לבני על פרופ' גביזון: "הניסיון לשייך אותה פוליטית - קטן עליה"

"הניסיון לשייך אותה פוליטית - קטן עליה"
שרת המשפטים לשעבר נפרדת: "היא משאירה אחריה חלל עצום. היא ידעה לשלב בין השבטים השונים בחברה" • הנשיא ריבלין: "מחשבתה החריפה לא אפשרה לאיש לתייג אותה" • רה"מ נתניהו: "‏קולה הייחודי נשמע באופן רם וברור, גם כשלא היה מקובל או בקונצנזוס"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופסור רות גביזון בדיון בכנסת, ספט' 2017
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני ראתה בפרופסור רות גביזון מורת דרך, ובין השתיים התפתח קשר מיוחד שנמשך עד לשבועות האחרונים לחייה של גביזון. היום (שבת) לבני נפרדה ממנה בריאיון לכאן רשת ב: "הניסיון לשייך אותה פוליטית קטן עליה. התפיסה שלה הייתה ציונית, ליברלית והומניסטית. היא ידעה לשלב וחשבה שמערכת הערכים הזאת לא צריכה להתנגש".

האזינו לריאיון המלא עם השרה לשעבר ציפי לבני בכאן רשת ב

לבני סיפרה לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" כי פרופסור גביזון "הביעה  דאגה עמוקה מהתהליכים בחברה הישראלית. מותה הוא מכה בהרבה מאוד מובנים, היא משאירה אחריה חלל עצום. היא ידעה לשלב בין השבטים השונים בחברה".

על הקשר של גביזון לחוק הלאום ציינה שרת המשפטים לשעבר: "היא חשבה שלא נכון להיכנס לזה, אבל כשהכנסת נכנסה לזה היא נאבקה שהשוויון ייכנס גם לאותו חוק". עוד סיפרה לבני כי "היה מדהים לראות איך אדם עם עמדות כל כך מוצקות יודע להקשיב ולראות איך מוצאים את המכנה המשותף". 

"הייתה עולם ומלואו"

פרופסור גביזון, מאושיות המשפט של ישראל, הלכה לעולמה היום בגיל 75. מותה נקבע בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. פרופסור גביזון, ילידת ירושלים, רכשה את השכלתה באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת אוקספורד, והייתה כלת פרס ישראל בתחום המשפט. היא נמנתה עם מקימי האגודה לזכויות האזרח ולימים עמדה בראשה. גביזון עסקה רבות בנושאי דת ומדינה, הייתה חברה בוועדות ציבוריות רבות ומרצה מובילה באקדמיה. 

 פרופ' גביזון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90).

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד הערב לפרופסור גביזון: "המשפטנית המבריקה הלכה מאתנו. מחשבתה החריפה והמורכבת לא אפשרה לאיש לתייג אותה, ותפיסתה הייתה תמיד צלולה כבדולח, בהירה וברורה. במעשיה ובמילותיה הדבורות והכתובות הקדישה גביזון את חייה ל-ו׳ החיבור של ישראל כיהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בנשימה אחת. קולה שנגרע מאיתנו כחברה וכמדינה יחסר לנו מאוד". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף: "אני מביע צער עמוק על פטירתה של פרופסור רות גביזון, כלת פרס ישראל ומהדמויות הבכירות בעולם המשפט בישראל. ‏קולה הייחודי נשמע באופן רם וברור, גם כשלא היה מקובל או בקונצנזוס". 

מהאוניברסיטה העברית נמסר בעקבות ההודעה על פטירתה: "הייתה עולם ומלואו, עושר מרתק של רעיונות ופעילויות. היא לא היססה לנקוט עמדה בסוגיות השונות, להפשיל שרוולים ולפעול בזירה החברתית-ציבורית. גביזון היא מופת לחוקרת ולמורה מעולה, שהצטיינה באומץ לב ציבורי יוצא דופן".

בהודעת הרשות השופטת נכתב כי "נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, והרשות השופטת כולה על שופטיה ועובדיה, מביעים צער ותנחומים על לכתה של כלת פרס ישראל, הפרופסור רות גביזון, לבית עולמה. לאורך שנים רבות השמיעה הפרופסור גביזון קול מקורי, צלול וייחודי, והרימה תרומה כבירה למשפט הישראלי ולחברה הישראלית באקדמיה ומחוצה לה. הגותה המעמיקה ומחקריה החשובים נשארים עימנו וימשיכו ללוות אותנו ולשמש לנו מקור השראה. יהי זכרה ברוך".

בהכנת הידיעה השתתפו אוריה אלקיים, מיכאל שמש ותמר אלמוג 

הפופולריים