חיות: הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט לתוך המגרש הפוליטי – נדונו לכישלון

חיות: לא תצליח גרירת מערכת המשפט לפוליטיקה
נשיאת העליון נאמה בטקס הצהרת אמונים של השופטים החדשים, שהתקיים בבית הנשיא בירושלים • אבי ניסנקורן: כיהנתי תקופה קצרה כשר משפטים ושמרתי על שפיות. מי ששומר על שפיות נחשב רדיקלי - יותר משזה עצוב - זה מסוכן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות בטקס הצהרת אמונים של שופטים חדשים בירושלים, 31.12.20
צילום: צילום: דוברות הרשות השופטת

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה היום (חמישי) לשיח הציבורי בתקופת בחירות בימים האחרונים, ואמרה כי "הניסיונות לגרור את מערכת בתי המשפט לתוך המגרש הפוליטי – שנותיהם כשנות המדינה, והם נדונו לכישלון כאז כן היום".

חיות נאמה בטקס השבעת 18 שופטות ושופטי בית המשפט החדשים, שהתקיים בבית הנשיא בירושלים. נשיאת העליון ביקשה להוסיף: "הרשות השופטת מהווה אי של יציבות ומרחב לשיח ראוי, ממלכתי ומכבד. ולכל מי שמתעקש לעשות הון פוליטי על גבנו - הייתי מציעה להביט תחילה אל תוך ביתו פנימה. יש להותיר את מערכת בתי המשפט מחוץ למשחק הפוליטי, כי הניסיונות לגרור אותה ואת שופטיה אל השדה הפוליטי הם מסוכנים".

ניסנקורן: לא אפשרתי פגיעה בעבודת הוועדה לבחירת שופטים והכנסת פוליטיזציה למערכת המשפט

שר המשפטים היוצא, אבי ניסנקורן, שהתפטר מתפקידו כשר לאחר שעזב את כחול לבן וחבר למפלגתו החדשה של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, התייחס לביקורת כלפי אופן התנהלותו בתפקיד: כיהנתי תקופה קצרה כשר משפטי ושמרתי על שפיות. מי ששומר על שפיות נחשב רדיקלי - יותר משזה עצוב - זה מסוכן.

ניסנקורן התייחס ללחצים, לדבריו, מצד פוליטיקאים על מערכת המשפט, ואמר: "נתקלנו גם בניסיון חמור להכניס פוליטיזציה במינוי שופטי בית המשפט העליון, במטרה להפוך את השופטים תלויים בגחמותיהם של פוליטיקאים. עצרנו גם את זה. שמירה על בית משפט עצמאי הייתה קשה לעיכול עבור פוליטיקאים שהאינטרסים האישיים מנחים אותם. נמשיך לשמור על שלטון החוק והדמוקרטיה הישראלית".

נשיא המדינה למערכת המשפט: "אל לכם לחשוש מהביקורת אלא להכניס אותה הביתה"

הנשיא ראובן ריבלין הדגיש כי מערכת משפט עצמאית חיונית לדמוקרטיה, אך גם קרא למערכת המשפט להיות קשובה לביקורת המופנית כלפיה, ואמר: "חברה דמוקרטית חפצת חיים - מתקיימת ומתקדמת בזכות המחלוקות והמתחים שמניעים אותה. כל ביקורת מכבדת – ראוי שתשמע, וראוי שיופקו ממנה מסקנות. אל לכם לחשוש מהביקורת אלא להכניס אותה הביתה, לבחון אותה, לשוחח עמה".

"המשיכו להגביר את השקיפות, יקירי, אל תחששו להוסיף ולחשוף לעיני הציבור את יראת הקודש שבה אתם עושים ועוד תעשו במשפט האמת והצדק. אתם השליחים שלנו, והממלכתיות שלנו, החוסן החברתי שלנו, היכולת שלנו לחיות כאן יחד – כל אלה מוטלים על הכף. זוהי אחריות גדולה מאין כמוה", הוסיף נשיא המדינה.

הפופולריים