הרב חיים קניבסקי הלך לעולמו בגיל 94

הרב חיים קניבסקי הלך לעולמו בגיל 94
מנהיג הציבור החרדי-ליטאי התמוטט בביתו בבני ברק ומת לאחר מאמצי החייאה • הלוויתו תתקיים ביום ראשון • הנשיא הרצוג: "צניעותו והנהגתו יחסרו" • בנט: "היה מנהיג אמיתי" • הרב הראשי לאו: "כל בני ישראל כואבים והמומים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב חיים קניבסקי 2019
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

איחד את ציבור החרדי, התרחק מפוליטיקה: סיפור חייו של הרב קניבסקי

אחד משני מנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, הרב שמריהו יוסף חיים קניבסקי, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 94. הרב התמוטט בביתו בבני ברק ומותו נקבע לאחר מאמצי החייאה, הלוויתו תתקיים ביום ראשון. מאות התאספו מתחת לביתו לפני כניסת השבת.

במשטרה נערכים לפקקי ענק ביום ראשון כבר משעות הבוקר המוקדמות בכל אזור גוש דן. מסע הלוויה צפוי לצאת מבית הרב קניבסקי ברחוב רשב"ם, או מנקודה אחרת מרווחת יותר בשל ריבוי המשתתפים.

הנשיא הרצוג ספד לרב קניבסקי: "צניעותו והנהגתו יחסרו לעולם הישיבות ולעם ישראל כולו". ראש הממשלה נפתלי בנט הוסיף: "חרף גדולתו בתורה ובציבור, הרב הקפיד לקבל תמיד בלב פתוח ובמאור עיניים כל אדם. הוא היה מנהיג ציבור אמיתי, שמביתו הצנוע בבני ברק הנהיג רבבות מעם ישראל - בחוכמה, ביישוב הדעת, בבקיאות נדירה".

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, נפרד מהרב קניבסקי ומסר: "יחד עם כל בני ישראל בארץ ובגולה אנו דומעים, כואבים והמומים עם הסתלקותו לגנזי מרומים של רבם של כל בני הגולה, מרן שר התורה הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי, זכר צדיק וקדוש לברכה. עם ישראל איבד את גדול הדור, שתורתו, תפילותיו וברכותיו עמדו לימין כלל ישראל עשרות שנים".

גם ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, ספד לרב: "עם ישראל איבד תלמיד חכם עצום, שהיה חוליה מרכזית בשרשרת מסירת התורה מדור לדור. ביתו של הרב קניבסקי בבני ברק שימש מוקד של עלייה לרגל לבני עמנו מכל שדרות הציבור. הם שתו בצמא את מוצא פיו, ביקשו את ברכתו ואת עצותיו, ושאבו תעצומות נפש מסמכותו התורנית המיוחדת במינה".

בחודש אוקטובר האחרון אובחן הרב כחולה קורונה, זאת לאחר שכמה מנכדיו ומקורביו נדבקו בנגיף, ולאחר תקופה החלים. הרב קניבסקי היה מנהיג רוחני בולט בזרם הליטאי של הציבור החרדי, פוסק ומחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים. 

מכל הזרמים הגיעו לבקש את ברכתו של הרב, ובהם ראשי ממשלה, שרים, ראשי ערים וקצינים בכירים

הרב, שנולד ב-1928, עלה ב-1934 לארץ מפולין יחד עם משפחתו, שהתיישבה בבני ברק, תחילה בבית דודו - החזון איש. רעייתו הייתה בתו של הרב יוסף שלום אלישיב - מנהיג הציבור הליטאי עד לשנת 2012. בין פרסומיו הרבים בולט הספר "דרך אמונה" על המצוות התלויות בארץ.

מי שכונה "שר התורה" היה למדן ליטאי, שחיבר ספרי הלכה ופירושים מגוונים, אך מעולם לא נשא במשרה רשמית – ראש ישיבה, רב קהילה או דיין. הרב הליטאי הביא לבני ברק את בשורת המיסטיקה וסיפורי המופת. על אף שהשתייך לזרם הליטאי, רבים היו מגיעים לקבל ברכה מהרב, מה שמקובל יותר בקרב הזרם החסידי. הברכות משכו לביתו תורי ענק שהשתרכו יום-יום לאורך שנים רבות. חרדים מכל הזרמים וגם דתיים וחילונים הגיעו לבקש את ברכתו, ובהם ראשי ממשלה, שרים, ראשי ערים וקצינים בכירים.

הרב חיים קניבסקי עם יו"ר קק"ל דני עטר בבני ברק, 2018. (צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90)

הרב קניבסקי עצמו היה בן לאצולה הליטאית, קשור למייסדי החרדיות הציונית. לייחוס המשפחתי שלו נוספו חריפותו וסגנונו המיוחד, שעוררו את התפעלותו של גדול נוסף בציבור החרדי-ליטאי - הרב שך, וכך נסללה דרכו אל הצמרת הליטאית.

הרב קניבסקי לקח צעד במאבק ההנהגה בציבור הליטאי, והפך גם בלי תואר רשמי למנהיג העם של מועצת גדולה התורה

קניבסקי היה מעורב בהקמת מפלגת דגל התורה ב-1989. הרב שך ביקש ממנו להופיע לצידו בכינוס יסוד המפלגה בבנייני האומה וצירף אותו עמו בנסיעתו לכינוס בירושלים. בכינוס בחירות שנערך לאחר מכן ביקש הרב שך שיביאו את הרב קניבסקי מביתו, ורק לאחר מכן עלה לנאום - כשהוא מקדיש חלק מנאומו לחלוק לעמיתו שבחים ולהדגיש את החובה לציית להוראותיו, ובין היתר אמר עליו כי "הוא הכי גדול ממה שיש לנו בעולם".

הרב בטקס פתיחת המרכז הרפואי "מענייני הישועה", 2016. (צילום: יעקב נעמי, פלאש 90)

קולו של הרב נשמע באופן בולט בכל מאבק חרדי לאורך השנים, כמו למשל תמיכה במאבק החרדי נגד גיוס לצבא. את ההנהגה נטל לידיו רק סביב הגיעו לגיל 90, עם פטירתו של הרב אהרון לייב שטיינמן. הרב קניבסקי לקח צעד במאבק ההנהגה בציבור הליטאי, והפך גם בלי תואר רשמי למנהיג העם של מועצת גדולה התורה.

אחרי הלווייה המונית שהתקיימה בבני ברק לפני כשנה בעיצומה של מגפת הקורונה, שינה הרב את הנחייתו לציבור והורה להתפלל ביחידות בלבד ולא במניין, משום פיקוח נפש. לדבריו, אין לקיים כלל וכלל מניינים לתפילה, וגם לא במקומות פתוחים, וכן אסור ללמוד בבתי כנסת ובבתי מדרש, אלא כל אחד ילמד בביתו. עוד פסק המנהיג הליטאי כי מי שמחכה לתשובות לבדיקת קורונה - רשאי לענות לטלפון בשבת. גם באשר לביצוע הבדיקה עצמה, הורה הרב לקיימה גם בשבת ובחג.

הרב השיב לשאלות שהופנו אליו ובין השאר פסק כי מי שאינו שומר על הנחיות משרד הבריאות מוגדר "רודף", וכי יש לדווח למשטרה על מי שמזלזל בהנחיות. הוא ציין כי יש למחות בחריפות בפני כל מי שלא שומר בקפדנות על הוראות הרופאים וכי "מי שמזלזל בהוראות ומדביק אנשים אחרים, הוא קרוב למזיד".

באפריל העיד קצין אגף המבצעים של מחוז תל אביב במשטרה, ניצב משנה שלומי שגיא, בריאיון לכאן רשת ב על שינוי ביחס המגזר החרדי בבני ברק לסכנת הקורונה. "מאז שהרב קניבסקי הוציא את ההנחיה, אנחנו רואים עלייה במשמעת", אמר הקצין.

הפופולריים