עשרות מפגינים בכניסה לירושלים במחאה על מות אהוביה סנדק

מות אהוביה סנדק: עשרות מפגינים בירושלים
המפגינים, בני נוער ברובם, ניסו לחסום את הכביש והכו על חלונות אוטובוסים ומכוניות. כתב אושם הוגש היום נגד בן 18 בחשד שיידע אבנים לעבר ערבים בירושלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המחאות על מותו של אהוביה סנדק 2.1.21
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי פלאש 90

המחאות על מותו של אהוביה סנדק: עשרות צעירים מפגינים הערב (ראשון) ליד גשר המיתרים בירושלים בדרישה להקמת ועדת חקירה לבדיקת הנסיבות שהובילו למותו של סנדק. המפגינים, בני נוער ברובם, ניסו לחסום את הכביש והכו על חלונות אוטובוסים ומכוניות.

הפרקליטות הגישה היום לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד יהודה בניהו, צעיר בן 18 מירושלים, בגין סדרה של עבירות ממניע גזעני. על פי כתב האישום, השתתף בניהו בשבוע שעבר בהפגנה בעקבות מותו של הנער אהוביה סנדק ובמהלכה הלך עם אחרים לשכונת שיח ג'ראח - שם יידו אבנים לעבר קופת חולים מאוחדת ולעבר כלי ריקים חונים.

מאוחר יותר עצרו שני כלי רכב שהאטו בשל חסם שהניחו קודם לכן בכניסה לשכונה, ולאחר שביררו שאלו ערבים - יידה בניהו עם אחרים אבנים על כלי הרכב.

המדינה מאשימה אותו בניסיון פציעה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, בניסיון תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, בחבלה במזיד לרכב ממניע גזעני, בהיזק בזדון ממניע גזעני ובעבירה של סיכון דרכים. כמו כן המדינה מבקשת את מעצרו של בניהו עד תום ההליכים.

24 מפגינים נעצרו אתמול ו-15 שוטרים נפצעו במחאה בירושלים לאחר עימותים עם שוטרים והפרות סדר. כאלף מפגינים השתתפו במחאה, כמה מהם חסמו כבישים, יידו אבנים על שוטרים ועל אוטובוס עצורים, הסבו נזק לתשתיות והפכו ניידת. 

ראש ענף מבצעים מחוז ירושלים, סנ"צ אלון חלפון, אמר בסיום המחאה: "הייתה פה הפרת סדר אלימה מאוד זה כבר לא מחאה זו התכתשות חסרת רסן מול השוטרים ומול אזרחים שעברו פה אירוע לא פשוט". המשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות בהם בואש. ההפגנות נערכו בכמה מוקדים בארץ, כשהמסרים העיקריים של המוחים היו: לסגור את ימ"ר ש"י ולהוציא את החקירה לגורם בלתי תלוי.

מפקד בכיר במשטרת מחוז ירושלים אמר כי ההפגנות בעיר יצאו משליטה בשל חוסר מעש של הרבנים וחברי הכנסת החרדים: "הם צריכים לנהוג באחריות אך הם לא עושים כלום". כך פורסם ביום שישי בתוכנית "השבוע" בכאן 11. ההפגנות המדוברות התקיימו ללא אישור ובלי תיאום עם המשטרה וחלק מהמוחים היו מעורבים בתקיפת ערבים.

ביום רביעי אמר גורם ביטחוני לכאן חדשות כי המשטרה מאבדת שליטה מול נערי הגבעות בהפגנות על מות אהוביה סנדק. "האלימות כוללת דחיפות, מכות של ממש וזריקות אבנים", מסר הגורם. "השוטרים מורתעים ומפחדים לצאת מהרכב ולעצור את הפורעים".

עוד הזהיר הגורם כי המשך הפשיעה הלאומנית בסדר הגודל הזה תביא לפיגועי נקם נגד מתיישבים. "מנהיגי ההתיישבות עומדים מהצד ושותקים נוכח האלימות, ומתיישבים חפים מפשע ישלמו את המחיר", אמר. "מול המציאות הנוכחית לא יספיקו מילים של גינוי - דרושים מעשים. מצופה ממנהיגי ההתיישבות שיפעלו במעשים של ממש כדי למנוע את המשך האלימות, שתוביל לאסון ולהרוגים". 

 

הפופולריים