הסטודנטים מוחים: הלימודים בזום, אבל שכר הלימוד לא יורד

סטודנטים מזהירים: לא עומדים במעמסת שכר הלימוד
בעוד 12 ימים יתחדשו הלימודים במוסדות ההשכלה הגבוהה, ולמרות שהמכללות והאוניברסיטאות הודיעו כי הלימודים יתקיימו רק בזום, לסטודנטים לא ניתנו הקלות בשכר הלימוד ובתשלומים. כשהנטל הכלכלי על הסטודנטים מכביד, רבים מזהירים מפני חוסר היכולת לעמוד בתשלומים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סטודנטים באוניברסיטת ת"א, 2018
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פחות משבועיים לתחילת שנת הלימודים האקדמית, ולצד גידול במספר הנרשמים ללימודים, מתרחבים קולות המחאה נגד המשך גביית שכר הלימוד כהרגלו גם כשהלימודים כבר לא מתקיימים בקמפוסים. "אנחנו משלמים על איזו חווייה מסויימת, על שירותים כמו ספריה, חווייה סטודנטיאלית, קפיטריה ופעילויות ואנחנו מוצאים את עצמנו יושבים בבית", סיפר לכאן חדשות יוני (שם בדוי), סטודנט במכללת קריית אונו ששמו שמור במערכת. דבריו פורסמו הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב.

יוני סיפר על תחושות חוסר הוודאות הכלכלית שאופפות את תחילת שנת הלימודים. "אני שוקל לדחות את הלימודים. אני לא רוצה להפסיק את הלימודים אבל אין לי ברירה – אני לא מכניס כסף לכיס ואין לי איך לממן את הסכום המטורף הזה". עד לקורונה עבד יוני, שאמור להתחיל שנה שנייה בלימודי תקשורת, כמלצר. "סטודנטים שלומדים יחד איתי מתייעצים איתי ואומרים שהם לא יודעים אם להמשיך ושהם לא יודיעם אם יש להם כסף. ואני חושב על עצמי ומרגיש שמישהו דופק אותי".

"לפני שבועיים אני פותח את ההרשמה וגיליתי שאני משלם את אותם דמי אבטחה, דמי אגודה, דמי רווחה למרות שאני בכלל לא מגיע לקמפוס", סיפר לכאן חדשות סטודנט באוניברסיטה העברית, משה קרמתי, שעבד עד לקורונה כמדריך תיירים.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה : "גם בתקופת הקורונה יש לאוניברסיטה הוצאות ביטחון. גם אם חלקם הצטמצם ולא באופן משמעותי כי הרי המחקר ממשיך, מנגד החלק של אבטחת הסייבר  עלה משמעותית בשל המעבר להוראה מקוונת והצורך להגן על הסטודנטים והמרצים".

מהקריה האקדמית אונו נמסר בתגובה: "מגפת הקורונה פגעה בכלל המוסדות האקדמיים במקביל, ובמרבית הסטודנטים בישראל ששייכים לשכבת האוכלוסייה שנפגעה קשות בתקופה זו.

"מתוך תחושת מחויבות וערבות הדדית, קיבלה על עצמה הקריה לעזור באופן מלא לכל סטודנט שנקלע לקושי כלכלי ולתת מענה אמיתי ומספק לסטודנטים שלנו כדי שאף אחד לא ייפול בין הכיסאות, וכדי להבטיח שכולם יוכלו להשלים את לימודי התואר בראש שקט וללא חשש כלכלי.

"לפיכך, מאז פרוץ המגיפה הגדילה הקריה את מערך הסיוע והמלגות לסטודנטים שעומד על מעל 50 מיליון שח והוסיפה לו קרן מלגות מיידית חדשה וייחודית על סך 4 מיליון שקלים לטובת סטודנטים שנקלעו לקשיים עקב משבר הקורונה. מדור שכר לימוד מתוגבר בימים אלו ונותן מענה מהיר ויעיל לכל הפונים. עד היום כמעט 100% מהפניות למלגה – אושרו ומדי יום מתקבלות עשרות פניות חדשות שמקבלות מענה מהיר ואישי.

"מאחורי הפנייה לתקשורת עומד יו"ר אגודת הסטודנטים, שמנהל בחודשים האחרונים קמפיין קידום אישי לצרכים פוליטיים על חשבון כספי הסטודנטים אותם אמור לשרת"

הפופולריים