רק 24% מהאזרחים סומכים על רשויות המדינה שיוכלו להתמודד עם הנגיף

סקר: רק רבע מהאזרחים סומכים על הרשויות
פרסום ראשון: סקר שערך פיקוד העורף מציג ירידה חדה באמון הציבור בממשלה - בגל הראשון סמכו על הרשויות 60% מהאזרחים. רק ל-21% מהאזרחים מובנות ההנחיות המופצות על ידי הממשלה בעניין הקורונה, לעומת 70% שהבינו את ההנחיות בגל הראשון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה, ירושלים, משטרה
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש90

סקר שביצע פיקוד העורף והגיע לידי כאן חדשות מעלה כי רק 24% מהאזרחים סומכים על רשויות המדינה שיוכלו להתמודד עם נגיף קורונה. כך פורסם לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" (שלישי) בכאן רשת ב. עוד עולה מהנתונים כי רק ל-21% מהאזרחים מובנות ההנחיות המופצות על ידי הממשלה בעניין הקורונה. סגן שר הבריאות יואב קיש הגיב על תוצאות הסקר בתוכנית: "ייתכן וצריך להשתפר", אמר. והוסיף כי הוא "יכול להבין את התסכול מהתקופה שעברנו".

בכל הנוגע לאווירה בקרב הציבור, רק 38% מהאזרחים טוענים שהם חשים 'מצב חירום לאומי' ואילו 65% טוענים כי הם חוששים להידבק בקורונה. בתחילת משבר הקורונה, בחודשי מארס ואפריל, קבע הסקר כ-70% אומרים כי ההנחיות שמופצות על ידי הגורמים הרשמיים בנוגע לקורונה ברורות ומובנות. גם רמת האמון ברשויות המדינה בסגר הראשון ובתקופת היציאה שלאחריו הייתה גבוהה משמעותית מהנתון הנוכחי בסקר: אז אמרו כ-60% שהם סומכים על הרשויות להתמודד עם הנגיף.

משרד הבריאות יתחיל בפרויקט איגום בדיקות

משרד הבריאות צפוי להתחיל בשבועות הקרובים בפרויקט פולינג, איגום בדיקות, כחלק מהיערכות לחורף ולגל השלישי, כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב. על פי התוכנית, מעבדות בדיקות הקורונה צפויות להתחיל פיילוט רחב היקף בתקופה הקרובה ולרכוש רובוטים שמאפשרים להגדיל בצורה משמעותית את היקף הבדיקות - כך שכמה בדיקות נבחנות באופן מרוכז, ולא כל אחת בצורה בודדת.

במשרד הבריאות מקווים שפרויקט הפולינג יאפשר לבצע בעתיד גם סקר בכלל האוכלוסייה, בדומה לזה שנעשה בבתי אבות, במוסדות רפואיים, לגננות, ובקרוב גם למורים. במסמך שהגיע לידינו נכתב כי הפרויקט אמור להתחיל כחלק מהיערכות לחורף ולגל השלישי.

גורמי ביטחון: משפחות צעירות רבות יידרשו לאבטחת מזון בחורף

תחזית קודרת של משרד הביטחון משרד הבריאות ונציגי ארגוני המזון. על פי ניתוח נתונים שאספו הגופים, מאות אלפי משפחות יזדקקו להבטחת מזון. גורמי ביטחון ממליצים להעביר לאלתר את האחריות על הטיפול בהן מהשלטון המרכזי לראשי הרשויות. מאות אלפי משפחות, בעיקר משפחות צעירות שאינן מוכרות לרווחה ומעולם לא היו בקו העוני, יזדקקו להבטחת מזון.

״אנחנו לא יודעים את מספרם. הרזרבות של אותן משפחות נגמרו. יש צורך דחוף לתת מענה לתופעה חמורה ומדאיגה שתלך ותתרחב״, אמר לכאן חדשות גורם בטחוני. בימים אלה מוקם מנגנון מול הרשויות המקומיות שתפקידו למפות את הפערים ולדאוג לאבטחת מזון לאותן משפחות שאינן מוכרות לרווחה, רבות מהן מתביישות במצבן החדש.

״עם כניסתו של ראש ראשות החירום הלאומית (רח"ל) החדש, תא״ל במילואים יורם לרדו, השבוע לתפקידו יש להחזיר לרח״ל את תפקידה המסורתי ולהעביר לה את האחריות לאלתר. כמו כן יש להעביר את מרכז הכובד מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי ולראשי הרשויות שימפו את הצרכים בדרך להתגברות על המשבר הצפוי שילך ויגבר בשנה הקרובה. דרוש בטחון תזונתי למאות אלפי משפחות מול התחזית העולה מהנתונים החמורים לקראת החורף ״

הפופולריים