מסגרות שיקום לשורדות זנות בעלות של 37 מיליון שקלים

מסגרות שיקום לשורדות זנות בעלות של מיליונים
שר העבודה והרווחה איציק שמולי: מדובר בתופעה פלילית – נסייע לשורדות לבנות את חייהן מחדש • על פי ההערכות, 14,000 בני אדם בישראל נמצאים על רצף הזנות - כשרבים מהם לא מוכרים לשירותי הרווחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סחר בנשים, זנות, עובדות מין
צילום: צילום: גטי אימג'ס

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הודיע היום (ראשון) כי הוא נערך להפעלת תוכניות שיקום והרחבת מענים לאוכלוסיית שורדות הזנות וצרכני הזנות. המשרד יפעיל מסגרות שיקום בעלות כוללת של 37 מיליון שקלים עבור נשים ונערות שורדות זנות לקראת יישום החוק החדש.

הוקמו דירות ייעודיות הקולטות נשים שורדות זנות יחד עם ילדיהן, לשם שילובם בתהליך טיפולי משותף, וכדי לסייע להן להשתלב בקהילה ולהתחיל בחיים חדשים. כיום המענה הניתן לנשים בזנות הוא באמצעות 13 מרכזים המיועדים לנערות וצעירות שורדות זנות ושלושה מרכזים לנשים בוגרות. 

על פי ההערכות, 14,000 בני אדם בישראל נמצאים על רצף הזנות - כשרבים מהם לא מוכרים לשירותי הרווחה. במסגרת שירות מבחן מבוגרים, צרכני הזנות יעברו סדנאות שיקומיות במטרה למנוע צריכת זנות בעתיד. צרכן זנות שייתפס יוכל לבחור במקום תשלום הקנס, בסדנה או הטיפול פרטני.

שלשום החלה האכיפה של החוק שנחקק לפני שנתיים. האכיפה הייתה אמורה להתחיל ב-10 ביולי 2020 אך אך עוכבה לאחר שהשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, לא חתם על הצו המסמיך את המשטרה לאכוף את החוק.

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי מסר: "מדובר בתופעה פוגענית שבה מנוצלים נשים וגברים למטרות מין ועל פי החוק החדש היא גם פלילית. משרד העבודה והרווחה מקים מסגרות חדשות כדי לסייע לשורדות הזנות ממעגל הניצול, ולאפשר להם לבנות את חייהן מחדש בראייה הוליסטית של כל הצרכים שלהן".

תגובת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות: "אנו מברכות על ההערכות של המשרד לכניסת החוק לתוקף. יחד עם זאת, חשוב להזכיר כי רק בעקבות עתירת המטה לבג"ץ, המשרד החל לפעול למימוש החלטת הממשלה ולהקמת מעני השיקום והסיוע החדשים לאוכלוסיות בזנות בהיקף של מיליוני שקלים.

"אנו מאחלות שעם בוא השנה החדשה, יפעל המשרד וימצה את כלל התקציבים עבור אוכלוסיות בזנות ויפתח עבורן מענים מותאמים, מגוונים ובפריסה ארצית גם ללא התערבות נוספת מצידו של בית המשפט. אנחנו נמשיך לעקוב ולפעול להרחבת מעני סיוע לאוכלוסיות בזנות".

הפופולריים