולהפעיל לחץ על משרד הפנים. הזוגות שרישומם הוקפא מסרו כי יינקטו צעדים נוספים נגד שר הפנים כבר בימים הקרובים.

מטעמו של השר דרעי נמסר בתגובה: "שר הפנים, אריה דרעי, ביקש לקיים בדיקה מעמיקה של התהליך, אשר לא היה מוכר עד לימים האחרונים, ביחד עם גורמי המקצוע".

הפופולריים