בעקבות המחאה הציבורית: עיריית ת"א הסירה את הציור המיתולוגי בחוף "מציצים"

"אין לזה מקום בעיר": הוסר ציור הקיר ב"מציצים"
נגד הציור, המשמש כמחווה לסרט הפולחן של אורי זוהר, נשמעות כבר כמה שנים טענות כי הוא מעודד אלימות נגד נשים. חולדאי: "מחיקת הציור אינה מוחקת את העבר או את היצירה הקולנועית שתיארה אותו, אלא מבטאת אמירה לגבי סוג המסר שאנחנו מעניקים לדורות הבאים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסרת ציור הקיר בחוף "מציצים"
צילום: צילום: גיא יחיאלי

עיריית תל אביב הסירה הבוקר (ראשון) את ציור הקיר בחוף שרתון בעיר, המוכר כחוף "מציצים", ובו נראים שני נערים מציצים למלתחות. זאת בעקבות מחאה נגד הציור שנמשכת כמה שנים והשחתה שלו במספר הזדמנויות, בטענה שהוא מעודד אלימות נגד נשים, וכן ברקע המחאה הנוכחית בעקבות החשד לאונס נערה באילת

מהעירייה נמסר כי "עיריית תל אביב-יפו מחויבת למאבק בתופעה הנפשעת של אלימות מינית ואלימות נגד נשים". ראש העיר רון חולדאי אמר: "ב-21 שנותיי כראש עירייה, היו מקרים בודדים בלבד בהן התערבתי בתכנים אמנותיים במרחב הציבורי.

"חופש הביטוי וחופש האמנות הוא ערך עליון בעירנו. ולמרות זאת, החלטנו שציור הקיר הוותיק אינו יכול להישאר על כנו שכן הוא נתפס על ידי רבים כעידוד או קבלה של מעשה פסול ופלילי. מחיקת הציור אינה מוחקת את העבר או את היצירה הקולנועית שתיארה אותו, אלא מבטאת אמירה לגבי סוג המסר שאנחנו מעניקים לדורות הבאים".

ציפי ברנד סגנית ראש העירייה, יו"ר הועדה לשוויון מגדרי: ״היום יוצא מסר חד וברור מתל אביב-יפו - לא ניתן מקום לשיח פוגעני נגד נשים במרחב הציבורי. בימים אלו כשאנחנו נאבקים למגר את ההטרדות המיניות והאלימות כלפי נשים אין יותר מקום לציור כזה בעיר. האירועים האחרונים לצערי מדגישים את הצורך בשינוי משמעותי של השפה שלנו ושל סמלים בעייתיים חודרי תודעה".

הציור של האמן רמי מאירי מעטר את קיר המלתחות בחוף כבר 19 שנה. הוא צויר כמחווה לסרט הפולחן של אורי זוהר מ-1972, הנושא את שם החוף, שגם בעניינו נטען בשנים האחרונות כי הוא מעודד אלימות מינית נגד נשים.

הפופולריים