לאחר הפרסום בכאן חדשות: מכ"מ הגשם יתוקן

לאחר הפרסום בכאן חדשות: מכ"מ הגשם יתוקן
שרת התחבורה מירי רגב אישרה את התיקון בעלות של 2.5 מיליון שקלים והוא יחזור לפעול בפברואר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מירי רגב בשירות המטאורולוגי
צילום: .

אחרי הפרסום בכאן חדשות: שרת התחבורה מירי רגב הורתה על תיקון מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי בעלות של 2.5 מיליון שקלים. בעמוד הפייסבוק שלה כתבה היום (ב') השרה, שהשירות המטאורולוגי כפוף למשרדה, כי ״מכ"מ הגשם יתוקן ויחזור לפעול, לאחר שנתיים שבהם הושבת עקב הזנחה של שר התחבורה הקודם״. רגב ביקרה במרכז השירות המטאורלוגי בבית דגן, שבו מוצב מכ"ם הגשם ונפגשה עם אנשי השירות. 

מכ״ם הגשם חדל לפעול לפני כשנתיים, ולאחר תיקון מקומי שבת לחלוטין בדצמבר 2019. במהלך השנה החולפת דחה משרד האוצר את הבקשה לרכישת מכ"ם גשם חדש בעלות של 10 מיליון שקלים, בשל היעדר תקציב מדינה. לאחר הסירוב לרכישת מכ"ם חדש, הורתה השרה רגב עם כניסתה למשרד התחבורה על תיקון המכ"ם. עם זאת, התיקון יסתיים רק לקראת סוף החורף, והמכ"ם צפוי לחזור לפעול רק בחודש פברואר הקרוב.

שבוע לפני ביקורה של השרה רגב בשירות המטאורולוגי והודעתה על תיקון המכ"ם, העלתה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ, את הנושא במהלך דיון שקיימה על היערכות ישראל לחורף. זאת, בעקבות הפרסום בכאן חדשות בדיגיטל על ההשבתה המתמשכת של מכ"ם הגשם.

חח"כ מיקי חיימוביץ' | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הדיון בוועדה בכנסת עסק בהיערכות גופי החירום, ההצלה והרשויות המקומיות לחורף הקרוב. במהלך הדיון התייחסו ראשי רשויות בארץ להשבתת מכ"ם הגשם הארצי, והבהירו כי היעדרו של מכ"ם גשם פעיל פוגע ביכולת להיערך לאירועי מזג אוויר והצפות.

ראש מנהל תפעול בעיריית אשדוד, שלמה רוטנברג התייחס לחסרונו של מכ"ם הגשם ואמר: "הרשויות המקומיות יוצאות למלחמה ללא מודיעין". לדבריו, "אין לנו מכ"ם, למדינה אין רדאר ואנחנו פועלים ע"פ אנליזות שאינן תקפות באופן מלא בזמן אמת".

מכ"ם הגשם שנמצא בידי השירות המטאורולוגי החל לפעול בשנת 1997, וסיפק נתונים בזמן אמת על ענני גשם. הנתונים איפשרו לחזות את עוצמתן ומשכן של מערכות גשם ברחבי הארץ. מאז שפסק לפעול, מספק השירות המטאורולוגי אנליזת גשם המבוססת על נתוני מכ"מים קטנים בצפון ובדרום, ועל חישובים שונים. עם זאת, אנליזת הגשם לא מצליחה לספק נתונים בזמן אמת, ולא מהווה תחליף למכ"ם.

"היכולת והידע מצילים חיים" 

בביקורה בשירות המטאורולוגי אמרה היום רגב: "היכולת והידע שנצבר בשירות המטאורולוגי מצילים חיים ומסייעים לחזות שיטפונות ומצבי קיצון במזג האוויר. המידע הזה מסייע לאזרחי ישראל, למטיילים, לתיירות הפנים ולמערכת התעופה להתכונן טוב יותר לפגעי מזג האוויר". 

בתחילת החודש פורסם בכאן חדשות כי מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי התקלקל לאחר 25 שנות פעילות. בשנה שעברה עוד הצליחו לתקן אותו, אבל בדצמבר האחרון הוא שבק לחלוטין. בהיעדר תקציב מדינה, באוצר הסכימו להעביר סכום כסף רק עבור תיקון נוסף, שיסתיים בפברואר, בסוף החורף. 

לפני כשנתיים, הפסיק לעבוד מכ"ם הגשם עם תחילת החורף ב-2018. חזאית כאן חדשות שרון וכסלר סיפרה בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "מכ"מ הגשם שבאתר השירות המטאורולוגי הוא מאוד מבוגר. בעידן הטכנולוגי הוא ענתיקה, הוא כבר תקופה מאוד ארוכה מקרטע. השירות המטאורולוגי ניסה להוציא תקציב לרכוש אותו, אך לדבריהם זה יינתן להם רק ב-2020. אבל עוד לפני הגשם לפני שבועיים הוא שבק חיים סופית".

האזינו לריאיון עם שרון וכסלר

הפופולריים