לא רק בתי המלון: גם הצימרים יישארו סגורים במהלך הסגר | כל ההחלטות של ועדת השרים

לא רק בתי המלון: גם הצימרים יישארו סגורים
פעילות התחבורה הציבורית תצומצם ב-50% • יותר ספורט יחידני, צימרים ובתי מלון ייסגרו • נתב"ג יישאר פתוח ותתאפשר תנועה אווירית במהלך תקופת הסגר • המשטרה מתכננת להציב שורת מחסומי דרכים והם צפויים לגרום לפקקים • קרואטיה שאליה ניתן היה לטוס ולשוב בלי לשהות בבידוד - הפכה למדינה אדומה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלון הרודס פאלאס באילת
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

משרד התחבורה החליט היום (שני) כי התחבורה הציבורית תצומצם לתפוסה של 50% בין השעות 22:00-05:00. מוקדם יותר שרי ממשלה החליטו כי נמל התעופה בן גוריון יישאר פתוח, ותתאפשר תנועה אווירית במהלך תקופת הסגר באופן מצומצם ובהתאם לכללי התו הסגול. טיסות שאושרו מראש יתקיימו, כשהגעה לשדה התעופה תתאפשר בהצגת כרטיסי טיסה בתוקף, 4 שעות לפני מועד הטיסה. הצימרים ובתי המלון יישארו סגורים.


אוטובוסים בין-עירוניים יפעלו בימים ראשון עד חמישי בלבד, בין השעות 5:00-22:00 הקווים לא יפעלו בימי שישי ומוצאי שבת וערבי ומוצאי החגים. אוטובוסים עירוניים יפעלו בימים ראשון עד חמישי בין השעות 05:00-22:00, ובימי שישי ובמוצאי שבת על פי לוח הפעילות השגרתי. הרכבת תפעל בהתאם למודל הוואוצ'ר בימים ראשון עד חמישי בשעות 5:00-22:00, ולא תפעל בימי שישי ומוצאי שבת, בערבי חג ובמוצאי חג.

עוד סוכם בתום הדיון בנושא פעילות שדה התעופה ומערך הטיסות בראשות שר הבריאות יולי אדלשטיין, שרת התחבורה מירי רגב, שר הפנים אריה דרעי ושר החוץ גבי אשכנזי, המל"ל וכלל הגורמים המקצועיים:

1. תתאפשר הגעת עולים לישראל באופן סדיר.

2. כרטיס טיסה בתוקף יאפשר מעבר ללא הגבלת 500 מטרים. נוסע שייבדק על ידי משטרה או פיקוח בזמן הסגר יציג את הכרטיס ויוכל להמשיך בדרכו. 

3. אזרחים היוצאים למדינה ירוקה ישובו לארץ ללא בידוד ולתנאי הסגר בישראל. ישראלים הנוסעים למדינה אדומה ישובו לבידוד בישראל. במקרה שמדינה ירוקה  תהפוך לאדומה - תינתן התרעה מראש של ארבעה ימים במהלכם ניתן יהיה לשוב לישראל ללא בידוד. טיסות מיעדים שונים דוגמת ארצות הברית, יוון, ובולגריה צפויים להישאר, וניתן יהיה לחזור ארצה גם בסגר. הנחיתות יתקיימו כרגיל.

הערב הונגריה וקרואטיה הפכו למדינה אדומה, מה שמשאיר רק את יוון ובולגריה כמדינות שישראלים יכולים להיכנס אליהן ולשוב ארצה ללא צורך בבידוד. מרגע ההודעה ניתנת התרעה של ארבעה ימים שבמהלכם יוכלו התיירים הישראלים לשוב לארץ ללא חובת בידוד. נציגי משרד הבריאות הזהירו שבולגריה עלולה להפוך לאדומה בימים הקרובים, מה שעלול להביא לכניסתם לבידוד של לאלפי ישראלים כשיחזרו. מחר תעודכן רשימת המדינות המלאה מהן ניתן לחזור ללא בידוד. על פי ההערכות, חלק מהחברות הזרות יפסיקו את הטיסות כי הדבר לא ישתלם להן. חברת ישראייר, שהיא המוביל העיקרי ליוון ולמדינות הירוקות, הודיעה כי תפעל כרגיל.

יותר ספורט יחידני, צימרים ובתי מלון ייסגרו

בתוך כך, ועדת השרים שהתכנסה לדון בענייני חריגים החליטה כי ספורט יחידני יתאפשר ללא הגבלת מרחק, כולל שחיה בים - למי שיוכל להגיע רגלית לחוף הים. ליגות הכדורגל והכדורסל המקצועניות ימשיכו גם בתקופת הסגר, תוך הקפדה על בידוד השחקנים, כך שיוכלו לצאת לאימונים ולמשחקים בלבד. כמו כן, יתאפשר קיומם של משחקים בין-לאומיים במתווה המחמיר של המפעלים.


בנוסף, מטפלת לילדים תורשה להגיע לבית – בתנאי שלא מדובר בפעוטון. כמו כן גני המשחקים בשכונות יהיו פתוחים, אך צימרים ובתי מלון ייסגרו. משרד הבריאות התנגד לפתיחת הצימרים בטענה שבדרך כלל נוסעים לצימרים בקבוצות ומשפחות והדבר יכול לגרום להדבקה. בנוסף, נטען שפתיחת הצימרים תשדר מסר בעייתי בנוגע לסגר.

המשטרה תציב מחסומי דרכים כחלק מפעילות האכיפה

המשטרה מתכוונת להציב שורת מחסומי דרכים כחלק מפעילות האכיפה, והם צפויים לגרום לפקקים. במשטרה גם דנו באכיפת ההגבלות בקרב בתי עסק, ובאפשרות של מרד מצדם, כמו גם בדרכי ההתמודדות עם מסעדות ועסקים שיפתחו על אף המגבלות. רק בימים הקרובים תתגבש מדיניות אכיפה מסודרת שתימסר לשוטרים בשטח.


בדיונים פנימיים, הציגה היום המשטרה שורה של בעיות באכיפה בתקנות שנקבעו: מתווה התפילות המורכב יהווה פתח להפרות. קושי משמעותי לאכוף את מגבלת התנועה בשל אנשים שרוצים להגיע למשפחה בחגים. קושי לאכוף איסור שהייה בחוף הים בגלל הקשר בין הרשויות המקומיות למשטרה. בנוסף, משרד הבריאות הנחה לא לאפשר למי שנסע לפני החג לחזור הביתה במהלך הסגר, אך ריבוי המטרות שבגינן ניתן לצאת מעבר ל-500 המטרים לא יאפשר זאת.

הפופולריים