לראשונה בישראל: הטרמיט "המזיק ביותר בעולם" התגלה בפתח תקווה

הטרמיט "המזיק ביותר בעולם" התגלה בפתח תקווה
טרמיט-העל הזה עלול להזיק למבני עץ וגבס ולהרוס קווי תקשורת וחשמל תת-קרקעיים, עמודי טלפון ואדני רכבת. המשרד להגנת הסביבה: "יש להשמיד מוצרים שחשודים כנגועים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טרמיטים בפתח תקווה, 23.09.2020
צילום: צילום: תומר לו, "טוטאל הדברות"

טרמיטים מסוג פורמוסי, שמוגדר כ"מזיק ביותר בעולם", זוהה לראשונה בישראל - בפתח תקווה, כך הודיע היום (רביעי) המשרד להגנת הסביבה. המשרד הקים ועדת מומחים בניסיון למצוא שיטות להדביר את הטרמיט הפורמוסי ולהדריך רשויות המקומיות ומדבירים. הוא אף קורא לציבור לדווח לרשויות ולמשרד על כל מקרה של חשד להימצאות טרמיטים מהסוג הזה, ולהתייחס לכל חשד כמקרה מאומת.

המשרד מתריע כי הטרמיט הזה, שמקורו בדרום-מזרח אסיה, נחשב בעולם כטרמיט-על, בעל יכולות האכילה ויכולות הריבוי הגבוהות ביותר מבין סוגי הטרמיטים המוכרים. "טרמיט פורמוסי פוגע בעצים חיים ומתים כאחד. לעתים קרובות הנוכחות שלו לא מזוהה במשך זמן רב, עד שרצפות עץ מתפרקות או חורים נבקעים בקירות גבס", מסביר ד"ר גלעד בן-צבי, מנהל המעבדה האנטומולוגית לאקולוגיה במוזיאון הטבע שבאוניברסיטת תל אביב. "הוא הורס אדני רכבת ועמודי טלפון. מלבד נזקים למוצרים ומבנים מעץ, הוא פוגע גם בקווי תקשורת וחשמל תת-קרקעיים וגורם להפסקות חשמל".

עוד מסבירים במשרד כי גודל מושבה אחת של המזיק מסוג זה מגיע למיליוני טרמיטים, והם עלולים להגיע למרחק של עד 100 מטר מהקן. הטרמיט פעיל במיוחד בתנאים של חום ולחות, שנפוצים בקיץ הישראלי. בחלק מהמדינות בארצות הברית הטרמיט הפורמוסי הוא המזיק המסב את הנזק הכלכלי הגבוה ביותר, לאדם הפרטי ולמדינה. לפי הוראות המשרד, "אין לזרוק מוצרי עץ החשודים כנגועים, אלא להשמידם".

הפופולריים