סערת הנישואים בזום: דרעי עצר את הטיפול בבקשות

סערת הנישואים בזום: דרעי עצר את הטיפול בבקשות
דרעי לאחר החשיפה בכאן חדשות: איני מאשר רישום נישואים שנעשו בחו"ל באמצעות האפליקציה • שלושה זוגות, ביניהם זוגות חד-מיניים, שנישאו באופן מקוון באתר ייעודי בארצות הברית - הוכרו כנשואים על ידי רשות האוכלוסין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חתונה להט"ב לסביות, לסבית, חד-מיני
צילום: צילום: אי-פי

לאחר הפרסום בכאן חדשות כי שלושה זוגות שנישאו בחתונה אזרחית באופן מקוון הוכרו על ידי רשות האוכלוסין, שר הפנים אריה דרעי הודיע היום (רביעי) כי אינו מאשר רישום נישואים שנעשו בחו"ל באמצעות אפליקציית זום. השר דרעי הורה לעצור את הטיפול בבקשות שהוגשו. בתוך כך, אחד הזוגות שקיבלו אישור לכך שהוא רשאי לקבל ספח חדש לתעודת הזהות ובו הרישום "נשוי" - עודכן כי הנושא שוב בבדיקה. בהמשך, בביקור בסניף יחד עם כאן חדשות נאמר לזוג כי "התקבלה הוראה מלמעלה שלא לאשר את הרישום".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב עם יעל שנישואיה הוכרו על ידי רשות האוכלוסין

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי נישואיהם של לפחות שלושה זוגות שנישאו בחתונה אזרחית במדינת יוטה שבארצות הברית, באופן מקוון ומבלי לצאת מגבולות ישראל, הוכרו על ידי רשות האוכלוסין. הזוגות נרשמו באופן רשמי כנשואים בישראל - החל מהשבוע. הידיעה פורסמה בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב.

הזוגות הציגו תעודת "אפוסטיל" חתומה של מדינת יוטה שמכירה בנישואיהם. "אפוסטיל" הוא אישור הניתן על ידי רשות מוסמכת של מדינה שמאשר כי התעודה המוצגת היא רשמית, מקורית, והונפקה על ידי הרשות המוסמכת לכך.

הזוגות הגישו את המסמכים בתקופה האחרונה ללשכות שונות של רשות האוכלוסין ברחבי הארץ. הנציגים ההמומים אמרו להם שזו פעם ראשונה שהם נתקלים בסוג כזה של רישום נישואים אזרחי בחו"ל וכי הנושא צריך להיבדק לעומק, לפני שניתן יהיה לאשר אותו. ביום ראשון השבוע הגיעה הבשורה. בנות זוג לסביות מרחובות קיבלו הודעה מנציגת הרשות כי הנישואים שלהן הוכרו. אתמול, שני זוגות נוספים קיבלו הודעה דומה.

בפברואר השנה הודיעו הרשויות במדינת יוטה שבארצות הברית כי יאפשרו רישום וביצוע של טקסי נישואים באופן מקוון לחלוטין. הצדדים לא מחויבים להיות נוכחים פיזית במדינה והטקס הקצר והרשמי נערך בוויעוד באינטרנט. מסמך הנישואים מתקבל זמן קצר לאחר הטקס ומי שמעוניין בכך גם יכול לשלם ולהזמין "אפוסטיל" שנותן תוקף רשמי למסמכי רישום הנישואים של מדינת יוטה.

יו"ר סיעת ישראל ביתנו עודד פורר מסר בתגובה להודעת שר הפנים כי: "אצל השר דרעי יש אזרחים סוג א ואזרחים סוג ב. הזכות להתחתן היא בסיסית, ויש לאפשר אותה לכל אזרח. מדינה ששולחת את אזרחיה להתחתן בחו"ל, וגם כשנמצא פתרון משפטי שייאפשר להם לעשות זאת בישראל, פועלת כדי לטרפד זאת - היא מדינה שמפנה עורף לאזרחים שמבקשים לחיות כאן חיים שפויים ונורמליים".

יו"ר סיעת מרצ תמר זנדברג מסרה גם היא בתגובה להודעת שר הפנים כי: "דרעי מתעקש להיאחז בעולם ישן מאובן שמזמן לא רלוונטי. ישראל חייבת נישואים אזרחיים. ההתנכלות של דרעי לאופציה המקוונת היא ניסיון חשוך ומיותר לרדוף אחרי רכבת שמזמן יצאה מהתחנה".

במדינת ישראל החוק מתיר להינשא רק בטקס דתי, יהודי, מוסלמי או נוצרי. פסיקות של בתי משפט לאורך השנים הביאו לרישום והכרה בנישואים אזרחיים שנערכו על ידי רשויות מוסמכות לכך בחו"ל. זו הפעם הראשונה שהזוגות הוכרו לאחר שנרשמו אמנם בחו"ל, אך לא יצאו מגבולות ישראל.

ברשות האוכלוסין וההגירה אישרו את הפרטים ומסרו בתגובה: "רישום נישואים נעשה על פי חוק המרשם וביסודו הצגת תעודת נישואין ציבורית, מקורית ומאומתת המעידה כי הנישואין בוצעו על פי הכללים באותה מדינה. לאחרונה הוצגו תעודות נישואין שבוצעו במדינת יוטה בארה״ב. הנושא נבדק מול הגורמים המוסמכים ולאחר שניתן אישור כי אכן מדובר בהליך המוכר על ידי מדינת יוטה, הנישואין אושרו לרישום".

קודם לתגובת דרעי, תגובות חוצות מגזרים בירכו על ההחלטה שכן לאשר את הרישום. יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו אמר כי: "העולם הרבני צריך להזדרז במתן מענה לסוגיות הכואבות של הנישואים בישראל, ולמצוא פתרון מערכתי כולל שיבטיח את אחדות העם היהודי וייספק לזוגות השונים מענה לצרכיהם". ח"כ יוראי להב-הרצנו (יש עתיד) בירך אף הוא על הפתרון, שמאפשר לזוגות לבוא בברית נישואין בתקופה מורכבת זו לדבריו, אך הצהיר: "נמשיך לדחוף את ברית הזוגיות".

הפופולריים