"אף פעם לא היה כזה שסע בחברה": מאזינים חרדים מדברים

"אף פעם לא היה כזה שסע בחברה"
בעקבות הטענות כלפי הציבור החרדי על אופן התנהלותו במשבר הקורונה והפרת ההגבלות, שוחחו קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן עם מאזינים חרדים שסיפרו על הקשיים במהלך הסגר ועל ההתמודדות עם הביקורת המוטחת בהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה, מגפה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על רקע הביקורת הנמתחת על התנהלות הציבור החרדי ונציגיו בהתמודדות עם הסגר וההגבלות שיתפו היום (שלישי) מאזינים חרדים את תחושותיהם בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב. יהודית, בת 26, חרדית נשואה ואם לשלושה ילדים התייחסה לתחושת הקרע המעמיק בעם בתקופת משבר הקורונה: "נסחפנו - אף פעם לא היה כזה שסע בחברה. אני ימנית קיצונית, תמכתי בביבי כל חיי, אבל לא אצביע לו - אם תהיה לו האופציה להתמודד - הוא גרם לשסע".

האזינו לריאיון עם יהודית בכאן רשת ב

יהודית התייחסה לאמירות הרב קניבסקי על פתיחת תלמודי התורה בערים האדומות: "הציבור שלנו נשמע לרבנים, לא תשנו אותנו. אם רוצים לשנות - צריך לדבר עם המנהיגים שלנו. הרבנים עוקבים אחרי הנתונים. בשונה מביבי חשובה להם הבריאות שלנו". היא הסבירה כי הציבור החרדי חי בצפיפות רבה והוסיפה כי ילדים לא יכולים ללמוד גמרא עם טלפון. "אי אפשר להשוות בין ציבור חילוני לחרדי - אנחנו לא יכולים להתנהל אותו הדבר. אל תתנו לשום שנאה להרוס את הביחד הישראלי".

מאזין אחר, יעקב בן 35 ממודיעין עילית, אב ל-6 ילדים, סיפר גם הוא על הקשיים שחווה משפחה ברוכת ילדים במהלך סגר: "כרגע שתי בנותיי בגיל הרך במסגרת, שתיים נוספות בחינוך מיוחד ולשני בנים יש שיעורים במרחב הפתוח בקבוצות קטנות. אין אצלנו זום והילד לומד בשיעורים קוליים - שיחות טלפון שמתנתקות כל כמה דקות. בכל המשברים שידענו סביב הגיוס ו'ברית האחים' של בנט ולפיד, אני לא זוכר עוצמה כזו של שיפוטיות ושנאה. בתקשורת יש צביעות, מבינים את הכאב של המפגינים ובעלי העסקים הקטנים, אך עם החרדים יש טון שונה - תיכנסו בהם".

האזינו לריאיון עם יעקב בכאן רשת ב

חיים, סטודנט חרדי בן 28 מבית שמש, אב לשני ילדים העובד במשרד הבינוי והשיכון סיפר בתוכנית: "אני מציית לגדולי ישראל, אבל הציבור החרדי המודרני מצוי בקונפליקט מתמיד - אנחנו גם אזרחים שמצייתים לשלטון החוק. הקורונה העמיקה את הקונפליקט - העמדה שלנו מורכבת".

בתוך כך, קבינט הקורונה ידון היום בפתיחת בתי הכנסת מחדש. בתי הכנסת סגורים מאז תחילת הסגר, למעט יום הכיפורים, וכבר היום, בדיון השלבים הבאים של היציאה מהסגר, מתכוונים שרים לדרוש את פתיחתם - אם יינקטו הקלות נוספות וייפתחו חנויות ומסחר. בתוך כך, ועדת השרים לענייני אזור מוגבל הסירה את הסגר על היישוב רכסים, אחרי שרמת התחלואה בו ירדה והוא לא כבר מוגדר אזור אדום.הפופולריים